Campus Hungary

Taroltak a szegediek a Campus Hungary ösztöndíjpályázaton

A hallgatói mobilitás terén ismét az élen szerepel a Szegedi Tudományegyetem. A Campus Hungary pályázat első fordulóját az SZTE 78%-os sikerességgel zárta, amivel a legjobb fővároson kívüli intézményként – a BME és az ELTE után – a 3. helyen szerepel a 42 jelentkező között.

A Balassi Intézet és a Tempus Közalapítvány Campus Hungary programjának kiemelt célja a felsőoktatási mobilitást támogató ösztöndíjas pályázati rendszer működtetése, amelynek köszönhetően még több magyar hallgató tanulhat támogatással az országhatáron túl, fejlesztheti nyelvtudását és kamatoztathatja a külföldi intézményekben megszerzett ismereteket. A program további feladata, hogy növelje a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességét. Cél az is, hogy a Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi hallgatók számát növelje, például a magyar és külföldi felsőoktatási intézmények kapcsolatainak kiterjesztésén és bővítésén keresztül – tudtuk meg Balogné Molnár Gabriellától, a szegedi universitas Nemzetközi mobilitási irodájának a vezetőjétől, az SZTE Campus Hungary koordinátorától. A Campus Hungary (CH) program a Balassi Intézet és a Tempus Közalapítvány konzorciumában, az Európai Unió (EU) támogatásával, az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében valósul meg.

Újdonsága a CH programnak, hogy a magyar felsőoktatási intézményekben már két félévet elvégzett hallgatók is pályázhattak 2012. október 15-től a külföldi felsőoktatási intézményekbe rövid tanulmányútra, szakmai gyakorlatra és csoportos tanulmányutakra. A pályázott ország megélhetési rátáitól függően a nyertes pályázó havi 150 ezer, 165 ezer vagy 180 ezer forint ösztöndíjban részesül. Az ösztöndíjasok kiválasztásánál a tanulmányi átlagot és a nyelvtudást vették figyelembe.

A Szegedi Tudományegyetemről a Balassi Intézethez a felhívásra összesen 89 pályázat érkezett be. Ezek közül 68 felelt meg a pályázati feltételeknek: 30 rövid tanulmányútra, 32 szakmai gyakorlatra, 6 pedig csoportos tanulmányutakra szólt. Az érvényes pályázatok 78 százaléka nyert, vagyis 53 pályázó. Ennek értelmében rövid tanulmányútra 25 hallgató, (a beadott 30-ból, ez több mint 83 százalékos teljesítés), szakmai gyakorlatra 24 (a beadott 32-ből, ez 75 százalékos teljesítés), csoportos tanulmányutakra 4 csoport (a beadott 6-ból, ez 66 százalékos teljesítés) mehet a Szegedi Tudományegyetemről. Ezekkel az eredményekkel – a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) után – a 3. helyen szerepel az SZTE a pályázó 42 intézmény rangsorában.

Az Erasmus-programban évek óta kiemelkedő eredményeket ér el a szegedi egyetem. Az Erasmus-diákok utazását már nem akadályozza semmi: a tagállamok és az Európai Parlament elhárította a finanszírozási nehézségeket, melyek fenyegették a népszerű csereprogramot. A megállapodás lehetővé tette az EU számára, hogy 2012-es költségvetésben hiányként írja le, így megszüntette a bizonytalanságot a 2013-as finanszírozás kapcsán. A megállapodásnak köszönhetően az EU-Bizottság körülbelül 280 000 Erasmus-diák ösztöndíját tudja biztosítani a 2013-2014-es tanévben.

Az SZTE Erasmus-hálója kiterjedt. 2012-ben 30 ország 314 városával és 433 partneregyetemmel állt kapcsolatban, a hallgatói és oktatói mobilitást támogató munkáért az SZTE elnyerte a Nemzetközi Együttműködési Nívódíjat.

SZTEinfo

A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.