2025. március 29., szombat
 
Facebook Instagram YouTube TikTok
 
 
 
 

Környezettudatosság

Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara (TTIK) elkötelezett a környezettudatos működés mellett, és folyamatosan törekszik arra, hogy fenntartható megoldásokat alkalmazzon tevékenységei során. Ennek részeként a kar kutatói nagy hangsúlyt fektetnek a környezetbarát ttechnológiák kifejlesztésére, oktatóink törekszenek a hallgatók szemléletformálására, valamint kar előnyben részesíti a mindennapi környezetbarát megoldásokat. Így kiemelt figyelmet fordít az újrahasznosított anyagok felhasználására, valamint arra, hogy hallgatói és munkatársai számára is példát mutasson a környezettudatos életvitel terén.

 

A karon számos kutató dolgozik azon, hogy az egyetemen megszerzett természettudományi tudását a fenntarthatóság szolgálatába állítsa. A károsanyag-kibocsátás mérési módszereinek kidolgozásától kezdve az alternatív fűtési technológiák kifejlesztésén és a káros hulladékok biztonságos kezelésén át a klímaváltozást előidéző tényezők vizsgálatáig számos témában folynak kutatások, melyek célja a környezet védelme és a globális kihívásokkal való megküzdés.


Március 1-jén megalakult az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Élettelen Természettudományi Klaszterének keretein belül a Klímaváltozás Interdiszciplináris Kutatócsoport. A kutatócsoport fő célkitűzése az interdiszciplináris párbeszéd elősegítése és egy olyan kutatási hálózat kialakítása, amely lefedi a Szegedi Tudományegyetem összes, klímaváltozással kapcsolatos alap- és alkalmazott kutatását.

További információ:

https://u-szeged.hu/sztehirek/2025-marcius/klimavaltozas?objectParentFolderId=19396


Az SZTE Fizikai Intézet Fotoakusztikus Kutatócsoportja elkötelezett olyan eljárások fejlesztése mellett, amelyek a légköri károsanyag-koncentráció mérésére és csökkentésére alkalmasak. Kutatásaik közé tartozik a mezőgazdasági környezetszennyezés vizsgálata fotoakusztikus műszerekkel, a dízelüzemű járművekből és a fűtési rendszerekből a légkörbe kerülőkoromszennyezés vizsgálata, valamint nagy pontosságú, légköri károsanyag-kibocsátást mérő, fotoakusztikuselvű műszerek fejlesztése. A

További információ:

https://www.physx.u-szeged.hu/fotoakusztika/rolunk/bemutatkozas


Az SZTE Fizikai Intézet Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratóriumában pedig olyan kutatások folynak, amelyek nukleáris hulladék kezelésében jelenthetnek környezetbarát és biztonságos megoldást.

További információ:

https://www.physx.u-szeged.hu/nltl/bemutatkozas


Az Alkalmazott és Környezeti Kémia Tanszéken több évtizedes hagyománya van a környezetvédelmi kutatásoknak. Különösen erős a katalízissel kapcsolatos fókusz, amelyen belül olyan fejlesztéseken dolgoznak a kutatók, amelyekkel csökkenthető a fütés és a közlekedés által kibocsátott füstgáz károsanyag mennyisége. A tanszéken megújuló energiaforrásokból szintetikus üzemanyagok előállítására vonatkozó kutatások is folynak.

További információ:

https://greennovation.hu/kutatocsoport/kornyezeti-katalizis-kutatocsoport


A fenntarthatóság jegyében a TTIK ajándéktárgyai is környezettudatos alapanyagokból készülnek. A kar ajándéktárgyai között megtalálhatók például újrahasznosított papírból készült jegyzetfüzetek, környezetbarát anyagokból készült tollak és vászontáskák, amelyek alternatívát kínálnak a műanyag termékek helyett. Ezzel nemcsak a hulladék mennyiségének csökkentéséhez járulnak hozzá, hanem egyúttal a környezettudatos szemléletet is népszerűsítik a hallgatók és az oktatók körében, és más szervezetek és intézmények számára is igyekszik példát mutatni.

 

Az SZTE TTIK törekvései jól mutatják, hogy a környezettudatos működés nem csupán egyéni döntés, hanem közösségi felelősségvállalás is. A tudatos szemlélet kialakításával és a zöld megoldások népszerűsítésével hozzájárulnak egy fenntarthatóbb jövőhöz, amelyben a tudomány és az innováció együtt jár a környezet védelmével.