2025. július 25., péntek
 
Facebook Instagram YouTube TikTok
 
 
 
 

IMG_7332

Űripari hálózat tagja a Szegedi Tudományegyetem

Hungarian Spacelab Network néven űripari hálózat létrehozásáról született megállapodás kilenc egyetem, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KM), a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet között. Az aláírási ceremóniát 2025. július 14-én tartották Budapesten.

Megerősíteni Magyarország szerepét a nemzetközi űrkutatásban, fejleszteni a szükséges infrastruktúrát, és hidat építeni a tudomány, az ipar és az állami szereplők között – ez a Spacelab hálózat célja, amelynek létrehozásáról 2025. július 14-én írtak alá együttműködési megállapodást a felek.

Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese a Hungarian Spacelab Network kapcsán elmondta, hogy azon egyetemeket tömöríti, amelyek a HUNOR-programban részt vettek és megmutatták kutatási potenciáljukat a nagyvilágnak.

A HUNOR kísérleti portfóliója részeként három, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központjához köthető kutatást végzett el a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomáson.

Az SZTE TTIK Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék kutatói Gácser Attila vezetésével azt vizsgálják majd az űrbe küldött, és onnan visszatérő muslicákon, hogy a kozmikus sugárzás DNS károsító hatását lehet-e mérsékelni vagy kivédeni. Ez a probléma egy jövőbeli marsi utazás kulcskérdése.



Az SZTE Orvosi Biológiai Intézet kutatócsoportja Tombácz Dóra vezetésével a mikrobiomot vizsgálja – vagyis azokat a baktériumokat, vírusokat és gombákat, amelyek a testünkben élnek. A szegedi kutatók arra kíváncsiak, hogy az űrutazás milyen változásokat idéz elő a szervezetben élő mikroorganizmusokban.



Az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZAOK) Élettani Intézetben Nagy Attila és kollégái számára egy tanulásvizsgálathoz szolgáltat adatokat az űrhajós.



A Hungarian Spacelab Network többek között azokat az eredményeket is tovább viszi és kibontakoztatja, amelyeket az űrhajós űrben végzett kísérletei alapoztak meg.

Az együttműködésben a Szegedi Tudományegyetem mellett, a Miskolci Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a Széchenyi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Debreceni Egyetem vesz részt.

A témáról korábban írtuk: https://u-szeged.hu/sztehirek/2025-marcius/szte-projektek-kapu-tibor-hunor-urprogram

IKIKK-infó – Bobkó Anna

fotó: MTI