2025. február 8., szombat
 
Facebook Instagram YouTube TikTok
 
 
 
 

Honlap_Fejlec_-_GYIK

GYIK

Felvételi előtt állsz, de még vannak benned kérdések? Mi megválaszoljuk! Lássuk, mik azok a kérdések, amiket a leggyakrabban feltesztek nekünk.

1. Hol találok információkat a felvételi előkészítőkről?

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar (SZTE TTIK) honlapján: https://sci.u-szeged.hu/felvetelizoknek 

Illetve az SZTE Junior Akadémia oldalán: https://juniorakademia.szte.hu/ 


2. Honnan tudom, hogy mikor lesznek az óráim a nappali tagozaton? Kapok órarendet év elején?

A nappali tagozatra, kutatószakra felvett hallgatóink a Neptunból tájékozódhatnak, illetve a TTIK oldalán közzétett mintatantervekből: https://sci.u-szeged.hu/hallgatoknak/haloterv

Az osztatlan tanárszakos hallgatóinknak a CooSpace színtérben tesszük közzé az órarendjüket. A levelező tagozaton tanulók pedig itt találják:

https://sci.u-szeged.hu/hallgatoknak/altalanos-tudnivalok/leendo-elsos 


3. Milyen tantárgyaim lesznek, milyen óraszámban?

Ezt a Neptun tanulmányi rendszerben látják a hallgatóink, a középiskolások pedig a nyílt napokon kaphatnak erről tájékoztatást.


4. Hogyan kell vizsgázni? Online vagy személyesen? Írásban vagy szóban?

Létezik szóbeli és írásbeli vizsga, online és személyes is. A vizsgákról az SZTE és a TTIK tanulmányi szabályzata rendelkezik. A vizsga lebonyolításáról a hallgatók mindig előzetesen kapnak tájékoztatást az oktatótól a kurzus Coospace színterében.


5. Vannak felzárkóztató kurzusok az egyetemen? Kitől kérhetek segítséget, ha elakadok a tanulásban?

Igen, vannak ún. felzárkóztató kurzusok, foglalkozások a TTIK-n, amelyeket vagy a szak oktatói vagy egy felsőbbéves szaktárs tartja. Ez szakonként eltérő, érdemes év elején a HÖK-nél érdeklődni.


6. Az alapeljárásban meghirdetett összes szakot meghirdetik a pótfelvételiben is? Mindegyik lesz állami finanszírozásban is?

Nem, nem hirdetjük meg mindegyik szakunkat, és nem biztos, hogy a meghirdetett szakok mindegyikénél várható az állami finanszírozású képzés. A felvi.hu oldalon megjelennek az aktuális információk.


7. Mely napokon, milyen gyakran vannak a levelező tagozat órái?

A levelező tagozaton tanulók itt találják meg az órarendjüket:

https://sci.u-szeged.hu/hallgatoknak/altalanos-tudnivalok/levelezo-tagozatosoknak


8. A levelező tagozat órái online lesznek megtartva? Milyen felületen? Honnan tudom, hogy mikor kötelező a személyes megjelenés az órán?

A https://sci.u-szeged.hu/hallgatoknak/altalanos-tudnivalok/levelezo-tagozatosoknak oldalon lévő órarendekben mindig feltüntetjük, hogy az óra személyes megjelenéshez kötött, vagy online óra.


9. Alapszakos diplomával rendelkezem, milyen mesterszakon tudom folytatni a tanulmányaimat?

Erről a felvi.hu oldalon lehet tájékozódni, hiszen minden szaknak más a bemeneti követelménye.


10. Milyen tantárgyakból kell érettségiznem, ha valamelyik szakra szeretnék felvételizni?

A felvi.hu oldalon megtalálhatók az aktuális információk. Az SZTE/TTIK/kiválasztott szak oldalán részletes tájékoztatás van, az „Érettségi pontot adó tárgyak” menüben.


11. Az intézményi többletpontokról hol találok tájékoztatást?

Tekintve, hogy ez nemcsak egyetemenként és karonként eltérő, de szakonként is változó lehet, így érdemes az SZTE/TTIK/kiválasztott szak oldalán, illetve az SZTE TTIK felvételi honlapján tájékozódni: https://sci.u-szeged.hu/felvetelizoknek


12. Mi alapján dől el, hogy melyik pontszámítási módszert alkalmazzák?

A pontszámítási módszert nem a felvételiző választja meg, hanem a felvételi eljárás algoritmusa szerinti legoptimálisabb pontszámítási módszert alkalmazza a rendszer, ami a felvételiző számára a legjobb számítás, a legmagasabb pontot eredményezi.


13. Milyen specializációk vannak az egyes szakokon?

Nem egységesek a specializációk az egyes szakoknál: valamelyik szakon van és kötelező választani, egy másik szaknál létezik, de a hallgató döntése, hogy kiválaszt-e egyet közülük, valahol pedig nincsenek specializációk. Minden szaknál az adott intézet oldalán, illetve az oktatóktól tudnak tájékozódni a hallgatók.


14. Mikor kell, ha kell, specializációt választani? Már a beiratkozáskor?

Amelyik szaknál kötelező választani specializációt, ott nem a beiratkozáskor, és nem is az első évben kell ezt megtenni, így a hallgatóknak van idejük alaposan átgondolni a választást.


15. Milyen kutatásokban lehet részt vennie egy hallgatónak az SZTE TTIK-n? Mikortól vonják be a hallgatókat a kutatásokba? Hol, kinél lehet érdeklődni a kutatásokról?

Minden esetben az oktatóknál kell érdeklődni, hiszen ők azok, akik a kutatásokat vezetik, illetve a hallgatók tanulmányait is nyomon tudják követni. A jó képességű, kiemelkedő eredményekkel rendelkező hallgatókat az oktatók bevonhatják a kutatásba akár már a tanulmányaik legelejétől kezdve.


16. Egy határon túli magyar felvételizőnek kell-e a magyarországi oktatási rendszer szerinti érettségi vizsgát tennie? Ha igen, ezt hogyan tudja megtenni, hol érdeklődhet, mi a menete, a költsége, stb.?

Ha a kötelezően előírt érettségi tárgyakból nem érettségizik a külföldi jelentkező, akkor mindenképp szükséges a magyarországi oktatási rendszer szerinti érettségi vizsgát tennie.

Egyéb esetekben nem kötelező, de érdemes, mert így intézményi többletpontot kaphat a jelentkező (Ld. a felvi.hu oldalon az SZTE TTIK szakjainál az „Intézményi pontok” menü).

További információt itt talál:

https://u-szeged.hu/felveteli/kulfoldi-intezmenyekben/kulfoldi-intezmenyekben

Figyelmébe ajánljuk a felvi.hu oldalon a „Külföldi intézményekben szerzett végzettségek” menüpontot.


17. Kötelező emelt szintű érettségi vizsgát tenni?

Az SZTE TTIK egyik szakján sem kötelező az emelt szintű érettségi vizsga 2022 óta. Természetesen, minden felvételizőnek azt javasoljuk, hogy tegyen emelt szintű érettségi vizsgát, hiszen az a tudás megkönnyíti a hallgató tanulmányait, illetve az SZTE TTIK-ra történő felvételi esetén vizsgatárgyanként 50 intézményi többletpont adható a 45% feletti emelt szintű érettségi vizsgáért. Ld. a felvi.hu oldalon az SZTE TTIK szakjainál az „Intézményi pontok” menü.


18. Milyen nyelvvizsgát fogadnak el? Melyik ér többletpontot?

A felvi.hu oldalon az SZTE TTIK szakjainál részletes tájékoztatást találhatnak a jelentkezők a „Nyelvtudás” menüben.


19. Ha emelt szintű érettségi vizsgával szerzem meg a középfokú nyelvvizsgát, akkor megkapom a nyelvvizsgáért és az emelt szintű érettségiért járó többletpontot is?

Nem, ugyanazért a megszerzett tudásért egy jogcím érvényesíthető. A felvi.hu oldal algoritmusa mindig a felvételiző számára kedvezőbb pontszámítást alkalmazza, így nem éri hátrány a felvételizőt.


20. Nem ugyanaz a pontszám jött ki a felvi.hu és az SZTE Pontkalkulátora szerint. Melyik a helyes pontszám?

Az SZTE Pontkalkulátora kifejezetten a Szegedi Tudományegyetem szakjainak bemeneti követelményeit és az intézményi többletpontokat veszi figyelembe, így ez részletesebb, pontosabb számítást eredményezhet.


21. Mikor lesz a mesterképzés felvételi elbeszélgetése? Honnan tudom meg az időpontot?

Minden esetben írásbeli tájékoztatót küldünk elektronikus úton a jelentkezőknek a felvételi jelentkezésnél megadott e-mail címre, amiből megtudhatják a szóbeli elbeszélgetés időpontját, helyszínét. Amennyiben a felvételiző nem kap ilyen jellegű értesítést, kérjük, érdeklődjön a ttikto@sci.u-szeged.hu címen.


22. Biztosan elindulnak a meghirdetett szakok alacsony jelentkezőszám esetén is?

Mesterszakok és osztatlan tanárszakok esetében már 1 fővel is elindul a szak, ugyanakkor a legtöbb alapszaknál 5 fő a minimális létszám.


23. X-Y szakpárra jelentkeznék a tanárképzésben. Honnan tudom, hogy ez indul-e idén?

A felvi.hu oldalon, az „Osztatlan képzés” menüben közzétett osztatlan tanári szakpárokra lehet jelentkezni; ez felvételi eljárásonként változhat.


24. Mi történik, ha nem tetszik a szak, amire felvételt nyertem? Átjelentkezhetek más szakra az SZTE TTIK-n belül? Milyen feltételekkel és mikor?

Bizonyos szakok átjárhatóak, tehát könnyedén átjelentkezhet a már felvett hallgató egy másik képzésünkre, de néhány szak esetében ez nem megoldható. Ez utóbbi esetben egy új felvételi jelentkezés lehet a megoldás.

Itt talál további információkat a szakváltásról:

https://sci.u-szeged.hu/karunkrol/hallgatoknak/kerelmek


25. Hova fordulhatok, kit kereshetek, ha lenne kérdésem a felvételi eljárással kapcsolatban?

Kérjük, hogy a ttikto@sci.u-szeged.hu címen érdeklődjön; minden esetben válaszolunk a kérdéseikre.


Friss hírek RSS

Friss hírek

Rendezvénynaptár

Rendezvénynaptár *

Kövess minket