2024. december 15., vasárnap
 
Facebook Instagram YouTube TikTok
 
 
 
 

Szén-dioxid reaktort fejleszt a Szegedi Tudományegyetem és a ThalesNano Zrt.

Napjaink egyik legjelentősebb globális problémájára, a növekvő szén-dioxid kibocsátás káros hatásaira is megoldást kínál a ThalesNano Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem közös kutatás-fejlesztési projektje, melynek keretében a konzorcium hidrogént előállító és szén-dioxidot átalakító elektrokémiai reaktorokat fejleszt Európai Uniós támogatással.

A kutatók a GINOP 2.2.1-15-2017-0041 pályázat finanszírozásával olyan reaktorokat fejlesztenek, amelyek alternatív energiaforrások igénybevételével képesek hidrogént előállítani vagy szén-dioxidot átalakítani a vegyipar számára hasznos anyagokká. Ezen technológiák hozzájárulhatnak az alternatív energiaforrások tárolásához és az egy fenntarthatóbb vegyipar felé való elmozduláshoz. Az Európai Uniós forrás 846,7 millió forinttal támogatja az összesen 1,226 milliárd forintos teljes költségvetésű, négyéves kutatás-fejlesztési programot. A projekt várható eredményeként olyan elektronizáló berendezések jönnek létre, amelyek megújuló energiaforrások felhasználásával képesek egyrészt átalakítani a szén-dioxidot, másrészt hidrogént előállítani.


– Régi álmunk valósul meg ezzel a projekttel. Cégünk elkötelezett a globális társadalmi felelősségvállalás, valamint az új technológiák kifejlesztése mellett. Ezzel a kutatás-fejlesztési programmal mindkét alapvető célunk teljesül. A fejlesztések eredményeként nem csak a Földön, hanem a jövőben az űrben, például a Marson szintén alkalmazható reaktor jöhet létre – nyilatkozta Dr. Darvas Ferenc, a ThalesNano Zrt. elnöke. Hozzátette: a cég diszruptív innovációiról ismert, több hazai és nemzetközi innovációs díjat nyert társaság, amely több mint 75 országba exportálja saját fejlesztésű termékeit, amelyeket a világ legnagyobb gyógyszergyárai, agrokémiai és kozmetikai cégei alkalmaznak.


– A 2017 júliusában indult projektben hidrogénfejlesztésre és a szén-dioxid átalakítására katalizátorokat és katalizátor előállítási módszereket fejlesztettek, és elkészítették azokat a laboratóriumi szintű cellákat, amelyek a későbbi méretnövelés alapját képezik – fogalmazott Dr. Janáky Csaba, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Kémiai Intézet Fizikai Kémiai és Anyagtudományi arculati_elem_regionalis_fejlesztesi_alapTanszék munkatársa.

Hozzátette: a jövőben azt vizsgálják majd, hogy a kísérleti körülmények miként hatnak az elektrokémiai eszközök működésére. A közeljövő feladata a fokozatos méretnövelés, amely során egyre nagyobb kapacitású berendezések készülnek, majd 2021. június 30-ig megszületik a kész prototípus.