Rendezvénynaptár
-
november 22.10:00 - 12:00
-
november 22.13:00 - 15:00
-
november 25.13:00 - 15:00
Először adta hírül az LNP-mRNS vakcina jelentőségét az a 2017-ben megjelent Nature-cikk, amely elnyerte a „BIAL Award in Biomedicine 2021” kitüntetést. A 2022. február 18-i díjátadót követően a közlemény népes szerzőgárdájából az első helyen szereplő Pardi Norbertet, valamint Karikó Katalint, a Pennsylvaniai Egyetem laboratóriumaiban több éven át együtt dolgozó, a Szegedi Tudományegyetemről indult két biokémikust kérdeztük.
A lipid nanopartikulába csomagolt, módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS-en alapuló első vakcina „kiértékelése” több intézmény kutatóinak az együttműködése alapján jött létre. Az ennek az mRNS-alapú oltóanyagnak a hatásosságát bizonyító közleményt, 37 kutató művét a Nature 2017. február 2-án tette közzé.
Ceremónia a Lisszaboni Egyetemen
Az elmúlt 10 évben megjelent nagy fontosságú, az orvosbiológia területén publikált, kiemelkedő színvonalú tudományos cikkek szerzőit díjazza a BIAL, a Portugáliában alapított, multinacionális gyógyszeripari vállalat.
Az innovatív „BIAL Award in Biomedicine 2021” kitüntetés a hírvivő RNS vakcinát kifejlesztő tudósoknak a csoportját jutalmazta. A tudóscsoportot képviselő Drew Weissman professzor és egyik fiatal munkatársa, Michael J. Hogan vette át a különleges publikációt elismerő kitüntetést a 2022. február 18-i ceremónián.
A Lisszaboni Egyetem Rektori Hivatalában tartott díjátadón részt vett Marcelo de Sousa köztársasági elnök is.
37 szerző 300 ezer euró
Az unikális, ráadásul 300.000 euróval (közel 107 millió forinttal) együtt járó kitüntetést az első LNP-mRNS vakcina kifejlesztését és tesztelését leíró publikáció szerzőgárdája nyerte.
A Nature-cikket jegyző 37 szerző közé tartozik a Szegedi Tudományegyetemről indult két biokémikus, a közlemény szerzőlistáján első helyen szereplő Pardi Norbert és az őt a Pennsylvániai Egyetem kutatói világába bevezető Karikó Katalin is. Ez a magyarázata annak, hogy a „BIAL Award in Biomedicine 2021” díj nyertes publikációjának a kihirdetését követően bemutatták azt a filmet, amelyen az mRNS-technológia fejlesztését felfedezéseivel megalapozó Karikó Katalin és a Pennsylvaniai Egyetemen kutatótársává lett Drew Weissman mesél az 1997-ben indult közös munka főbb állomásairól.
A lisszaboni ceremónián kivetítették annak a 37 tudósnak a portréját, aki az USA, Kanada és Németország különböző intézményeiben, egymással együttműködve dolgozott a Zika-vírus elleni LNP-mRNS vakcina kifejlesztésén. A fotókon szereplő kutatók névsorával zárta díjátadós előadását Drew Weissman professzor.
A névsorbeli hely jelentősége
A „Zika vírus elleni védelem egyetlen alacsony dózisú nukleozid-módosított mRNS-oltással” című Nature cikk első szerzője Pardi Norbert. Ez az elsőség kifejezi, hogy a fiatal kutatónak oroszlánrésze volt abban a fejlesztő munkában, amelyet a publikáció utolsó szerzője, Drew Weissman irányításával végzett.
A Szegedi Tudományegyetem biológia szakján végzett, doktori iskolájából biokémikusként kikerülő fiatal kutató, Pardi Norbert pályáját a kezdetektől segíti Karikó Katalin. A két kutatót iskolavárosaikon, Kisújszálláson és Szegeden kívül Philadelphia is összeköti. Az amerikai metropolis egyetemi kutatóhelyére Karikó Katalin hívta meg Pardi Norbertet, aki azóta önálló labort vezet a Pennsylaviai Egyetemen.
A hírvivő RNS vizsgálatát élethivatásának tekintő és az UPenn-en bevezető Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora – kérdésünkre válaszolva – elmondta: a laborbeli munka előrehaladását is kifejezik az egymáshoz kapcsolódó publikációk. Az mRNS-kutatásban mérföldkőnek számító 2005-ös és 2008-as cikkre támaszkodik a „BIAL Award in Biomedicine 2021” kitüntetéssel jutalmazott 2017-es Nature-cikk. Így állapíthatják meg a szerzők, hogy „a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS-LNP vakcina gyors és tartós védőimmunitást vált ki. Ezért új és ígéretes vakcinajelöltet jelent” a Zika-vírus (ZIKV) „elleni globális küzdelemben”.
*
A BIAL gyógyszergyár stratégiai irányvonala a minőség, a kutatás, a fejlesztés és a nemzetköziesítés. A 2018-ban alapított, az elmúlt 10 év legfontosabb felfedezésének díja, a „BIAL Award in Biomedicine” évente váltakozik a „Prémio BIAL de Medicina Clínica” díjjal, amely a klinikai gyakorlatra irányuló teljesítményt jutalmazza.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Fotó: BIAL, képernyőkép