Azon gondolkozol, hogy az SZTE TTIK-n tanulj tovább? Gyere el kari nyílt napunkra, és tudj meg többet képzéseinkről!
Időpont: 2025. január 18. (szombat) 9:00 – 14:00 óra között
Helyszín: Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar, Biológia Intézet (6726 Szeged, Közép fasor 52.)
Központi előadás időpontja és helyszíne: 12:00 óra, 1. emelet, Szent-Györgyi Albert terem
Központi előadást tartja: Dr. Pfeiffer Ilona oktatási dékánhelyettes
Fontos részeit írták és szerkesztették szegedi kutatók Magyarország Nemzeti Atlaszának – bemutatták a sorozat „Állam és nemzet” című kötetét. Ünnepélyes keretek között mutatták be a négyrészes Magyarország Nemzeti Atlasza sorozat „Állam és nemzet” című kötetét Budapesten 2024. december 10-én. Az atlasz elkészítésében a Szegedi Tudományegyetem kutatói is komoly részt vállaltak, újszerű és hiánypótló fejezeteket írtak, szerkesztettek.
A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézetében több területen is fontos kutatásokat végeznek a klímaváltozás hatásainak mérséklésével kapcsolatban. Az intézetben dolgozó kutatók szakterületei összekapcsolódnak, komplexen vizsgálják a problémát, éppen ezért összetett megoldási javaslatokat is meg tudnak fogalmazni. Az éghajlatváltozás és a városklíma együttesen nagy kihívások elé állítják a lakosságot, de a geotermikus energia segíthet az SZTE szakértői szerint.
„Fityegő fénypontokat keresnek az égen a szemfüles kisbolygóvadászok” – magyarázta Sárneczky Krisztián. A Szegedi Tudományegyetemhez is kötődő csillagász, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársa a Magyar Tudomány Ünnepe hónapjában adott pillanatfelvételt arról, miként juttatják a csillagok közé az ismeretterjesztésben is „leg”-nek számító tudósokat. Mi szegedi egyetemhez kötődő nagyságokat kerestünk a csillagok között.
A Szegedi Tudományegyetem a legnagyobb geotermikus energiára épülő távhőt felhasználó közfogyasztó a városban. Ez a fajta energia ebben a térségben viszonylag könnyen elérhető, felhasználása pedig a legjelentősebb környezetvédelmi projekt. Cikkünkben Dr. Bozsó Gábor, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének szakértője öntött tiszta (termál)vizet a pohárba a geotermikus energia felhasználásával kapcsolatban.
2024. november 14-én a Kari Tanácsteremben ünnepélyes keretek között került sor a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban részesülő TTIK-s hallgatók oklevelének átadására, valamint a legmagasabb felvételi pontszámmal bekerült első évfolyamos hallgatók átvehették tárgyjutalmukat.
Az SZTE Bolyai Intézetének Tanácsa a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2024-ben Javad Mashreghi professzornak (Laval Egyetem, Quebec, Kanada) ítélte oda. Az ünnepélyes éremátadásra 2024. december 13-án (pénteken) 10 órakor kerül sor a Bolyai Intézet Bolyai termében.
Erdélyben született, Kolozsvárról indult és Szegeden teljesedett ki. Ez a mondat nemcsak a Szegedi Tudományegyetemre igaz, hanem Dr. Pál-Molnár Elemérre is, aki éppen annak a két egyetemnek a „születésnapján” vehette át a Pro Universitate-díját, amelyet személye is összeköt.
A gyémánt értékével vetekedő, babonák övezte opál lesz 2025-ben az Év Ásványa, amiből a Szegedi Tudományegyetem gyűjteményében is vannak különleges példányok.
Az önvezető autók mellett a biológiai kutatásoktól az orvosi képalkotásig sok területen hasznosíthatják majd Mohos Bálint és Halmosi Levente felfedezését. A Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpont kutatói a rangos European Conference on Computer Vision (ECCV) konferencián ismertették a képszegmentálás témakörében született, hiánypótló tudományos cikküket.
Szányi Balázs, az SZTE Fizika Doktori Iskola hallgatója és témavezetője, Maria Lugaro is részt vett a Nap kialakulásának időskálájának kiderítésére irányuló kutatásban. A nukleáris asztrofizikai módszereken alapuló eredményeket a Nature folyóirat közölte le.
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói, kutatói, oktatói és munkatársai a tiszta igazság és tudás keresésével mind egy jobb világért dolgoznak – mondta Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora szombaton, az Egyetem Napja alkalmából megrendezett ünnepi szenátusi ülésen. A felelősséget és a patriotizmust emelte ki a Nobel-díjas Karikó Katalin életpályája kapcsán Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter egyetemi tanári kinevezést adott át a világhírű biokémikusnak. A szegedi egyetem új díszdoktora lett és talárt ölthetett magára: Kent Cartwright, Bernhard Homey, Sami Ahmed Khalid, Albert Zink és Drew Weissman.
A Szegedi Tudományegyetemen második alkalommal került megrendezésre a „Muti, hol dolgozol!” családi nap az IKIKK Társadalmi Felelősségvállalás Kompetenciaközpont Családbarát Alprogramjának szervezésében. Az őszi szünet első napján az SZTE munkatársai behozhatták gyermekeiket az egyetemre egy napra. A résztvevő több mint 40 gyerek számtalan élménnyel lett gazdagabb. Szerencsére pár szülő el is tudta kísérni a csoportot, de a legtöbbüknek az jelentett segítséget, hogy kisiskolásukat biztonságban tudhatták, amíg dolgoztak.
A Szegedi Tudományegyetemen megrendezett mRNS-konferencia első napján, 2024. november 7-én nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak. Az újságírók kérdéseire válaszolt: Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzora, valamint kutatótársa, Drew Weissman professzor, a Pennsylvaniai Egyetem Perelman School of Medicine orvosi innovációs intézetének igazgatója, továbbá a szimpózium házigazdája, az SZTE képviseletében Rovó László professzor, rektor. A Nobel-díjas tudósokat számos témáról kérdezték, szóba kerültek a legfrissebb kutatások, valamint az, hogy miként tudnak együtt dolgozni, megváltozott-e az életük az elmúlt egy évben, sőt azt is elárulták, mit csináltak, amikor az első ember a Holdra lépett.
A Magyar Tudomány Ünnepének szegedi megnyitójával is összeért a 2024. évi Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny, amelynek résztvevői így Nobel-díjasokkal is találkozhattak Szegeden. Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora inspirálta a legkiválóbb hazai középiskolásokat, akik a TOP 100-as magyarországi középiskolai rangsorban szereplő iskolák mellett határon túlról is eljöttek a Szegedi Tudományegyetem 13. alkalommal megrendezett versenyére. Az idei megmérettetésen rekordszámú versenyző vett részt, a győztes a debreceni Tóth Árpád Gimnázium Ignose nevű csapata lett.
Az SZTE Fizikai Intézet 2025 februárjától fotonikai mérnöki mesterszakot indít. A 4 féléves, Magyarországon egyedülálló, magyarnyelvű, gyakorlatorientált és innovatív képzésre 2024. november 15-ig jelentkezhetnek a fizika és mérnöki alapképzéseken végzett hallgatók. A képzés részleteiről Erdélyi Miklós szakfelelőst kérdeztük.
Helyszín: SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ - 6722 Szeged, Ady tér 10.
A napokban mintegy 60, pályája kezdetén lévő MSc- és PhD-hallgató mutatta be kutatási eredményeit a Magyar Kémikusok Egyesületének Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja által rendezett 47. Kémiai Előadói Napokon. A konferencia hagyományosan azt a célt szolgálja, hogy az ország egyetemeiről érkező fiatal vegyész kutatók találkozzanak, kapcsolatot teremtsenek a kémiai kutatás szaktekintélyeivel, és jártasságot szerezzenek a partneri kapcsolatok kialakításában.
A Szegedi Tudományegyetem kutatóinak árvizekkel, aszályokkal, távérzékeléssel, geofizikával, adatfeldolgozással kapcsolatos tapasztalatai segítik azt a szerb-magyar projektet, amely 2024. október 24-én nyitókonferenciával kezdődött. Az 1,4 millió euró összköltségű projekt célja, hogy a gyakorlatban is használható megoldásokat adjon a Tisza menti területek döntéshozóinak, amelyekkel felkészülhetnek az extrém időjárási körülmények miatt kialakuló árvizekre, aszályokra.
A szegedi mRNS konferenciát a Novo Nordisk Alapítvány támogatja. A 2024. novemberi rendezvény részleteire, a kivételes lehetőségeket biztosító hírvivő molekulával kapcsolatos aktuális tudományos eredményekre kíváncsi újságírók az SZTE 2024. szeptember 12-i sajtótájékoztatóján kérdezhetik – többek között – a programhoz online csatlakozó Nobel-díjas Karikó Katalint.
A Szegedi Tudományegyetemen három kutatási program is célul tűzte ki a Karikó Katalin nevéhez fűződő mRNS-technológia alkalmazását. Prof. Dr. Nógrádi Antal kutatócsoportja a gerincvelősérültek mRNS-alapú gyógyításán dolgozik, Prof. Dr. Gácser Attila és munkatársai fertőző gombák okozta gyulladások kezelését célozzák, míg Prof. Dr. Csóka Ildikó gyógyszerhatóanyagok nano-hordozós célbajuttatását vizsgáló kutatócsoportjában Dr. Katona Gábor azt keresi, az mRNS dekódolását gátló siRNS-ek eljuttathatók-e a tumoros sejtekhez. Cikkünkben Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese elmondta, az egyetemen új kutatóközpont épül a jövő innovatív mRNS-kutatásainak támogatására; az intézményre már a Pasteur Intézet is partnerként tekint.
November 7-8-án a Novo Nordisk Alapítvány a Szegedi Tudományegyetemen rendezi nemzetközi mRNS-konferenciáját.
A kutatók a NASA TESS űrtávcsövének adataiban találtak egy rekordernek számító hármas csillagrendszert: a rendszer tagjai ugyanis rendkívül közel keringenek egymáshoz, jócskán közelebb, mint a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr a Naphoz.
A gyémántkitermelés költséghatékonyabbá tétele mellett jelentősen csökkenti a környezeti terhelést is az a kutatás, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Geológia Tanszékén végeznek. Sahroz Khan, az SZTE Földtudományok Doktori Iskolája PhD-hallgatója kutatásának fókuszában az áll, hogy mi különbözteti meg a meddő és a gyémántban gazdag lelőhelyeket.
A Szegedi Tudományegyetemen elérhető az SZTE Pontkalkulátor 2025, mely már a következő felvételi időszakra vonatkozó pontszámításban segíti a jelentkezőket.
A Szegedi Tudományegyetem 5 kara 31 mesterképzést hirdetett meg keresztféléves felvételi eljárásban 2025. februári kezdéssel. Az érdeklődők állami ösztöndíjas és önköltséges képzések közül választhatnak nappali és levelező tagozaton. November 15-ig lehet jelentkezni az E-felvételiben.
Érdekli, milyen kutatások zajlanak Magyarország legjobb egyetemén? Szeretné megtudni, hogyan válhat egy kutatásból sikeres vállalkozás? Kíváncsi, melyek voltak idén a legizgalmasabb innovatív ötletek az SZTE-n, amelyek díjat is értek? Minderre és még sok más izgalmas kérdésre ad választ a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Napja, amelyen Karikó Katalin, az intézmény Nobel-díjas professzora előadást tart!
2024. szeptember 28-án a Rektori Hivatal Dísztermében került sor a TTIK Díszoklevél átadó ünnepségére.
Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének országosan is jelentős és védett őslénytani gyűjteménye segíti az oktatást és a kutatásokban is komoly hasznát veszik. Többek között ahhoz is hozzájárulhat, hogy a tudósok meghatározzák, hogyan változott Földünk éghajlata a múltban. A Kutatók Éjszakáján, mint mindig, most is népszerű volt a tárlat és fogadtak előzetes bejelentkezés alapján iskolai csoportokat is.
Számos sikert ért már el hazai és nemzetközi természetfotó pályázatokon az SZTE alumnusa, Potyó Imre – az ő kiállításával kezdődött kedden a Szegedi Tudományegyetem 28. Őszi Kulturális Fesztiválja. A két hónapon át tartó programsorozatot Prof. Dr. Rovó László rektor nyitotta meg, kiemelve, hogy az egyetem sokat tesz a város kulturális életéért is. Ahogy ez már hagyománnyá vált, este varázslatos fényfestést láthatott a közönség a Dugonics téren, miközben a Belmondo Beatles számokat játszott a színpadon.
Jelentős tudományos és oktatói tevékenységet jelez a professzori cím. A Szegedi Tudományegyetem 11 munkatársa vette át egyetemi tanári kinevezését 2024. szeptember 11-én a Sándor Palotában Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.
Rengeteg különlegességgel várta az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara a Kutatók Éjszakáján. A Harry Potter és az építészet varázslatos világa című előadáson a sorozatban megjelenő épületeket ismerhettük meg építészeti irányzatokkal összekapcsolva.
Október elsejétől új szervezeti felépítéssel működik tovább a Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézete (FFI), ahol az oktatók és a kutatók korunk legnagyobb globális természeti kihívásaira keresik a válaszokat, és ezt a hagyományokra épülő, innovatív tudást és szemléletet kívánják átadni a hallgatóiknak. A hazai földtudományi oktatás és kutatás egyik legjelentősebb bázisa úgy alakul át, hogy hatékonyabbá válik a kiválóság elérése, ösztönzése.
Egy ausztrál, kanadai, amerikai és magyar kutatókból álló csoport arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberi tevékenységek következtében felgyorsult klímaváltozás által kiváltott, s egyre súlyosabb mértéket öltő biodiverzitás csökkenés mielőbbi megfékezésére új szemléletre van szükség a természetvédelemben.
A poliaminok jelentőségéről szóló konferencia zajlott augusztus végén a japán Kobe városában. A poliaminok minden élő szervezetben megtalálhatóak: a mikroorganizmusokon keresztül a növényeken át a humán rákos sejtekig alapvető létfontosságú folyamatokért felelnek. Dr. Szepesi Ágnes, a Növénybiológia Tanszék oktatója meghívott előadóként vett részt a rendezvényen, valamint az egyik szekció társelnöki tisztségét betöltve képviselte egyetemünket.
A Szegedi Tudományegyetem taláros professzori kara vonulásával kezdődött, az SZTE „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című megújult állandó kiállítás leleplezésével folytatódott, majd köszöntőkkel és elismerések átadásával ért csúcspontjához az új felsőoktatási tanév 2024. szeptember 7-i megnyitója az SZTE-n. Az elsőévesek megfogadták: „.. Egyetemi polgárhoz méltóan a Veritas, a Libertas és a Virtus szellemében élek jogaimmal és eleget teszek kötelességeimnek…”
Vidám bulival zárult csütörtökön este a Szegedi Tudományegyetem újonnan felvett külföldi hallgatóinak eskütétele. A Dugonics téren megjelent többszáz nemzetközi hallgatót Prof. Dr. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese, valamint a karok dékánjai, nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetői köszöntötték. Az egyetem többéves hagyománya szerint idén is a tanulmányok megkezdését segítő START ösztöndíjakat adtak át az SZTE külföldi elsőéveseinek.
A TIK-ben lévő TTIK-s stand azonnali információkkal és évkezdést segítő „Gólya-képeslappal” várja a TTIK elsős hallgatóit. Innen továbbindulva, az „Irinyi Piknik” programon felsőbb éves hallgatóktól kaphatsz segítséget a félévkezdéshez (többek között Neptun, Modulo, Coospace használat, tantárgyfelvétel, mintatanterv ismertetése, tanteremkereső, stb.), valamint beszélgethetsz velük a szakokról, tantárgyakról, kutatási területekről is, vagy bármiről, amire még eddig nem kaptál választ.
Az évkezdéshez legfontosabb információkat itt találjátok.
Magas színvonalú munkájáért a Szegedi Tudományegyetem számos oktatója, kutatója részesült állami elismerésben augusztus 20-a alkalmából 2024-ben. A kitüntetéseket augusztus 16-án adták át a Pesti Vigadóban.
Kari pótfelvételi tájékoztatók, alap, osztatlan és mesterképzésekről
Az európai zöld átmenet kapcsán Toulouseban, Franciaországban, az Európai Participációs Kongresszus a francia think tank Décider Ensemble és Toulouse Város és Városrégió Önkormányzata szervezésében találkoztak a témában érintett kutatók. A Szegedi Tudományegyetemet Nagy Gyula, a Földrajz- és Földtudományi Intézet oktatója képviselte.
Idén augusztus 24-30. között a Bolyai János Matematikai Társulat az SZTE Bolyai Intézetével közösen rendezi meg a soron következő Közép-európai Matematikai Olimpiát (Middle European Mathematical Olympiad, MEMO). Dr. Kosztolányi József, az SZTE Bolyai Intézet egyetemi docense, Rátz Tanár Úr életműdíjas matematikatanár, a szegedi lebonyolítás egyik szervezője mutatja be a középiskolásoknak szóló nemzetközi matematikai versenyt.
A legnagyobb földrajzi felfedezők egyike volt Prinz Gyula földrajztudós, a Szegedi Tudományegyetem díszdoktora. A nemzetközi hírű Ázsia-kutató egyik utolsó, még élő tanítványa, Dr. Tóth Imre videón mesél professzoráról, tanáráról. Dr. Tóth Imre nyugalmazott egyetemi adjunktus, aki négy évtizeden át egy másik ikonikus SZTE felfedező, Jakucs László professzor által vezetett tanszéken dolgozott.
Helyszín: 6724. Szeged, Vásárhelyi Pál út 6.
Időpont: 2024. augusztus 10 – augusztus 13.
A Szegedi Tudományegyetem és az ELI ALPS lézeres kutatóközpont meghívására Szegeden járt Anne L’Huillier svéd-francia Nobel-díjas fizikus. A Lundi Egyetem professzorának nevét az attoszekundumos fizika másik két Nobel-díjas kutatójával, Pierre Agostinival és Krausz Ferenccel együtt tudománytörténeti mérföldkő őrzi az ELI ALPS-hoz vezető úton. Anne L’Huillier fiatalon, közvetlenül doktori dolgozata után végezte el a kísérletet, ami a mai attoszekundumos fizikához vezetett.
Az European Physical Journal Plus nyílt hozzáférésű folyóiratban Osvay Károly és munkatársai szakcikkben számolnak be a Szegedi Tudományegyetemen és az ELI ALPS-ban végzett, másodpercenkénti 1010 neutronszámot célzó lézeres neutronelőllítási kísérleteikről. A publikáció szerzői között van Gérard Mourou, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora, valamint Szabó Gábor, az egyetem fizikaprofesszora, az ELI ALPS ügyvezetője is.
Mintegy 3000 fiatal várta bulihangulatban szerda este nyolckor az SZTE Pont Ott Partijának Dugonics téri óriáskivetítőjén megjelenő ponthatárokat. Az öröm felszabadult percei után másfél órás Carson Coma-koncert következett. Alighanem az ország pontváró helyszínei közül az SZTE új hallgatóit köszöntötte legjobb buli.
2024. július 11. és 20. között rendezte meg 32. alkalommal az SZTE TTIK Informatikai Intézete a Nemzetközi Képfeldolgozó Nyári Iskolát (Summer School on Image Processing).
Az SZTE hallgatók számára is elérhetővé vált a Coursera Coach. Akár egy fáradhatatlan és mindig rendelkezésre álló oktató, akitől tanulás és a kurzus közben is bármikor és bármennyit lehet kérdezni, olyan a Coursera Coach, a mesterséges intelligencia alapú, interaktív asszisztens.