Rendezvénynaptár
-
április 17.14:00 - 16:00
-
április 30.11:00 - 13:00
Napjaink egyik legjelentősebb globális problémájára, a növekvő szén-dioxid kibocsátás káros hatásaira is megoldást kínál a ThalesNano Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem közös kutatás-fejlesztési projektje, melynek keretében a konzorcium hidrogént előállító és szén-dioxidot átalakító elektrokémiai reaktorokat fejleszt Európai Uniós támogatással.
A MOL MESTER-M Díj azoknak az áldozatkész tanároknak, edzőknek a munkáját ismeri el, akik ösztönzik a tehetséges gyerekeket a sport, a művészet és a tudomány területén és szakmailag, emberileg tanítványaik példaképei.
A Szegedi Tudományegyetemnek a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törtvény (a továbbiakban: Nftv.) 12. § (7) bekezdés e) pontka értelmében négyévente általános szenátusválasztást kell tartani. Erre figyelemmel rektor úr a Szegedi Tudomnyegyetem Szenátus Választásának Szabályzata 8. a) bekezdésében foglalt jogkörében eljárva megállapította a szenátus választás időpontját, továbbá kijelölt a választások lebonyolításáért felelős személynek.
Az SZTE Alma Mater Alumni mentorprogramjában volt hallgatók mentorálnak jelenlegi SZTE-s hallgatókat. A négy hónapon át tartó program során a hallgatók elmélyíthetik az egyetemen megszerzett tudást a gyakorlatban. A jelentkezéseket szeptember 24-ig várják.
John P. Jackson, Ph.D. (Physics) Scientific Analysis of Body Image Formation on the Shroud of Turin című előadására, 2018 szeptember 25-én 10 órától, a SZAB székház 110-es termében
Állami kitüntetéseket adtak át Budapesten az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából. A Szegedi Tudományegyetem öt munkatársa is elismerésben részesült.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara 2018 tavaszán is megrendezte az Országos Tudományos Diákkör helyi (egyetemi) fordulóját.
A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottságának elnöksége együttműködve a régió három kereskedelmi és ipari kamarájával (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád Megye Kereskedelmi és Iparkamarái) és a Dél-alföldi Regionális Innovációs Ügynökség Közhasznú Egyesülettel 2018. évben is pályázatot hirdet a Dél-alföldi Régióban a vállalkozások, valamint a feltalálók által a három megye területén létrejött szellemi alkotások elismerése és az innovációs tevékenység, illetve a technológiai transzfer támogatása érdekében.
Idén ünnepli tizedik évfordulóját a Central European Summer Course on Mycology (CESC). A humánpatogén gombák biológiájával foglalkozó nemzetközi konferenciát és nyári iskolát két évente szervezi meg az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Mikrobiológiai Tanszéke.
Tíz területen hirdet 30 órás továbbképzéseket az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar. A fizika, földrajz, matematika és informatika témakörébe tartozó díjtalan programokra 2018. szeptember 10-ig várják a jelentkezéseket.
Időpont: 2018. június 14. - 16.00 óra
Helyszín: MTA SZAB-székház 6720 Szeged, Somogyi u. 7.
A hallgatók és a szakmai partnerek bevonásával konferenciát rendez a duális képzésről 2018. május 18-án az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar. A gyakorlatorientált oktatási forma tapasztalatait összegezve szó esik az új lehetőségekről is.
Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat idén 36. alkalommal rendezi meg a hagyományos Nevezéses Horgászversenyét 2018. június 3-án. Az eddigiekhez hasonlóan idén is oktatói, dolgozói és hallgatói kategóriákban lehet jelentkezni rendezvényünkre.
Drámapályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodája és a Szegedi Nemzeti Színház az egyetem nappali tagozatos hallgatói számára.
Az ÚNKP pályázathoz benyújtandó "A fogadó felsőoktatási intézmény szándéknyilatkozata a kutatás befogadásáról" c. dokumentumot a kar dékánja írja alá. Kérem lehetőleg még a mai napon május 08-án 16 óráig, de legkésőbb május 09-én szerdán 12-ig szíveskedjenek aláírásra benyújtani a nyilatkozatot a TTIK Dékáni Hivatalában a 14-es szobában Dudásné Nagy Mariannának.
Ingyenesen publikálhatnak a Royal Society of Chemistry kiadó folyóirataiban a Szegedi Tudományegyetem szerzői. A rangos folyóiratokban a kémiai kutatások mellett a gyógyszerésztudományi, a fizikai, az energia- és anyagtudományi publikációk is helyet kapnak.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara fotópályázatot hirdet a TTIK jogviszonnyal rendelkező hallgatói számára.
Idén 13. alkalommal kerül megrendezésre a Magyar Alkalmazott Mérnöki Tudományok Versenye, melynek a Miskolci Egyetem ad otthont.
Helyszín: SZTE Sportközpont, Zenés B terem (Hattyas Sor 10.)
Időpont: április 20. péntek 17:00
Csatlakozva az NKM SZEGED Vízisport Egyesület szervezéséhez, az SZTE Sportközpont meghirdeti a Szegedi Tudományegyetem hallgatói, ill. oktatói, dolgozói sárkányhajó versenyét 2018. április 22-én vasárnap délután 14.00 órától 17.00 –ig.
Csányi László professzor teljes munkássága, élete Egyetemünk Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékéhez kötődött.
Második helyezést ért el az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Műszaki Informatika Tanszék hallgatóiból álló OmrOFF csapat a XXIV. Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyen. A háromnapos megmérettetésre 14 intézményből 25 csapat érkezett.
A szegedi informatikatörténeti gyűjtemény egyik létrehozója 88 éves volt. Neki köszönhetjük az első magyar műállatot, a tanítható Szegedi Katicabogarat is.
Az SZTE rektora, Prof. Dr. Szabó Gábor akadémikus is előadást tartott a 61. Országos Fizikatanári Ankét és Eszközbemutatón. A 2018. március 14. és 17. közötti programnak a Szegedi Tudományegyetem adott otthont.
18 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várjuk a Nemzeti Ifjúsági Kórusba, amely a Kodály-emlékév egyik 2018-ra áthúzódó nagyszabású eseménye lesz július 15-e és 28-a között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézete szervezésében, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.
A Szegedi Tudományegyetem Hispanisztika Tanszékének katalán lektorátusa pályázatot hirdet egy Antoni Gaudí tiszteletére épített pad látványtervének elkészítésére.
Az SZTE Tehetségpont összesen 10 millió forint értékű ösztöndíjaira március 22-ig lehet pályázni. A Kiválósági listára a saját szakterületükön kiemelkedő hallgatók, az esélyegyenlőségi ösztöndíjra a hátrányos helyzetű SZTE-sek jelentkezhetnek. Emellett 11 szegedi vállalat idén is több millió forinttal támogatja a tehetséges egyetemistákat.
Verseny időpontja: 2018. március 02. (péntek) 18. 00-20.00-ig.
Verseny helyszíne: Teke & Bowling Centrum, (Derkovits fasor, a Sportuszodával szemben)
TTIK Kari forduló
DDD szakmai rendezvénysorozat 2018-2019
A beiskolázás elősegítése érdekében olyan középiskolai pedagógusok felkeresésébe kezdett az SZTE TTIK, akik munkájukkal támogatják a matematika, informatika, biológia, fizika, kémia és földrajz területén tehetséges diákok fejlődését. A legeredményesebb tanárok munkáját nagyköveti díjjal ismernék el.
A zöldségtermesztésben különösen nagy károkat okozó baktériumok és gombák ellen találtak új baktériumtörzset a Szegedi Tudományegyetem kutatói. A Bacillus mojavensis jelentős mennyiségben termel olyan peptid-antibiotikumot, amely a zöldségfélék gyökérzetében előforduló baktériumok és gombák ellen nyújt védelmet, egyben növeli a növény általános ellenálló képességét. A szabadalommal védett törzset az USA egyik legnagyobb biokontroll készítményeket forgalmazó cége, a Certis, egy új termék előállításához hasznosítja.
Egyetemi vers- és prózamondó valamint zenei versenyt, fotó-, színikritika-, dráma és verspályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodája nappali tagozatos hallgatók számára.
A mikroszkópos, a CT- és MRI-képek számítógépes elemzésével foglalkozó szakemberek világtalálkozóját szervezte meg Szegeden az SZTE és az MTA SZBK. A II. NEUBIAS vándorkonferencia 2018. január 27-én az SZTE Irinyi épületében workshoppal indult, az SZBK-ban nemzetközi szimpóziummal folytatódott és 2018. február 2-án zárult.
Az előkészítő ingyenes!
Jelentkezési határidő: 2018. február 9.
Farkas Gyula Emlékdíjban részesült az SZTE Bolyai Intézetében doktorált Kyeongah Nah és az SZTE Elméleti Fizikai Tanszékének munkatársa, Görbe Tamás Ferenc.
Prof. Dr. Bozóki Zoltán József fizikus (SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék) a lézeres fotoakusztikus spektroszkópián alapuló, a földgáz főbb szennyező komponenseinek mérésében végzett tevékenységéért Gábor Dénes díjat kapott.
Kilenc iskola 12 projektje nyerte el 2017-ben a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Kutatóiskolája címet. A természettudományi, informatikai és műszaki tudományterületet érintő kutatási programokat egy éve alatt teljesíthetik a középiskolások.
Az Enterprise Communications Magyarország Kft. a Szegedi Tudományegyetem több intézetének kutatóival együttműködve hozza létre azt az egyedülálló projektet, melynek keretén belül egy komplex tumor diagnosztikai rendszer fejlesztésébe kezdenek.
Erről tartott előadást ma a ceglédi Kossuth Lajos gimnáziumban Dr. Karsai János egyetemi docens.
Görbe Tamás Ferenc (tudományos munkatárs, SZTE Elméleti Fizikai Tanszék) előadása az M5 televízió Mindenki Akadémiája sorozatában "Elbűvölő szimmetriák, a matematika drágakövei" címmel (26 perc)
GW170817: az első közvetlenül megfigyelt, neutroncsillag-kettősök összeolvadása által keltett gravitációs hullám
A SzeReTeD (Szegedi Regionális Természettudományos Diáklaboratórium) természettudományos családi napot rendez 2017. november 25-én 9 órától a Szent-Györgyi Albert Agórában.
A szegedi Sportcsarnokban 2017. november 8-án zajlott a „Mi a pálya?” országos rendezvénysorozat helyi fesztiválja, ahol a műszaki vállalatok mellett az SZTE Mérnöki Kara és a Természettudományi és Informatikai Kara is bemutatkozott.
A műszaki pályaválasztó fesztiválon nagy sikere volt az Eco Maraton és az Airarri autóknak is.
A méretét és kivitelezését tekintve is egyedülálló műholdképfalat avattak a Szegedi Tudományegyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékén. A művészi alkotásként is értelmezhető 15 négyzetméteres mozaik óriási részletességgel mutatja be Magyarország tájait, folyóit és településeit.
A Magyar Tudomány Napján, 2017. november 3-án külön műsorban ünnepelte az M5 televíziós csatorna a kutatókat, mutatta be a legfontosabb hazai kutatási eredményeket. A 75 perces műsorfolyamban a Szegedi Tudományegyetem négy kutatója ismertette munkájának legújabb és jövőbe mutató eredményeit. De a Mindenki Akadémiája sorozat előadói között is számos SZTE-kutatótól tanulhatunk.
A Tantárgy-pedagógiai Kutatási Program Természettudományi-matematikai-informatikai oktatás munkacsoportja 2017. november 14-15-én rendezi meg az első beszámoló konferenciáját Szegeden, amelyen minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A rendezvény nyilvános, de a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.
Meghívó | regisztráció |
Helyszín: MTA SZAB Székház, 110. terem – Szeged, Somogyi utca 7.