Rendezvénynaptár
-
szeptember 16.13:00 - 15:00
11. alkalommal hirdeti meg az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság a „SZAB Dél-alföldi Innovációs Díj” pályázatot. Jelentkezni 2020. szeptember 30-ig lehet bármely új, saját feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható és piacképes megoldást tartalmazó innovatív megoldással.
Az ÚNKP, Bolyai + és további egyéb pályázathoz benyújtandó "A fogadó felsőoktatási intézmény szándéknyilatkozata a kutatás befogadásáról" c. dokumentumot a kar dékánja írja alá.
Sajnálattal tájékoztatjuk a Kar valamennyi kedves Díszdiplomását, hogy egészségvédelmi okok miatt a fennálló vírushelyzetre tekintettel a Díszoklevél-átadó ünnepséget 2020 szeptemberében nem tartjuk meg!
Negyvenhárom országból 433 kutató vett részt az ELI Nyári Iskoláján, amelyet 2020. augusztus 26-28. között, virtuális térben rendezett meg a Lézeres Kutatóintézet. A kurzus célja az volt, hogy a kutatók és hallgatók minél szélesebb körében átfogó áttekintést nyújtson a nagyintenzitású lézerimpulzusok és lézerrel meghajtott részecske- és sugárforrásokról és bemutassa a szegedi kutatóintézetet.
Brunner Szilvia (1985. június 21. – 2020. augusztus 14.)
Az olasz Külügyi és Nemzetközi Együttműködési Minisztérium pályázatot hirdet magyar állampolgársággal rendelkező szakemberek (egyetemi oktatók, klinikai- vagy kutatóintézet, kulturális intézmény munkatársai) részére rövid olaszországi tanulmányútra.
A Szegedi Tudományegyetem vezetése körlevélben hívta fel dolgozói figyelmét a járványügyi készültség időszakára vonatkozó külföldre utazással kapcsolatos szabályok fokozott betartására. A külföldi utazásokat a Szegedi Tudományegyetem a jelenlegi helyzetben nem javasolja.
UPDATE: A beérkezett Regisztrációs adatlapok elérték a pályázat teljes összegének 140%-át. A pályázati felhívás értelmében, sajnos, több pályázatot nem tudunk már fogadni.
A 2019/20. tanév végén immár hatodik alkalommal került sor a SZTE Természettudományi és Informatikai Kar és a Csongrád Megyei Mérnöki Kamara által közösen alapított „Mérnök” Diploma Díj átadására.
Levendula és Rózsa Napokat tartanak június 27-én, és 28-án az SZTE botanikus kertjében. Az SZTE Füvészkert és az SZTE NKI Kulturális Iroda közös rendezvénye színes kulturális programokkal, koncertekkel, növénybemutatóval és kézműves vásárral várja az érdeklődőket.
30 órás, 30 kreditpontos akkreditált program pedagógusok részére
Jelentkezési határidő: 2020. május 15.
Szegedi kutatók is beneveztek a nemzetközi EUGLOH csapat tagjaként az Európai Bizottság szervezésében megvalósuló #EUvsVIRUS challenge elnevezésű hackhatonra.
„SZTE Mozdulj!”- áll a Szegedi Tudományegyetem Sportközpontjának felhívásában, amiben az SZTE-s dolgozókat és volt hallgatókat szólítják fel aktív mozgásra az április 20-május 18-ig tartó időszakban.
Palkovics László akadémikus, innovációs és technológiai miniszter kezdeményezésére online tudományos konferenciát tartanak 2020. április 23-án, csütörtökön 14 órától a járványmatematikai kutatások szerepéről. A tanácskozáson előadást tart Dr. Röst Gergely matematikus, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék egyetemi docense.
A kormány döntése értelmében azon volt hallgatók is megkaphatják a felsőfokú végzettséget igazoló dokumentumot, akik nyelvvizsga hiányában nem vehették át oklevelüket.
Tájékoztatjuk az egyetemi polgárokat, hogy – ahogy arról Palkovics László innovációs és technológiai miniszter is beszámolt – a koronavírus-járvány kapcsán bevezetett Gazdaságvédelmi Akcióterv munkahelyteremtési programjának részeként nyelvvizsga nélkül is megkapják a hallgatók a diplomájukat.
A Szegedi Tudományegyetem és az SZTE BTK YouTube csatornáján ingyenesen elérhetőek az SZTE Szabadegyetem és az AudMax Esték előző szemeszterének előadásai. Olyan érdekes témákról is hallhatunk mint a rákellenes fémvegyületek, az Anjou-Magyarország oklevél hagyatéka, a mesterséges intelligencia és a német nyelvű őslakosok Pápua Új-Guineában.
Az új koronavírus-járvány kapcsán is megjelentek a tévhitek, a pandémiához kötődő súlyos problémákra „egyszerű módszereket” kínáló megoldások. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadványában összegyűjtött „koronás tévhitek” közül 15-öt sorol föl az MTA támogatását élvező tudomány.hu oldal.
Az ingyenesen elérhető digitális archívumoknak és elektronikus könyvtáraknak köszönhetően anélkül is élvezhetjük a könyvek által nyújtott kikapcsolódást, hogy kilépnénk otthonunkból. Íme, néhány lehetőség, közte egy-egy SZTE-hez kötődő alkotó kínálata.
Nyolc tantárgy, közte a történelem, az ének-zene, a műszaki-informatika, a földrajz oktatását az MTA által négy éve elindított Tantárgy-pedagógiai Kutatási Program eredményei is segíthetik. A Szegedi Tudományegyetem több módszertani kutatócsoportja eredményeivel támogatja az általános és középiskolákban most induló távoktatást.
Későbbi időpontokra halasztják az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság Kulturális Iroda által meghirdetett hallgatói versenyeket. Az egyetemistáknak szóló pályázatok jelentkezési határidejét határozatlan időre meghosszabbították.
Magyarország köztársasági elnöke a nemzeti ünnep, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott a Szegedi Tudományegyetem több oktatójának.
A koronavírus okozta rendkívüli intézkedések következtében a személyes ügyintézés(fogadóóra) a mai naptól visszavonásig szünetel.
A doktori ügyintézést elektronikus formában tudjuk biztosítani.
Megértésüket köszönjük.
Időpont: 2020. március 12.(csütörtök) 13 óra
Helyszín: SZTE Biológiai Épület Régi Nagyelőadó (Ferenczy Lajos terem)
A törökországi Gaziantep repterén tavaly megrendezett fesztivál 1,7 milliós látogatottságával 2019-ben a világ legnagyobb légügyi rendezvényévé vált: 50 000 diák részvételével - Törökországon kívül még 122 országból.
KIVÁLÓ ÉLETPÁLYA ÉS PÉNZKERESETI LEHETŐSÉGEK FRISS DIPLOMÁSOK SZÁMÁRA
Idén a tavalyihoz hasonló koncepcióval szervezzük meg a korábbiakban is nagy sikernek örvendő rendezvényünket, a Szent-Györgyi Albert Konferenciát.
Ezúton szeretnénk tájékoztatni önöket az Egyesült Államokba szóló, 2021-22-es hallgatói, oktatói és kutatói Fulbright ösztöndíjakkal kapcsolatos előadásról, melyet a Fulbright Bizottság ügyvezető igazgatója, Dr. Jókay Károly tart 2019. március 4-én 14.00-kor a Rektori Hivatal 5. termében.
Elindult az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogram tavaszi ciklusának második körös jelentkezése, ahol a hallgatók a fennmaradó mentorhelyekre jelentkezhetnek 2020. március 2-ig.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának Biológia Intézete szeretettel meghívja Önt MAKROSZKÓPOS ÉS MIKROSZKÓPOS BIOLÓGIAI MEGFIGYELÉSEK című gyakorlatorientált, tehetséggondozást segítő kiadványának bemutatójára
A Szegedi Gombász Egyesület 2020-ban hagyományteremtő szándékkal útjára indítja "Mikológia tanszék" címmel tudományos- ismeretterjesztő előadás sorozatát. Az előadás sorozat megvalósításában partnerek az Interaktív Természetismereti Tudástár, Szegedi Tudományegyetem Biológiai Intézet Mikrobiológia és Ökológia Tanszékek, Szegedi Tudományegyetem Füvészkert. Az előadás sorozat keretében nagygomba vonatkozású kutatási eredményeket, szakterületi összefoglalókat, érdekességeket felvonultató előadásokat hallgathat meg a nagygombák iránt érdeklődő szélesebb közönség. Az előadások ingyenesen látogathatók, előzetes regisztráció nem szükséges.
A Szegedi Tudományegyetem hat karán indultak keresztféléves mesterképzések. 2020 februárjában összesen 143 hallgató kezdte meg tanulmányát valamely mesterképzésen. A legnépszerűbb szakok között van az élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnöki, a vállalkozásfejlesztés és a programtervező informatikus szak is.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara, Természettudományi és Informatikai Kara, és a Csongrád Megyei Mérnöki Kamara 2019/2020. II. félévében is szervez egy előadás sorozatot. Ezeken az előadásokon mérnökök adnak elő aktuális és érdekes témákat. A hallgatók középiskolások, akik szeretnének mérnökök lenni, egyetemi hallgatók, akik az említett két karon tanulnak (Ők kredit pontot kapnak a részvételért), mérnökök és érdeklődő egyetemi oktatók.
2020-ban is várja az érdeklődőket a Mentor(h)áló Pedagógiai Esték tavaszi évadával! Január 21-től június 9-éig 11 olyan előadót hallhatnak a résztvevők, akik szakmájukban igazi óriások. Idén a hangsúly a szavak erejére, a személyes történetekre és a példamutatás köré szerveződött, így a nézők találkozhatnak többek között Dr. Somody Imrével, Nyáry Krisztiánnal, Dr. Gyurkó Szilviával, de visszatér a színpadra Görög Ibolya is!
Biológiai rendszerek molekuláris mechanizmusainak megértéséhez elengedhetetlen az építőkövek mikroszkópikus szerkezetének és dinamikájának megismerése; ehhez a kísérleti módszerek széles skálája áll a kutatók rendelkezésre. Most egy, a hazai biológus közösség által talán kevésbé ismert kísérleti módszer, a neutronszórás, előnyeit szeretném röviden összefoglalni.
Időpont: 2019. november 20., szerda, 10.00-16:30
Helyszín: SZTE Rektori Hivatal (6720 Szeged, Dugonics tér 13.) 2. em. Díszterem
2019. október 31.-én a XXXIV. Országos Diákköri Konferencia központi zárórendezvényén az MTA Dísztermében adták át az OTDT Pro Scientia Aranyérmeket és a Mestertanári Aranyérmeket. E kiemelkedő díjakat kétévente kaphatják meg a hallgatók, illetve az oktatók- kutatók.
Időpont: 2019. november 21., 16:30 óra
Helyszín: MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székháza - 103-104-es előadóterem 6720 Szeged, Somogyi u. 7.
Időpont: 2019. november 07. 16.30-18.30 óra között
Helyszín: MTA SZAB-székház - 103-104-es előadóterem 6720 Szeged, Somogyi u. 7.
Negyedik alkalommal szervez szakmai napot a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Informatikai Intézete. November 19-én, kedden 10 órától előadásokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel várják az érdeklődőket a Szent-Györgyi Albert Agórában.
Második alkalommal hirdették meg a Richter Anna Díjat, amelyre 2019. november 24-ig lehet pályázni 4 különböző kategóriában. A 4 millió forintos támogatás célja olyan újszerű ötletek támogatása, amelyek az oktatás, a kutatás, a gyógyítás, a gyógyszerészet területein innovatív módon járulnak hozzá az oktatás vagy az egészségügy fejlődéséhez.
Szívesen dolgoznál cégvezetőkkel, nemzetközi csapatban, valós üzleti kihíváson? A Demola Global innovációs programba újra várjuk a fiatal, nyitott hallgatók és kutatók jelentkezését.
Intézetünk és egyben a TTIK történetében mérföldkő az első duális képzés keretében kiadott oklevél, amit Simon Péter programtervező informatikus vehetett át 2019. július 6-án a kar diplomaosztó ünnepségén. Simon Péter a GriffSoft Informatikai Zrt.-nél végezte el a gyakorlati képzést.