Szuperszámítógép

Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium

Október végén ünnepélyes keretek között Szegeden zárul az NIIF Intézet és három egyetem (Szegedi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, Pécsi Tudományegyetem) konzorciuma által végrehajtott, két éven át tartó szuperszámítógépes kutatási, szolgáltatásfejlesztési és oktatási program.

A Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium projekt legfőbb célja, hogy a három nagy vidéki egyetem (SZTE, DE, PTE) lokális szuperszámítógépes rendszereinek összekapcsolása révén a megújult felsőoktatási kutatási infrastruktúra használhatósága és kihasználtsága a lehető legmagasabb szintre emelkedjen. A rendszerek és tudományterületek közötti nem csak virtuális kapcsolat jelentős nemzetközi kutatási együttműködési lehetőségekhez juttatja a magyar kutatókat, felkészülést jelent a Horizon2020 és a Digital Agenda programokhoz való csatlakozásra is.

A projekt keretében elvégzett tevékenységek, megvalósított feladatok:

• Az elosztott infrastruktúra komponenseinek a lehető legmagasabb szinten történő összekapcsolása, integrálása, az ehhez szükséges módszerek kutatása, általánosítása.
  • Az erőforrások leghatékonyabb kihasználása érdekében az alkalmazások különböző környezetekben való tesztelése, hangolása, a megfelelő futtatási helyszín és környezet kiválasztása, algoritmusok kódjának párhuzamosítása, optimalizálás.
  • A különböző tudományterületek szakértőinek bevonásával jól kiterjeszthető, általánosítható szuperszámítógépes megoldások kialakítása.
  • A szuperszámítástechnika és a tudományterületek hatékony összekapcsolása érdekében képzések, oktatások, speciális felhasználói támogatás megvalósítása.

Az infrastrukturális adottságokra és a korábban megvalósított közös projektekre építve a fent meghatározott kutatási és képzési feladatok megvalósítására négytagú konzorcium jött létre:

- egyetemi partnerek: Szegedi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, Pécsi Tudományegyetem

- a szuperszámítógépes erőforrásokat és szaktudást biztosító NIIF Intézet.

A szuperszámítógépek alkalmazási területei: fizikai folyamatok és események szimulációja (földrengések szimulációja, időjárás előrejelzés), mérnöki alkotások működésének és viselkedésének szimulációja (épületek, gépek terhelésének vizsgálata), nagy mennyiségű adat feldolgozása és tárolása (big-data).

A szuperszámítógépek fő előnye, hogy olyan dolgokat vizsgálhatunk, amiket egyébként nem lehet. Például olyan szimulációkat futtathatunk, amelyek végrehajtása egy számítógépen több hónapig is eltartana, költséges és bonyolult fizikai kísérleteket helyettesíthetünk, igazolhatunk szimulációkkal.

A projekt időtartama: 2012.11.01-2014.10.31.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.TÁMOP-4.2.2.C-11/1/KONV-2012-0010

Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium

A projekt leírása és céljai

A projekt keretében elvégzett tevékenységek, megvalósított feladatok:

- a szuperszámítógépes erőforrásokat és szaktudást biztosító NIIF Intézet.

A projekt időtartama: 2012.11.01-2014.10.31.

A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.