Asztrobiológia kurzus Szegeden

December 11 és 12-én asztrobiológia témájú mini-kurzust szervezünk az SZTE Fizika Intézetében.

A kurzus elsősorban az egyetem fizika- és biológia szakos hallgatóinak szól, de nyilvános, tehát szabadon látogatható mindenki számára.

Szervezési okokból kérünk minden érdeklődőt, hogy megjelenési szándékát jelezze nekünk itt vagy a bbarna@titan.physx.u-szeged.hu email címen.

Az előadások angolul fognak folyni és előreláthatólag (szünetekkel együtt) három-három órán kersztül fognak tartani. Az előadó Gerard Williger, a University of Louisville, valamint a Konkoly

Obszervatórium kutatója, a kurzus pedig a következő témákat fogja érinteni:

This six hour lecture series is an introduction to astrobiology at the mid-undergraduate level, for biology and physics students. No calculus will be used, but I'll refer to algebra (Kepler's laws

and the inverse-square law).

Topics will include:

• 1) Light and how astronomers use it: blackbody radiation, Wien's law, spectral lines, telescopes, wavelengths of light
  • 2) History of Earth: lithosphere, atmosphere
  • 3) How planets move: Kepler's laws
  • 4) Our solar system: Venus, Mars, giant planets, satellites of giant planets, Pluto/Eris, comets, asteroids
  • 5) Life on Earth and how we think it developed: the chemistry of life, the fossil record
  • 6) Stars+Exoplanets: types, lifetimes, population statistics, formation
  • 7) The Search for Life: extremophiles, search in the Solar System, search around other stars, interstellar communication and travel

A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.