Rendezvénynaptár
-
április 17.14:00 - 16:00
-
április 30.11:00 - 13:00
Az Invitech Megoldások Zrt. (Invitech Solutions), mint az Invitel Zrt. vállalati üzletágának jogutóda, 2017- ben nyolcadik alkalommal, megújult formában hirdeti meg az InnoMax pályázatot – a Magyar Adományozói Fórum (MAF) közreműködésével.
Meghosszabbított határidővel, november 24-ig várjuk vállalkozók, fiatalok, nonprofit és civil szervezetek projektjeit az InnoMaxra!
A Szegedi Tudományegyetem vezetésével elindult az „Ultragyors fizikai folyamatok atomokban, molekulákban, nanoszerkezetekben és biológiai rendszerekben” (EFOP-3.6.2-16-2017-00005) - projekt, amely az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
2017. augusztus 14-én újabb, ezúttal a negyedik közvetlen gravitációs hullámot észlelte a LIGO Tudományos Kollaboráció, melynek a Szegedi Tudományegyetem kutatói is tagjai.
Napjaink egyik legnagyobb kihívást jelentő globális problémája az autók kipufogógázaiból és a gyárkéményekből a levegőbe jutó, egyre gyarapodó mennyiségű szén-dioxid. Erre reagál a Szegedi Tudományegyetem és a ThalesNano Zrt. közös projektje.
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ tájékoztatja kedves pácienseit, hogy 2017 októberétől lehetőség nyílik e-mailen időpontot kérni az I. sz. Rendelőintézet bizonyos szakrendeléseire.
Az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogramja külföldi egyetemeken már jól bevált módszer szerint nyújtja az SZTE hallgatóinak a pályakezdésre felkészítő és a munkaerő-piaci elhelyezkedést támogató szolgáltatását.
Pótpályázati határidő meghosszabbítása hallgatói szakmai gyakorlatok, oktatói és személyzeti mobilitások támogatására (a mobilitásoknak 2018. május 31-ig le kell zárulniuk). A pályázatok egyéb feltételei azonosak a korábbi pótpályázati kiírással (Határidő: 2017. október 16.)
A laikus érdeklődők, a középiskolások és a szakma avatott ismerői számára is érdekes programokat kínál az a légi fotózással és a drónok szerepével foglalkozó program, amelyet az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéke 2017. szeptember 29-én szervez.
2017. október. 01. (vasárnap)
Szeged, Erzsébet Liget teniszpályák (6db salakos pálya)
6726 Szeged Népkert sor 1.
Nyolcadik alkalommal szeretné átadni a Magyar Tudomány Ünnepén a Dél-alföldi Innovációs Díjat az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság. A feltalálók innovatív, iparilag alkalmazható és piacképes megoldást tartalmazó pályázatait 2017. október 2-ig várja a SZAB.
Szeptember 20-án, szerdán 8 órától 24 féle sportágat próbálhatnak ki az érdeklődők az Egyetemi Sport Nemzetközi Napja alkalmából az SZTE-n.
A hallgatói diplomaszerzés segítése érdekében a 2017/2018-as tanév kezdetén immár harmadjára kerül sor a tanulmányikat megkezdő, első évfolyamos hallgatók kompetenciamérésére.
Új módszert dolgozott ki Czakó Gábor, az SZTE Kémiai Intézet adjunktusa, együttműködve tajvani kollégáival, a kémiai reakciók gyorsaságával összefüggő úgynevezett energiagát alakjának kísérleti meghatározására. Az eredményt bemutató cikket a minap közölte a világ egyik legrangosabb kémiai folyóirata, a Nature Chemistry.
Idén tovább bővült az iskolai katedrát megcélzó egyetemi és főiskolai hallgatók motiválását szolgáló Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program: az osztatlan tanárképzésre járók mellett immár a gyógypedagógia alapképzési szakosok is pályázhatnak. Ezt a támogatást az előző négy tanévben összesen 293 tanár szakos szegedi egyetemista nyerte el.
A felületttudományi kutatások legújabb eredményeiről tanácskoznak augusztus 28. és szeptember 1. között a Tanulmányi és Információs Központban. A 33. Európai Felülettudományi Konferenciára közel 400 résztvevő érkezett, többek között Európából, Amerikából és Kínából.
Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy volt kolléganőnk, tanárunk, barátunk DR. VINCZE IRÉN Professor Emerita, 2017. augusztus 19-én, 88 éves korában türelemmel viselt, súlyos betegség következtében elhunyt.
Gyakorlati tudáselemeket, vállalkozói ismereteket építenek be az SZTE oktatási rendszerébe, miközben a képzések közül újabb 10 duális, 30 pedig az újdonságnak számító kooperatív formában is elindul a következő 3 évben. Az egyetemi oktatáshoz kötődő szolgáltatásokat is fejleszti az SZTE az egyik EFOP-pályázata sikerének köszönhetően. A munkába az SZTE 12 kara közül 7 aktívan bekapcsolódik.
Augusztus 5-én és 6-án immár tizedik alkalommal kerül megrendezésre a Lótusznapok, melyet évről évre a tóban megújuló indiai lótusz virágzásának tiszteletére rendezünk. E két napon távol-keleti hangulatot varázsolunk a Füvészkertbe; zenével, tánccal, ízekkel és illatokkal idézzük a kelet varázsát.
Szakkollégiumi nyílt napra várják augusztus 6-án 10 órától azokat a leendő szegedi egyetemistákat, akik szívesen részesei lennének az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium mindennapjainak.
Örömmel tájékoztatjuk, hogy az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar az alábbi 30-30 órás pedagógus-továbbképzéseket hirdeti 2017/2018-ban.
Több mint 796 millió 313 ezer forintot nyert a Szegedi Tudományegyetem vezette konzorcium a „Multimodális optikai nanoszkópiai módszerek fejlesztése és alkalmazása az élet- és anyagtudományi kutatásokban” című projektre, amelynek keretében modern nanoszkópiai műhely jön létre Szegeden.
Összesen 1,5 millió forinttal támogat 13 szegedi egyetemistát a Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány immár 16. alkalommal. A legtehetségesebb SZTE-s hallgatók idén Huszti Péter színművésztől vehetik át elismeréseiket. Az ünnepséget július 1-jén, szombaton 10 órakor tartják a József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
„Tinédzser” lett, 2017. június 19-én nyit a 10. „KÉKtábor”. A Középiskolás Élettudományi Kutatótábor, azaz a KÉK a „Straub Örökség” Alapítvány programja, de az előadásokon részt vehetnek a téma iránt érdeklődő szegedi tanárok és diákok is. A KÉK otthona 10. alkalommal is az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja és az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar több laboratóriuma, ahol az SZBK és a Szegedi Tudományegyetem munkatársai foglalkoznak a tehetséges középiskolásokkal.
Az eredmények a fekete lyukak egy új családjának létezését erősítik meg
A fizika, a matematika és a kémia neves kutatói a dinamika legidőszerűbb témaköreiről mutatják be friss eredményeiket a 2017. június 5-9. közötti XXXVII. Dynamic Days Europe konferencián. Az 1980-ban indult rangos nemzetközi programnak először ad otthont a Szegedi Tudományegyetem, ahol 5 nap alatt 56 posztert néz meg, 120 előadót hallgat meg a körülbelül 200 résztvevő.
The Future of Big Data Scholarship & Training Program, is a scholarship program for students pursuing the MSc in Business Analytics or the MSc in Finance passionate about programming and data analysis.
A fémvegyületek kémiai sajátságait és biológiai szerepét több tudományág szemszögéből is tanulmányozzák a Szegedi Tudományegyetem kutatói. A daganatos betegségek, továbbá az idős kori elbutulással járó biológiai leépülés, illetve a genetikai rendellenességek gyógyításában a fémionok alkalmazásának hatásosságát javítja, módszereit fejleszti az SZTE által irányított projekt, amelyet a Széchenyi 2020 program több mint 878 millió 900 ezer forinttal támogat.
Az SZTE Sportközpont és a DÉMÁSZ Szeged Vízisport Egyesület nyárindító kerékpár és vízitúrát szervez egyetemi dolgozóknak 2017. június 24-én, szombaton.
Közel 200 tehetséges hallgató részesült több millió forint értékű ösztöndíjban a Szegedi Tudományegyetem hagyományos díjkiosztó ünnepségén. Az Év Tehetsége és az SZTE Talent díjak mellett átadták a Sófi-ösztöndíjakat valamint az esélyegyenlőségi és a vállalati elismeréseket is.
Az SZTE Természettudományi és Informatikai Karának Földrajzi és Földtudományi Intézete az U-GEO Alapítvánnyal közösen 2017. május 25-27. között rendezi a VII. Magyar Tájökológiai Konferenciát Interdiszciplináris tájkutatás a XXI. században címmel.
Tizenöt kutató, köztük Kiss Tamás József, az SZTE professzora részesült kiemelkedő tudományos munkássága elismeréséül Akadémiai Díjban a Magyar Tudományos Akadémia 188. közgyűlésének 2017. május 8-i nyilvános ünnepi ülésén. Az MTA elnökének ismét Lovász Lászlót választották.
Május 10-én 12 órától stresszmentes napra invitálja az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központjába az SZTE TIK és az Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ közös rendezvénye az egyetemi polgárokat, amelynek központjában a lazítás és az aktív pihenés áll.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjpályázatai, a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogatják olyan - alapképzésben, a mesterképzésben vagy a doktori képzésben részt vevő - hallgatók, doktorjelöltek, valamint fiatal oktatók, kutatók támogatásával, akik a felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak.
A 2017/18-as tanévben az Erasmus+ felsőoktatási mobilitásban résztvevő hallgatóknak ismét lehetőségük van pályázni Erasmus+ szociális kiegészítő támogatásra. A kiegészítő támogatás célja egyenlőbb esélyt nyújtani a felsőoktatási mobilitás területén is a kiutazók számára az Erasmus+ programban.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjpályázatai, a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogatják olyan - alapképzésben, a mesterképzésben vagy a doktori képzésben részt vevő - hallgatók, doktorjelöltek, valamint fiatal oktatók, kutatók támogatásával, akik a felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. A Pályázati Kiírás megjelenése 2017. május 5-én várható az EMMI honlapján.
Mobiltelefonos applikációt fejleszt az SZTE Mezőgazdasági Kara az egyetem Informatikai Intézetével közösen a tejtermelés hatékonyabbá tétele érdekében. A Buu elnevezésű fejlesztés segítségével például könnyebben eldönthető lesz, hogy az adott telepen az adott tehenet érdemes-e tovább tartani. Az SZTE Tangazdaság Kft. tejelő szarvasmarha telepén egy újfajta fejőrendszert is üzembe helyeztek. A technológia lényege, hogy a rendszer a borjú szopását utánozva a tehenek számára természetszerűbbé teszi a fejést.
Amerikai és magyar kutatók egy speciális hullámhossztartományban végzett felmérés segítségével keresik a nagy energiájú csillagrobbanások és a környezetükben lévő gáz- és poranyag kölcsönhatásának jeleit.
A Nobel-díjas Tudósok és Tehetséges Diákok IX. Találkozóján az egyetemi tudományos közösség és a hallgatók számára nyilvános előadást tart Stefan Hell kémiai Nobel-díjas és Arthur Konnerth Agy-díjjal kitüntetett német agykutató 2017. április 21-én, 16 órától a TIK Kongresszusi teremben.
A L’ORÉAL Magyarország és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság tizenötödik alkalommal hirdeti meg ösztöndíjpályázatát a nemzetközi L’ORÉAL-UNESCO FOR WOMEN IN SCIENCE program szellemében. A pályázatok postára adásának határideje: 2017. május 8.
Mély aggodalommal követtük az elmúlt napokban az Emberi Erőforrások Miniszterének a felsőoktatás törvényi szabályozásának módosítására irányuló javaslatát. Fenntartva, hogy a javaslat lényegi motivációja és célja egyéb, jelenleg nem világos kérdéseket is érinthet, ez úton fejezzük ki azon hitünket, hogy kizárólag olyan felsőoktatás-politika lehet Magyarország számára eredményes, mely fokozza a kiváló intézmények kiválóságát, lehetőséget nyújt a tudás
fejlesztésére, a tudás átadására.
Magyarországon hiánypótló, nemzetközi szinten pedig kiemelkedő eszközparkot hoznak létre a Szegedi Tudományegyetemen. A Komplex Anyagtudományi Felületvizsgáló Központ létrehozásával új távlatok nyílnak az SZTE szakemberei számára a felfedező kutatásban. A műszerbeszerzés és a központ kialakítása a GINOP-2.3.3-15-2016-00035 azonosító számú, Komplex Anyagtudományi Felületvizsgáló Központ kialakítása projektben valósul meg.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emléke és hősei előtt tisztelgő nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából állami kitüntetéseket adtak át – többek között a Szegedi Tudományegyetem két fizikusának is.
alkotói támogatás hátrányos helyzetű (elsősorban roma) fiatalok számára
Idén tizedik alkalommal rendezik meg az Országos Felsőoktatási Véradó Versenyt, amelyre a Szegedi Tudományegyetem is nevezett. Március 8-án és 22-én adhatnak vért a hallgatók.
Március 3-ig még jelentkezhetsz az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogramjára. A program egy 4 hónapig tartó időszak - 2017. március 1- 2017. július 1. között- melynek keretein belül a résztvevő hallgatók volt SZTE-s szakemberekkel konzultálhatnak.