Rendezvénynaptár
-
április 17.14:00 - 16:00
-
április 30.11:00 - 13:00
A törökországi Gaziantep repterén tavaly megrendezett fesztivál 1,7 milliós látogatottságával 2019-ben a világ legnagyobb légügyi rendezvényévé vált: 50 000 diák részvételével - Törökországon kívül még 122 országból.
KIVÁLÓ ÉLETPÁLYA ÉS PÉNZKERESETI LEHETŐSÉGEK FRISS DIPLOMÁSOK SZÁMÁRA
Idén a tavalyihoz hasonló koncepcióval szervezzük meg a korábbiakban is nagy sikernek örvendő rendezvényünket, a Szent-Györgyi Albert Konferenciát.
Ezúton szeretnénk tájékoztatni önöket az Egyesült Államokba szóló, 2021-22-es hallgatói, oktatói és kutatói Fulbright ösztöndíjakkal kapcsolatos előadásról, melyet a Fulbright Bizottság ügyvezető igazgatója, Dr. Jókay Károly tart 2019. március 4-én 14.00-kor a Rektori Hivatal 5. termében.
Elindult az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogram tavaszi ciklusának második körös jelentkezése, ahol a hallgatók a fennmaradó mentorhelyekre jelentkezhetnek 2020. március 2-ig.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának Biológia Intézete szeretettel meghívja Önt MAKROSZKÓPOS ÉS MIKROSZKÓPOS BIOLÓGIAI MEGFIGYELÉSEK című gyakorlatorientált, tehetséggondozást segítő kiadványának bemutatójára
A Szegedi Gombász Egyesület 2020-ban hagyományteremtő szándékkal útjára indítja "Mikológia tanszék" címmel tudományos- ismeretterjesztő előadás sorozatát. Az előadás sorozat megvalósításában partnerek az Interaktív Természetismereti Tudástár, Szegedi Tudományegyetem Biológiai Intézet Mikrobiológia és Ökológia Tanszékek, Szegedi Tudományegyetem Füvészkert. Az előadás sorozat keretében nagygomba vonatkozású kutatási eredményeket, szakterületi összefoglalókat, érdekességeket felvonultató előadásokat hallgathat meg a nagygombák iránt érdeklődő szélesebb közönség. Az előadások ingyenesen látogathatók, előzetes regisztráció nem szükséges.
A Szegedi Tudományegyetem hat karán indultak keresztféléves mesterképzések. 2020 februárjában összesen 143 hallgató kezdte meg tanulmányát valamely mesterképzésen. A legnépszerűbb szakok között van az élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnöki, a vállalkozásfejlesztés és a programtervező informatikus szak is.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara, Természettudományi és Informatikai Kara, és a Csongrád Megyei Mérnöki Kamara 2019/2020. II. félévében is szervez egy előadás sorozatot. Ezeken az előadásokon mérnökök adnak elő aktuális és érdekes témákat. A hallgatók középiskolások, akik szeretnének mérnökök lenni, egyetemi hallgatók, akik az említett két karon tanulnak (Ők kredit pontot kapnak a részvételért), mérnökök és érdeklődő egyetemi oktatók.
2020-ban is várja az érdeklődőket a Mentor(h)áló Pedagógiai Esték tavaszi évadával! Január 21-től június 9-éig 11 olyan előadót hallhatnak a résztvevők, akik szakmájukban igazi óriások. Idén a hangsúly a szavak erejére, a személyes történetekre és a példamutatás köré szerveződött, így a nézők találkozhatnak többek között Dr. Somody Imrével, Nyáry Krisztiánnal, Dr. Gyurkó Szilviával, de visszatér a színpadra Görög Ibolya is!
Biológiai rendszerek molekuláris mechanizmusainak megértéséhez elengedhetetlen az építőkövek mikroszkópikus szerkezetének és dinamikájának megismerése; ehhez a kísérleti módszerek széles skálája áll a kutatók rendelkezésre. Most egy, a hazai biológus közösség által talán kevésbé ismert kísérleti módszer, a neutronszórás, előnyeit szeretném röviden összefoglalni.
Időpont: 2019. november 20., szerda, 10.00-16:30
Helyszín: SZTE Rektori Hivatal (6720 Szeged, Dugonics tér 13.) 2. em. Díszterem
2019. október 31.-én a XXXIV. Országos Diákköri Konferencia központi zárórendezvényén az MTA Dísztermében adták át az OTDT Pro Scientia Aranyérmeket és a Mestertanári Aranyérmeket. E kiemelkedő díjakat kétévente kaphatják meg a hallgatók, illetve az oktatók- kutatók.
Időpont: 2019. november 21., 16:30 óra
Helyszín: MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székháza - 103-104-es előadóterem 6720 Szeged, Somogyi u. 7.
Időpont: 2019. november 07. 16.30-18.30 óra között
Helyszín: MTA SZAB-székház - 103-104-es előadóterem 6720 Szeged, Somogyi u. 7.
Negyedik alkalommal szervez szakmai napot a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Informatikai Intézete. November 19-én, kedden 10 órától előadásokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel várják az érdeklődőket a Szent-Györgyi Albert Agórában.
Második alkalommal hirdették meg a Richter Anna Díjat, amelyre 2019. november 24-ig lehet pályázni 4 különböző kategóriában. A 4 millió forintos támogatás célja olyan újszerű ötletek támogatása, amelyek az oktatás, a kutatás, a gyógyítás, a gyógyszerészet területein innovatív módon járulnak hozzá az oktatás vagy az egészségügy fejlődéséhez.
Szívesen dolgoznál cégvezetőkkel, nemzetközi csapatban, valós üzleti kihíváson? A Demola Global innovációs programba újra várjuk a fiatal, nyitott hallgatók és kutatók jelentkezését.
Intézetünk és egyben a TTIK történetében mérföldkő az első duális képzés keretében kiadott oklevél, amit Simon Péter programtervező informatikus vehetett át 2019. július 6-án a kar diplomaosztó ünnepségén. Simon Péter a GriffSoft Informatikai Zrt.-nél végezte el a gyakorlati képzést.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium pótfelhívást hirdetett az Új Nemzeti Kiválósági Program 2019/2020. tanévi pályázati fordulójában a Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíjra. A pályázatokat 2019. augusztus 30-án éjfélig várják.
Ismét a világ vezető egyetemei közé került a Szegedi Tudományegyetem. A Quacquarelli Symonds (QS) 2020-as ranglistáján az 501-510. helyen végzett az intézmény. Ez a pozíció magyarországi viszonylatban a legjobb.
Az indiai Amity Egyetem Alkalmazott Anyagtudományi kutatócsoportja, valamint hazai partnerek segítségével az SZTE Alkalmazott és Környezeti Kémiai, valamint Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszéke közös projekten dolgozik. A kutatók közös célja, hogy a környezetbarát zöld kémia eszköztárának felhasználásával korszerű anyagtudományi, nanotechnológiai fejlesztést valósítsanak meg, elsősorban vízkezelési és víztisztítási feladatok megoldásához. Az eredményeket workshopon mutatták be a SZAB-székházban.
Idén is elismerték a Szegedi Tudományegyetem legkiválóbb tanárait. Pedagógusnap alkalmából 12 oktató kapta meg a Pedagógus Szolgálati Emlékérmet. Díjazták az SZTE agrometeorológia és baromfitenyésztés területen tevékenykedő kiemelkedő kutatóit is.
Dr. Péczely György, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajzi és Földtudományi Intézet Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének egykori vezetője tiszteletére avattak emléktáblát május 4-én a BTK Egyetem utcai épületében.
Az SZTE szervezésében rendezik meg a II. Sustainable Raw Materials International Project Week and Conference tudományos programot a szegedi Art Hotelben. A fenntartható nyersanyag-gazdálkodás témakörében szervezett nemzetközi konferencián az elismert szakemberek mellett a fiatal kutatók is bemutatják tudományos munkásságukat.
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött április 26-án Pekingben a Szegedi Tudományegyetem és a Huawei Technologies. A kínai információs és kommunikációs technológiai vállalat kiemelt célja, hogy bekapcsolódjon a magyar kutatás-fejlesztésbe és a magyar felsőoktatás támogatásába.
Ismét megrendezik az SZTE Természettudományi és Informatikai Karán a középiskolai diákoknak szóló kétnapos matematikai, fizikai és informatikai versenyeket. Az április 5-6-ai eseményen a diákok bemutathatják sikeres és izgalmas pályamunkáikat, laborlátogatásokon, bemutatókon és workshopokon vehetnek részt.
Fulbright ösztöndíjra azok a magyar állampolgárok pályázhatnak, akik felsőfokú végzettséggel, valamint magas szintű angol nyelvtudással rendelkeznek és az Egyesült Államokban szeretnének oktatni, kutatni, vagy továbbtanulni.
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium idén is megrendezi a középiskolások körében népszerű tehetséggondozó táborát. A programra elsősorban bölcsészet, társadalom és természettudományok iránt érdeklődő 10-12. évfolyamos középiskolás diákokat várnak. Jelentkezni május 15-ig lehet.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából állami kitüntetéseket adott át. A Szegedi Tudományegyetem több professzora is elismerésben részesült.
Az International Biology Olympiad csapata vállalkozó szellemű egyetemi hallgatók jelentkezését várja a 2019. július 14. és 21. között Szegeden megrendezésre kerülő Nemzetközi Biológiai Diákolimpián történő közreműködésre.
Az SZTE Alma Mater Alumni mentorprogramjában volt hallgatók mentorálnak jelenlegi SZTE-s hallgatókat. A négy hónapon át tartó program során a hallgatók elmélyíthetik az egyetemen megszerzett tudást a gyakorlatban. A jelentkezéseket február 20-ig várják.
A magyar-kínai matematikai kapcsolatok kezdetei: válogatás a Kalmár-hagyatékból
Azokat a legkiválóbb és legmotiváltabb PhD diákokat várjuk, akik érdeklődnek a környezet- és klímavédelem iránt akár innováció-menedzsment, akár vállalkozói oldalról közelítve.
Szomorúan tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy kollégánk, barátunk és tanárunk DR. KRÁMLI ANDRÁS professor emeritus életének 76. évében rövid betegség után 2019. január 24-én elhunyt.
62nd International Conference for Students of Physics and Natural Sciences March 19-22 Vilnius Lithuania
Tisztelettel meghívjuk az EFOP-3.4.3-16-2016-00014 azonosító számú, „A Szegedi Tudományegyetem oktatási és szolgáltatási teljesítményének innovatív fejlesztése a munkaerőpiaci és a nemzetközi verseny kihívásaira való felkészülés jegyében” című pályázat Diszkurzus eseményére. A program megvalósítója az Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ.
Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy Dr. Pintér Lajos címzetes egyetemi tanár életének 90. évében elhunyt.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Diós Kristóf biológia BSc hallgatónk, akitől egy kiállítás megnyitójára saját magáról írt soraival búcsúzunk:
Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy kollégánk, barátunk DR. DOMBI JÓZSEF gránitdiplomás címzetes egyetemi tanár, a „tanárok tanárja”életének 99. évében méltósággal viselt, súlyos betegségében 2019. január 6-án elhunyt.
Az SZTE TTIK Fizikai Intézete idén is megrendezi a Fizika Napja egész napos programját. A január 19-i rendezvényen az érdeklődők mindent megtudhatnak az utóbbi évek Nobel-díjjal jutalmazott kutatásairól, a fizikus diploma által nyújtott lehetőségekről és az egyetemen folyó kutatási témákról.
Miközben az Advanced LIGO gravitációshullám-detektor átépítése a 2019 tavaszán induló O3 mérési sorozathoz gőzerővel zajlik, és a Virgo detektor hasonló átépítése is jól halad, a mérési adatok feldolgozását végző kutatógárda, melynek szegedi résztvevői is vannak, fontos bejelentést tett: 4 újabb gravitációs hullám észlelését erősítették meg. Ezek kivétel nélkül mind feketelyuk-kettősök összeolvadásából származnak.
A karácsony mindenkié, tegyünk együtt másokért.
December 11 és 12-én asztrobiológia témájú mini-kurzust szervezünk az SZTE Fizika Intézetében.
Találkozó időpontja: 2018. 11. 18. (VASÁRNAP) – 09:00 óra
Találkozó helyzíne: Szeged, Móra Ferenc Múzeum
Túratáv: 30 KM
TALÁLKOZÓ IDŐPONTJA: 2018. 11. 17. (SZOMBAT) 08:50 | INDULÁS: 9:00
TALÁLKOZÓ HELYSZÍNE: ÚJSZEGED, TORONTÁL TÉR | PARKOLÓ