Mikorbiális génbankhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztési centrumot alakítanak ki az SZTE-n


Hazánkban egyedülálló, a mikroorganizmusok komplex vizsgálatához kapcsolódó kutatás-fejlesztési centrumot hoznak létre a szegedi egyetemen. A regionális és nemzetközi szolgáltató központként is működő centrum élenjáró alap- és alkalmazott kutatási projektek megvalósítására teremt lehetőséget, elsősorban az élettudományok és a biotechnológia területén. Az ország legnagyobb mikroorganizmus-génbankjának infrastrukturális fejlesztése révén olyan mikroorganizmusok széleskörű vizsgálata válik lehetővé, mint a különböző lokális és szisztémás fertőzéseket kiváltó élesztő és fonalas gombafajok, vagy a környezetszennyező vegyületek elbontására és a talajminőség javítására felhasználható egyes baktériumfajok.

Több mint 630 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Szegedi Tudományegyetem az ország legnagyobb és legszélesebb profilú mikroorganizmus génbankjának, az SZTE-n működő Szegedi Mikrobiológiai Gyűjteménynek infrastrukturális fejlesztésére, valamint a génbank élettudományi és biotechnológiai potenciáljának kiaknázását lehetővé tevő kutatás-fejlesztési centrum létrehozására. A fonalas és élesztőgombák, valamint baktériumok fenntartásával, azonosításával, továbbá jellemzésével foglalkozó gyűjteményben jelentős értéket képviselnek a biotechnológiai, klinikai, környezeti és mezőgazdasági forrásból származó különböző gomba-, illetve baktérium-izolátumok. A gyűjtemény infrastrukturális fejlesztése révén olyan mikroorganizmusok széleskörű vizsgálata válik lehetővé, mint a különböző lokális és szisztémás fertőzéseket kiváltó élesztő és fonalas gombafajok, a mezőgazdasági termények mikotoxin-szennyeződéséért felelős Fusarium és Aspergillus gombafajok, vagy a környezetszennyező vegyületek elbontására és a talajminőség javítására felhasználható Pseudomonas és Bacillus baktériumfajok.

A GINOP-2.3.3-15-2016-00006 azonosítószámú, „Mikrobiális génbankhoz kapcsolódó integrált élettudományi és hatóanyag kutatás-fejlesztési centrum” című projektben a génbankhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztési centrum kialakításához szükséges eszközök beszerzése és telepítése történik. A regionális és nemzetközi szolgáltató központként is működő centrumban – többek között – mikrobiológiai minták előkészítését, komplex genomikai és metabolomikai alapú jellemzését, a biotechnológiai jelentőségű hatóanyagok megtermeltetését, valamint a klinikai szempontból jelentős mikroorganizmusok esetében a patogenitás és a virulencia vizsgálatát végzik. A fejlesztés révén a mikroorganizmus-biobank és a hozzá kapcsolódó adatbázis jól rendszerezett biológiai mintaforrás-gyűjteménnyé válik, amely széles körben nyújthat szakmai támogatást mind az alapkutatásban részt vevők, mind a gazdasági, ipari, mezőgazdasági, környezetvédelmi szereplők számára. Az integrált központ mindemellett kapcsolódási pontot jelent a hazai és nemzetközi kutatói közösségek és ipari szereplők között, valamint egyedülálló lehetőségeket teremt a kutatói együttműködések kialakítására.


További információ:

Bittner Péter
SZTE Közkapcsolati Igazgatóság
közkapcsolati igazgató
mobil: +36 70 439 93 16
e-mail: press@rekt.szte.hu
Prof. Dr. Vágvölgyi Csaba
SZTE TTIK Biológia Intézet Mikrobiológiai Tanszék
a projekt szakmai vezetője
tel: +36 62 544 822
e-mail: csaba@bio.u-szeged.hu
Friss hírek RSS

Rendezvénynaptár

Rendezvénynaptár *

Kövess minket