idojaras

Az aszályról és annak hatásairól tanácskoztak a SZAB-székházban

„Időjárási szélsőségek” címmel tartotta tudományos ülését november 15-én a SZAB Föld- és Környezettudományi Szakbizottsága. Az esemény különlegességét fokozta, hogy a testület új elnököt is választott.

Izgalmas témáról, az aszályról, a szárazodásról és annak hatásairól tartottak előadásokat a SZAB Föld- és Környezettudományi Szakbizottsága szervezésében.

Először Blanka Viktória, az SZTE geográfus szakos PhD-hallgatója adott átfogó előrejelzést a Magyarországot sújtó aszály lehetséges kimeneteleiről. Az általa bemutatott klímamodellek segítették a jövő megismerését, melyek szerint az elkövetkezendőkben a mostani csapadékátlag sokkal kevesebb nap alatt fog leesni, és nyaranta több hőhullám is várható. Őt követte Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója, bemutatva az előrejelzés, megelőzés és védekezés eszköztárát az aszály által érintett alsó-tiszai vízgyűjtőkön. A sort Barta Károly, az SZTE TTIK Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék adjunktusa zárta, aki ismertette azt a kísérletet, amely a széleróziós tevékenységet volt hivatott mérni. A mesterségesen létrehozott szélcsatornát csupasz és kukoricás földön egyaránt tesztelték, így fedezve fel, hogy a közhiedelemmel ellentétben a talaj menti cserjés nem mindig működhet szélfogóként.

Megnyitó beszéde után Mészáros Rezső akadémikus, az SZTE TTIK Gazdaság- és Társadalomföldrajzi Tanszék professzora lemondott szakbizottsági elnöki tisztségéről. Utódául Rakonczai Jánost, az SZTE TTIK Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék egyetemi docensét választották meg. Az új elnök elmondta, az elkövetkezendőkben arra fog törekedni, hogy több tartalommal és előadással jelentkezzen a bizottság, amivel megmozgathatják az embereket.

• október 28.
    Előadó: Prof. Dr. Csermely Péter Széchenyi-díjas magyar biokémikus, hálózatkutató
    További információ: www.pedagogiaiestek.hu
    A Mentor(h)áló és az IH közös rendezvénye
    Belépőjegy 2300 Ft, SZTE-kártyával, diákigazolvánnyal, pedagógusigazolvánnyal 1600 Ft
  • november 4.
  • november 12.
    Újabb 21. századi, mindannyiunkat érintő és érdeklő téma, újabb kivételes felkészültségű előadó a nagysikerű Pedagógiai esték színpadán - vendégünk Steigervald Krisztián generációkutató, marketing szakember!
    Steigervald Krisztián 1999 óta foglalkozik a generációkkal, szakdolgozatát is ebből írta a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán. Nyolc évig dolgozott vezetőként a piackutatással foglalkozó GfK-ban, majd 2011-ben megalapította saját tanácsadó és piackutató cégét, az Emocionális Marketing Kft-t. A cég az elmúlt 7 évben több mint 100 multinacionális cég sikeres partnere volt.
    Krisztián egyedülálló módon mind a 6 ma élő generációval foglalkozik üzleti szinten is, a cégeknek marketing és HR témában ad tanácsokat, tart intergenerációs tréningeket, fókuszcsoportokat, előadásokat és csapatépítő napot. Kedvenc területe a marketing-kutatás és a marketing-pszichológia új irányú használata és összekapcsolása.
    Krisztián emellett a Lánchíd Rádió marketing szakértője volt, az Üzlet&Pszichológia marketing-témájú szerzője, állandó meghívott előadó a Corvinuson és a pécsi Közgázon, oktató a BKF-en, valamint egyéni coach, okleveles brief-coach, life-coach. Végül és nem utolsósorban: nagyszerű előadó!
    Steigervald Krisztián előadását minden szülő, nagyszülő, pedagógus számára "KÖTELEZŐ" programként javasoljuk, de jó szívvel ajánljuk a fiatalabb generációk képviselőinek figyelmébe is.