Kiemelt hírek

[1] 2 3 (4)> (15)>| 
2025. július 07.

Fogadják szeretettel a Diploma átadó ünnepségeink és az ehhez kapcsolódó elektronikus kari kiadványunkat.

2025. július 16.

Hungarian Spacelab Network néven űripari hálózat létrehozásáról született megállapodás kilenc egyetem, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KM), a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet között. Az aláírási ceremóniát 2025. július 14-én tartották Budapesten.

2025. július 15.

Dr. Vígh Viktor, az SZTE TTIK Bolyai Intézet Geometriai Tanszékének docense kapta meg 2025-ben az ELTÉ-n alapított Gács András-díjat. Az indoklás szerint a fiatal matematikus kutatási eredményei mellett sokoldalúságával, nyitottságával és humorával hatott inspirálóan a diákokra. Interjúnkban Dr. Vígh Viktor az intuitív geometriáról és a tiszta matematika „belső logikájából” származó felismerésekről beszél, és közben kiderül, hogy szenvedélyesen érdeklik a logikai játékok.

2025. július 09.

A Szegedi Tudományegyetemen 2025. július 8-án ünnepélyesen átadták azt az 1,75 petaflops kapacitású szuperszámítógépet, amely az egyetem IKIKK Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpontjának szakmai támogatásával számítási kapacitást nyújt az SZTE mesterséges intelligenciát (MI) alkalmazó kutatásaihoz. Az Európa élvonalába tartozó infrastruktúra a mesterséges intelligencia fejlesztésén túl számos tudományterület kutatómunkáját emelheti új szintre. Az eseményen az SZTE és a Hewlett Packard Enterprise (HPE) stratégiai együttműködési megállapodást írt alá, amely hosszú távon biztosítja az infrastruktúra szakmai és technológiai támogatását.

2025. július 02.

Mi a közös a robotikában, a daganatok felismerésében, az úthálózatok fejlesztésében és a járvány alatti távolságtartásban? Nos, a válasz az, hogy a hangyák. Ezeknek a rovaroknak a megfigyelése számos területen hasznosítható eredményekkel kecsegtet. A hazai hangyakutatás egyik legrégebbi bázisa a Szegedi Tudományegyetem, ahol több mint 50 éve vizsgálják a hangyák viselkedését és életfunkcióit.

2025. július 02.

Az Akadémia Lendület Programja 2025-ben induló szakaszában összesen 21 új kutatócsoport – ezek között 3 a Szegedi Tudományegyetemen – alakul meg. Az SZTE új Lendület pályázatosai közül két kutató az SZTE Természettudományi és Informatikai Kart, továbbá egy tudós az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kart erősíti. A három SZTE-s kutató összesen közel 542 millió forint támogatást nyert el témái feldolgozásához.

2025. június 20.

A rendezvény időpontja: 2025. július 5. szombat, három turnusban, 10.00, 14.00 és 17.00 órakor, a helyszíne: TIK Kongresszusi terem. (Szeged, Ady tér 10.)

2025. július 03.

Idén Szent-Györgyi Albert Kiválósági Díjátadó Ünnepség néven rendezték meg azt a hagyományos eseményt, amelyen átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben.

2025. július 03.

Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

2025. július 03.

Az SZTE IKIKK Akkreditált Laboratóriumi Műszerközpontja keretében működő Talaj- és Vízvizsgálati Laboratórium munkatársai is követik a sókoncentráció alakulását a Maros mentén. A múlt héten újabb, az előzőnél jelentősebb hullám vonult le a folyón, a korábban mért vezetőképesség értékek kétszeresével, ami elérte, illetve enyhén meghaladta a határértéket. Ezt követően napokig magas szinten, 900 és 1000 µS/cm között stabilizálódott a vezetőképesség és csak a legújabb adatok alapján indult csökkenésnek.

2025. július 03.

Nemrég jelent meg az amerikai U.S. News & World Report Education 2025. évi felsőoktatási rangsora, amelyen a Szegedi Tudományegyetem hazánkban két szakterületi rangsorban – kémia, ideg- és viselkedéstudomány – vezet.

2025. július 02.

Idén is hatalmas sikerrel rendezte meg az SZTE TTIK Informatikai Intézete a Szegedi Innovatív Informatika Versenyt (SZIIV). A döntőben azokat a tudományos pálya iránt érdeklődő középiskolásokat díjazták, akik innovatív és eredeti ötleteikkel nemcsak szakmai tudásukról, hanem kreatív gondolkodásmódjukról is tanúbizonyságot tettek. A díjazottak egyike volt Erdőhelyi Márk, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola végzős diákja, aki a verseny műszaki informatika szekciójában az általa épített 3D-nyomtatott robotkarral a dobogó harmadik fokára léphetett fel. Pályamunkájáról vele beszélgettünk.

2025. július 01.

A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete jelentős infrastruktúra-fejlesztésen esik át, melynek célja az oktatás és kutatás szinergiájának erősítése, valamint a globális természeti kihívásokkal foglalkozó kutatások hatékonyságának növelése. Az Egyetem saját forrásból megvalósuló beruházása biztosítja, hogy a világszínvonalú tudományos munkához és oktatáshoz megfelelő infrastruktúra álljon rendelkezésre.

2025. június 30.

Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.

2025. június 27.

„Ennyi lányt, mint most, nem láttam egyszerre egy teremben” – újságolták el a szervezők június 23-án, az SZTE TTIK Informatikai Intézet és „Az Informatika Oktatásáért, Kutatásáért Alapítvány” szervezésében megvalósuló Csajos Tábor megnyitóján. Az ötnapos nyári táborban idén ugyanis 17 középiskolás lány vett részt, akik az SZTE oktatóinak köszönhetően megismerkedhettek az informatika színes világával, és belekóstolhattak a programozás, a szoftverfejlesztés és a robotika alapjaiba, valamint a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségekbe.

2025. június 22.

A daganatos betegségek matematikai modellezéséről rendezett nemzetközi nyári egyetemet a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) és a Szegedi Tudományegyetemen működő Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium. Röst Gergely, az SZTE matematikusa, a nemzeti labor szakmai vezetője szerint a fiatal orvosok és matematikusok képzésére szolgáló esemény célja az volt, hogy a rákkutatás egy új interdiszciplináris területén szerezzenek korszerű tudást. A rák matematikai modellezésről megkérdeztük Joel Brown és Jeffrey West professzorokat, az egyesült államokbeli Moffitt Cancer Center kutatóit, akik úgy válaszoltak: az adatokat feldolgozó matematikai algoritmus maga is gyógyszer lehet.

2025. június 23.

A Szegedi Tudományegyetem kutatói egy ipari konzorcium tagjaként olyan korszerű mikrozöld-nevelőrendszert fejlesztettek ki, amely LED-világítástechnológiát és nanotechnológiai megoldásokat alkalmaz a növények hatékonyabb tápanyagellátása érdekében. A rendszer működése teljes mértékben talajmentes, fenntartható környezetben történik.

2025. június 20.

A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete és a gyászoló család mély fájdalommal tudatja, hogy Dr. Várkonyi Zoltán, az SZTE TTIK volt Biofizikai Tanszékének nyugalmazott docense 2025. június 14-én, életének 87. évében elhunyt.

Temetése 2025. június 30-án (hétfőn) 13:00 órakor lesz a Belvárosi temetőben.

2025. június 19.

Ünnepélyes keretek között rendezték meg a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Tehetséggondozó Tanács közös Talent díjátadó ünnepségét, ahol a tanév legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó hallgatóit ismerték el. Az eseményen összesen 187 fiatal részesült ösztöndíjban, a kiosztott ösztöndíjak száma pedig elérte a 219-et – mivel több pályázó több kategóriában is sikeresen szerepelt. A támogatások összértéke meghaladta a 11 millió forintot.

2025. június 14.

Wende Roberta, Hankó Eszter és Mátravölgyi Zsófia alkotta „trió” tervei alapján készül el a JATE-díj – jelentette be a különleges kitüntetés alapítója, Prof. Dr. Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas professzora. A JATE-díj tervezésére kiírt nyílt alkotópályázat sajtónyilvános eredményhirdetését 2025. június 13-án az SZTE Rektori Hivatal épületében tartották.

2025. június 16.

Tökéletes időzítéssel, éppen a 96. Ünnepi Könyvhét nyitónapjára készült el Dr. Szilassi Péter Varázslatos Etiópia című könyvének második, átdolgozott és bővített kiadása. A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézetének kutatója a József Attila Tanulmányi és Információs Központban teltházas könyvbemutatón ismertette az új útikönyvként, olvasmányos útleírásként is használható, de a tudományos ismeretterjesztést is szolgáló könyvének újdonságait és különlegességeit.

2025. június 12.

A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézete nagyszabású kutatást indít a városklíma és a városlakók hőérzetének összefüggéseinek pontosabb megismerése érdekében. Most bárki részt vehet egy online kérdőív kitöltésével a tudósok munkájában, amely a jövő várostervezését is befolyásolhatja. Cikkünkből kiderül, mi az a humán komfortérzet és mit is jelent a városklíma.

2025. június 11.

A tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző kutatókat köszöntöttek az MTA székházában. A Magyar Tudományos Akadémia doktora címet 2024-ben nyolcvanegy kutató nyerte el, közülük – a SZTEinfo adatai szerint – tizenhét a Szegedi Tudományegyetem polgára.

2025. június 04.

A két intézményben felhalmozott tudás egyesítésével a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre. Az együttműködési megállapodást 2025. május 28-án írta alá Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese.

2025. május 29.

A Magyar Tudományos Akadémia a Kutatóhelyeket Minősítő Tanács javaslata alapján a Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, Bolyai Intézete részére kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként a Magyar Tudományos Akadémia által Kiválónak Elismert Kutatóhely minősítést adományozta.



A minősítés 2025. május 26-tól 2030. június 30-ig érvényes.


2025. május 27.

Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely - köztük az SZTE TTIK Fizikai Intézete - részesült idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítésben.

2025. május 27.

Az SZTE Báthory István Gimnázium és Általános Iskola földrajzos diákjai az idei tanévben kiemelkedő eredményeket értek el országos és nemzetközi versenyeken: három dobogós helyezést szereztek a Középiskolai OTDK-n, aranyérmet hoztak el az UNESCO Országismereti Földrajzversenyről, és a kutatásaikat egyetemistákat idéző színvonalon mutatták be.

2025. május 27.

A Szekszárdi Tudásközpontban rendezték az első Nemzetközi Lösz Terroir Konferenciát, amelyen a Szegedi Tudományegyetem Földrajz– és Földtudományi Intézet GeoTerroir Interdiszciplináris Kutatócsoportjának tagjai ismertették a lösz, mint üledékes kőzet tudományos ismérveit. A nemzeti és nemzetközi országimázs szempontjából kulcsfontosságú természeti kincsünk, a lösz az abból táplálkozó haszonnövényeken, mint például a szőlőn és az arra épülő borászaton keresztül fejti ki hatását.

2025. május 20.

Látványos kísérletekkel várták a Szegedi Tudományegyetem Kémiai Intézetében május 15-én a Bajai III. Béla Gimnázium diákjainak csapatát. A Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyhez kötődő laborlátogatásra csatlakoztunk a Bács-Kiskun vármegyéből érkezett fiatalokhoz.

2025. május 20.

Idén is megtartották a Fény napját az ELI ALPS lézeres kutatóintézetben a lézer születésnapján, május 16-án. A regisztrált érdeklődők különböző állomásokon ismerkedhettek meg a fény természetével, a fotonikai kutatásokkal, ezenkívül részt vehettek körbevezetésen és tudományos előadásokat is hallgathattak a délután folyamán. Dr. Varjú Katalin előadásán jártunk.

2025. május 15.

Miután május 12-én ünnepélyes keretek között átadták a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot, május 13-14-én kétnapos workshoppal folytatódott a program az SZTE Biológia Intézetében. A Gombapatogén workshop (Fungal Pathogen workshop) keretében a világ élvonalába tartozó kutatók osztották meg legfrissebb eredményeiket és tapasztalataikat a kórokozó, azaz a szervezetben élősködő gombák vizsgálatáról.

2025. május 12.

Ünnepélyes keretek között nyitották meg május 12-én a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot. A Biológia Intézet területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított további labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen az antifungális terápiák fejlesztését, választ adva egy súlyos, ám gyakran elhanyagolt egészségügyi kihívásra. A projekt szakmai és anyagi megvalósítását az SZTE egykori hallgatója, a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin is támogatta.

2025. május 12.

Az Akadémikusok Gyűlése 2025. május 7-én a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választotta Prof. Dr. Gyimóthy Tibor professor emeritust, továbbá levelező tagjává választotta Prof. Dr. Kónya Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárt, valamint Prof. Dr. Molnár Lajos tanszékvezető egyetemi tanárt.

2025. május 06.

A Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileumi közgyűlésén Akadémiai Díjat vett át a Szegedi Tudományegyetem két kutatója, Prof. Dr. Farkas Eszter molekuláris biológus, az SZTE SZAOK és az SZTE TTIK Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék egyetemi tanára és Dr. Röst Gergely matematikus, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézet Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék tanszékvezető egyetemi docense.

2025. május 09.

Két hetet töltött Magyarországon Dr. Moritz Gubler, a Berni Egyetem kutatója, aki az SZTE oktatóival és kutatóival cserélt tapasztalatot a tanárképzés legújabb módszereiről. A jövő oktatóinak képzésének is alkalmazkodnia kell a XXI. század kihívásaihoz, ezért például már a földrajztanár-képzésben is megjelenik a klímaváltozás. A svájci szakember látogatásának középpontjában a kutatócsoport által alkalmazott kutatási módszerek, például a szemkövetéses vizsgálatok és a földrajztanár-képzés módszerei - elsősorban a tanulóközpontú oktatás módszerei - álltak.

2025. május 06.

A tudományos ismeretterjesztés ősi módszeréhez nyúlik vissza a Szegedi Tudományegyetem egyik legújabb speciálkollégiuma, a „GeoKéktúra I.”, amely a földtudományi és földrajzi jelenségeket, folyamatokat keletkezési, előfordulási helyükön vizsgálja, vagyis a természetben. A különleges, terepgyakorlattal egybekötött kurzust az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet Geológia Tanszéke hirdette meg az ott tanuló nappali és levelező rendszerű képzésben részt vevő BSc-s és MSc-s hallgatói - például földtudomány, földrajz, környezetmérnök szakosok - számára.

2025. május 03.

Idén július 14. és 18. között immáron harmadik alkalommal tér vissza Szegedre az SZTE Bolyai Intézet nagysikerű ifjúsági tábora, a LEMMA, vagyis a Leendő Magyar Matematikusok Tábora. A program célja az alkalmazott és kutató matematikus pálya minél szélesebb körű megismertetése, bemutatása az érettségi előtt álló, tizenegyedikes diákoknak. A szervezők egészen május 31-ig várják azokat a jelentkezőket, akiket már lenyűgözött egy-egy matematikafeladat szépsége, vagy akik egyszerűen jók matekból, és szeretnék fejleszteni logikus gondolkodásukat, hogy ezt a tudást a jövőben választott pályájukon sikeresen alkalmazhassák.

2025. április 30.

A kvantumszámítástechnika alkalmazásairól vezettek be választható modult a Szegedi Tudományegyetem TTIK Fizikai Intézetének fotonikai-mérnöki mesterszakján. A Kvantumoptika és kvantuminformatika nevű modul a tárgy kutatás-fejlesztési eredményeivel ismerteti meg a hallgatókat és idővel az SZTE saját kutatásaihoz is keretül szolgálhat. A terület alapfogalmairól Dr. Földi Péter egyetemi tanár, az Elméleti Fizikai Tanszék vezetője és Dr. Trényi Róbert egyetemi adjunktus, a tanszék kvantumkommunikációval foglalkozó kutatója válaszolt kérdéseinkre.

2025. április 24.

A Szegedi Tudományegyetem matematikusainak új modellje a káoszelmélet segítségével mutatja be, hogyan vezethet az immunelkerülés és a fertőzőképesség közötti evolúciós egyensúlyozás kiszámíthatatlan tulajdonságú új vírusvariánsokhoz.

2025. április 24.

A Nature lapcsalád rangos Nature Communications folyóiratában jelent meg publikációja Dr. Czakó Gábor egyetemi docensnek, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoport vezetőjének és Dr. Papp Dóra egyetemi adjunktusnak, a kutatócsoport volt tagjának. A cikkben az Innsbrucki Egyetem és a kínai Huazhong Egyetem kutatóival együttműködve számítógépes szimulációval mutatták ki, hogy egy kémiai reakció dinamikájában szerepet játszik a kvantumos alagúthatás, ha a reakcióban könnyű hidrogénizotóp vesz részt.

2025. április 17.

A Szegedi Tudományegyetemen csütörtökön a 37. OTDK Biológia, valamint Humántudományi Szekciójának zárónapján kihirdették az idei konferencia helyezettjeit.

2025. április 17.

Másodszor adott otthont a Szeged az Európai Geotermikus PhD Napok rendezvénynek. 2013. után 2025-ben is a Szegedi Tudományegyetem szervezésében valósult meg az a jelentős nemzetközi tudományos konferencia, amelynek fókuszában korunk egyik legsokoldalúbban felhasználható zöld energiája, a geotermikus energia állt.

2025. április 16.

Fejenként ötezer amerikai dollár, egy műalkotás és díszoklevél a JATE-díjas jutalma. A különleges kitüntetésre a jelölés ikonikus napon, április 16-án startol. Egy éve, 2024. április 16-án jelentette be Karikó Katalin, hogy a Nobel-díjával járó több mint félmillió dollárt a Szegedi Tudományegyetemnek adományozza, és megalapítja a JATE-díjat. Az SZTE jogelődje, az egykori József Attila Tudományegyetem (JATE) emlékére létrehozott díj három kategóriában jutalmazza a legjobbakat.

2025. április 15.

A Szegedi Tudományegyetemen közös megnyitó ünnepséggel kezdődött el a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Humántudományi és Biológia Szekciójának előadássorozata. A 70. évfordulóját ünneplő OTDK történetében eddig mintegy 80 ezer hallgatói előadás hangzott el és ezek az egykori hallgatók ma a magyar értelmiségi háló tagjai – mondta Prof. Dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) elnöke. A megnyitón Dr. Kasza Péter egyetemi tanár, az SZTE BTK Klasszika-filológia és Neolatin Tanszékének vezetője, valamint Dr. Gácser Attila egyetemi tanár, az SZTE TTIK Biológiai Intézet vezetője tartott a társszekció hallgatói számára is érdekes előadást. A konferencia munkáját a két szekció ügyvezetője, Prof. Dr. Szilágyi Zsófia irodalomtörténész egyetemi tanár (SZTE BTK) és Prof. Dr. Fehér Attila növénybiológus egyetemi tanár (SZTE TTIK) nyitotta meg.

2025. március 17.

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara idén is megrendezi a középiskolásoknak szóló rendezvénysorozatát 2025. május 5 – június 20. között. A SZTE TTIK szeretné közelebb hozni, még érdekesebbé tenni a természettudományokat a középiskolás diákok számára, ezért az írásbeli érettségi vizsgák kezdete és a tanév vége közötti időszakban meghirdeti az „Ugorj be hozzánk egy órára!” című rendezvényét, az SZTE Oktatási Igazgatóságának és az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóságának támogatásával.

2025. április 15.

Földrajzi tudás a fenntartható jövő szolgálatában: továbbra is népszerű a középiskolások körében a Szegedi Tudományegyetem Jakucs László Nemzetközi Földrajzversenye.

2025. április 14.

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

2025. április 11.

Az idén 100 éves Szegedi Egyetemi Énekkarra kiemelt figyelem irányul a 20. Egyetemi Tavasz programsorozatában. Az SZTE Kulturális Iroda által szervezett fesztivált 2025. április 10-én nyitották meg a Szegedi Tudományegyetem Rektori Épületének átriumában, ahol fotókiállítást rendeztek az Egyetemi Fotópályázat anyagából. A megnyitón osztották ki a tavaszi művészeti pályázatok díjait is.

2025. április 07.

Magasabb szintre léphet a fotoakusztikus mérőműszer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen. Metaanyagok bevonásával növelik a rendszer érzékenységét. A HU-RIZONT támogatású kutatásban neves partnerintézményekkel, a Glasgow-i, a Szingapúri és a Szöüli Egyetemmel dolgoznak együtt a szegedi kutatók. Az általuk fejlesztett műszer felhasználási területe rendkívül szerteágazó és ígéretes. Segítségével például a kilélegzett levegő összetételéből következtethetnek az orvosok az emberi vérveszteség mennyiségére, vagy egy földrengés esetén segíthet beazonosítani, hogy a romok alatt fekszenek-e túlélők vagy van-e esetlegesen gázszivárgás.

2025. április 03.

Hogyan fér el egy működőképes műhold egy üdítős doboznyi térfogatú burkolatban? Ezzel a kihívással szembesülnek azok a szegedi és zentai középiskolások, akik idén bekerültek a CanSat verseny országos döntőjébe, az Európai Űrügynökség és a Magyar Asztronautikai Társaság diákoknak szóló megmérettetésére. Az SZTE TTIK Informatikai Intézet oktatóinak, Dr. Kelemen András főiskolai docensnek és Kiss Ádám tanársegédnek mentorálásával két csapat is részt vesz április 4-5-én a verseny döntőjében. A Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium és a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium diákjai egy valódi űrmisszió szimulációjában mutathatják be projektjüket, mely során a mini műholdat egy kutatórakétával juttatják a magasba, hogy az adatokat gyűjtsön.

[1] 2 3 (4)> (15)>|