Kiemelt hírek

|<(1) <(9) 10 11 [12] 
2019. augusztus 13.

A Szegedi Tudományegyetem, a Digitális Jólét Program, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság közös pályázatát ítélte legjobbnak a döntőbizottság, így Magyarország rendezheti 2023-ban, Szegeden a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát (International Olympiad in Informatics).

2019. augusztus 12.

Keszthelyen rendezték meg augusztus 2. és 10. között a 13. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpiát, amelyre a világ minden tájáról, 47 országból több száz középiskolás érkezett, hogy összemérje csillagászati és asztrofizikai tudását. Az SZTE társszervezésében megvalósult versenyen négy bronzérmet szereztek a magyar fiatalok.

2019. augusztus 06.

Aranyéremmel tértek haza az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola diákjai a dániai robotolimpiáról. A négynapos versenyen legóból épített vakvezető kutyájukkal és okosvárosukkal mindenkit lenyűgöztek és hatalmas sikert arattak.

2019. augusztus 05.

Több mint félszáz hellyel lépett előrébb a Szegedi Tudományegyetem a Center for World University Rankings (CWUR) rangsorában, így e lista szerint is az SZTE a legjobb vidéki egyetem Magyarországon. A CWUR a világ 20 ezer felsőoktatási intézményét vizsgálta, melyek közül a legjobb kétezer egyetemet rangsorolta a 2019/2020-as listáján.

2019. július 31.

47 ország több száz diákja, a világ legtehetségesebb csillagászai vesznek részt a 13. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpián (IOAA) Keszthelyen. A hazai esemény főszervezője a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, fővédnöke pedig Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.

2019. július 30.

Kilépnek a laboratóriumból a káros és egyre gyarapodó mennyiségű szén-dioxid hasznos anyaggá alakításán dolgozó SZTE-kutatók. Janáky Csaba és csapata ipari méretben is alkalmazható elektrokémiai „nóvumjait” a Joule és az ACS Energy Letters szaklap is tálalja. E sikerről, a laborból a gyakorlati hasznosítás felé tett mérföldnyi lépés hátteréről kérdeztük e publikációk „utolsó szerzőjét”, a kutatócsoportot vezetőjét.

2019. július 22.

2019. július 6-án ünnepélyes keretek között átadták az Átadták az első TTIK Nagykövete címeket.

2019. július 22.

Lótusz Napokat rendez a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje július 27-én és 28-án. A látogatók a rendezvényen a Távol-Kelet világába kaphatnak betekintést.

2019. július 19.

2019. július 24-én elérkezik az a nap, amelyet minden felvételiző nagyon várt már! Este 8 órakor érkeznek a hivatalos felvételi ponthatárok. Ebből az alkalomból, kedves középiskolás diák, az SZTE közös ünneplésre, Pont Ott Partira hív, a Dugonics térre. Kezdd velünk SZTE-s életed, hangolódj a Carson Coma dalaival, majd ünnepeld a sikeres felvételid a Supernemmel. Erre te sem mondhatsz nemet!

2019. július 12.

A napenergia kémiai energiává alakításával foglalkozó kutatók képzésére nemzetközi konzorciumi tagként nyert H2020 pályázati támogatást, illetve a napelemekben használatos anyagcsaládot, a perovszkitokat vizsgálva, régi elektrokémiai elveket alkalmazva jutott új és izgalmas eredményekre Janáky Csaba, az MTA–SZTE Lendület Fotoelektrokémiai Kutatócsoport vezetője, az SZTE TTIK kutatója.

2019. július 10.

Milyen az, ha egy tudományos mű szerzői és a téma, ez esetben a számítógépes optimalizálási eljárások alkalmazásának élvezői beszélgetnek? Kiderült az SZTE NKI könyvheti programján, ahol a Springer Kiadó gondozásában megjelent Balázs Bánhelyi, Tibor Csendes, Balázs Lévai, László Pál, Dániel Zombori: The GLOBAL Optimization Algorithm - Newly Updated with Java Implementation and Parallelization című kötet állt a középpontban.

2019. július 08.

Idén 13 hallgató nyerte el a Sófi-ösztöndíjat a Szegedi Tudományegyetemen. Heten gyémántfokozatú, hatan pedig aranyfokozatú elismerésben részesültek. A díjazottak július 6-án, a Természettudományi és Informatikai Kar diplomaosztó ünnepségén vehették át okleveleiket.

2019. július 08.

Idén is meghirdette SZTE START ösztöndíjprogramját a Szegedi Tudományegyetem, mellyel azokat a tehetséges, végzős középiskolai diákokat kívánják támogatni, akik idén első helyen jelentkeztek az SZTE valamely képzésére. A program célja, hogy a diákok számára segítse az átmenetet a középfokú- és felsőoktatás között. Az ösztöndíjat pályázat útján lehet elnyerni, a jelentkezési határidő: 2019. július 12-e.

2019. július 04.

Ünnepélyes rendezvényen köszöntötték július 4-én a Szegedi Tudományegyetem új kari vezetőit és kitüntetettjeit. Az elismeréseket Prof. Dr. Rovó László rektor és Dr. Fendler Judit kancellár adták át a Szegedi Tudományegyetem központi épületének dísztermében.

2019. július 03.

A Szegedi Tudományegyetem nyolcadik alkalommal rendezi meg a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt. Az ország egyik legrangosabb tanulmányi versenyén a diákok a tudásukról való számadás mellett szakmai programokon is részt vesznek: meghallgathatják egy Nobel-díjas tudós előadását, és a szegedi egyetem legmodernebb laborjaiban találkozhatnak az SZTE vezető kutatóival. A versenyt 2019. november 5-6-án rendezik meg, a jelentkezési határidő 2019. szeptember 15-e.

2019. június 30.

A PhD-n túljutott legkiválóbb fiatalokat segíti a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, amelyet az MTA alapított 1996-ban. Az egy, két vagy három évre szóló anyagi támogatást 2019-ben 151 fiatal, köztük 17 kutató a Szegedi Tudományegyetem munkatársaként nyerte el. Az SZTE kutatói közül 12 ifjú Bolyai-oklevelet, 1 tehetség MTA Bolyai-emlékplakettet is kapott.

2019. június 29.

A kémiai reakciók dinamikájának, illetve új, rákellenes fémkomplexek kölcsönhatásainak a megértése a célja az SZTE 2 legújabb Lendület pályázatos kutatójának, Czakó Gábornak és Enyedy Éva Annának. Az MTA Lendület programja 2019-től 16 új kutatócsoportot támogat.

2019. július 01.

Július 1-5. között Szeged az attoszekundumos tudomány fókuszpontjává válik, ahol 29 országból közel 400 kutató találkozik, hogy megvitassák az attoszekundumos tudomány és technológia legújabb eredményeit.

2019. június 25.

Dudás Natália, elsőéves molekuláris bionika szakos hallgatónk nyerte a 2019. évi Agrofotó pályázat fődíját.

2019. június 25.

A nanotechnológia és a fotokatalitikus eljárások ötvözésével olyan víztisztító berendezésen dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem és az indiai Amity (Noida) Egyetem kutatói, amely milliók életére lehet kihatással a jövőben. A berendezés képes lehet a nyugati világban a mezőgazdaság és a harmadik világban például a textilipar szennyező anyagait eltávolítani az édesvizekből.

2019. június 21.

Kutatások igazolták annak a vér-agy gáton átjutó gyógyszermolekulákat tartalmazó nanomedicinás kapszulának a hatékonyságát, amelyet a Szegedi Tudományegyetem professzorai fejlesztettek ki. Az elsősorban neurológiai problémákra ható gyógyszermolekulák nanokapszulás bejuttatása a központi idegrendszerbe több millió ember életére lehet pozitív hatással. A szabadalmaztatás alatt álló fejlesztéshez hasznosító partner kerestetik.

2019. június 20.

Több mint háromszáz ingatlanja közül kitüntetett szerepűek a Szegedi Tudományegyetem üdülőházai. Húsz év után ismét bekukkantottunk a balatonboglári SZTE-házakba. Időutazással is felért az egy hetes nyaralás: a visszatérő vendégekkel nosztalgiáztunk, a szakszervezeti vezetőt a közelmúlt és a jelen erőfeszítéseiről és a jövőről kérdeztük.

2019. június 19.

Ismét a világ vezető egyetemei közé került a Szegedi Tudományegyetem. A Quacquarelli Symonds (QS) 2020-as ranglistáján az 501-510. helyen végzett az intézmény. Ez a pozíció magyarországi viszonylatban a legjobb.

2019. június 15.

„Rajtunk és rajtad is múlik, hogy a jövőnk lesz-e a körforgásos gazdaság.” Ez is üzenete a Szegedi Tudományegyetem környezettudomány mesterszakos hallgatója, az APPLIA Magyarország Egyesülés munkatársa, Mészáros Fanni a Forgó Morgó a tengeren, illetve a Körforgó Morgó, az új barát című két kötetéből megismert Kati és Peti kalandjait folytató legújabb, Lehetséges? című mesekönyvének.

2019. június 17.

A Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékén elkezdett átfogó kutatások rávilágítanak, hogy a hazai folyók üledékében is jelentős mennyiségű mikroműanyag szennyeződés lehet. Például a Marosban egy kilogrammnyi, mederből származó üledékmintában esetenként akár 40 ezer darab mikroműanyag szemcse is található. A szennyezés feltérképezését folytatják a szegedi kutatók.

2019. június 07.

Számos egyetemi fejlesztés, ipari együttműködés és kutatás-fejlesztést támogató program eredménye az, hogy a Szegedi Tudományegyetem a dél-alföldi innovációs ökoszisztéma központja. Az SZTE Innovációs Napon díjazták az egyetem legkiválóbb hallgatóit és kutatóit. A május 30-i rendezvényen az innováció fontosságáról, annak mozgatórugóiról és a helyi gazdasághoz fűződő viszonyáról is hallhattunk.

2019. június 04.

Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy kolléganőnk, tanárunk, barátunk DR. ZSIGMOND ÁGNES címzetes egyetemi tanár, 2019. június 2-án, 67 éves korában türelemmel viselt, súlyos betegség következtében elhunyt.

2019. június 03.

A vízgazdálkodást és a szélsőséges időjárási helyzetekből eredő kockázatok mérséklését támogató aszály és belvíz monitoring megoldások fejlesztéséről rendeztek tudományos műhelymunkát, május 31-én, a WATER@RISK határon átnyúló projekt részeként az SZTE Természettudományi és Informatikai Karán. A projektben magyar és szerbiai szakértők, kutatók és mérnökök vesznek részt.

2019. június 05.

Az emberi hatásra bekövetkező klímaváltozás és a biológiai sokféleség drámai csökkenése következtében egyre növekszik a veszélyeztetett fajok száma és csökken a fajok élőhelye. Az SZTE Ökológiai Tanszéke határon átnyúló projektjében a Palics–Ludas vízgyűjtő vizes élőhelyeinek fenntartható kezelésére dolgoz ki módszereket, ezzel is megakadályozva vagy lassítva olyan ritka, veszélyeztetett fajok kipusztulását, mint a réti csík, a lápi póc és a vidrafű.

2019. május 30.

Pintér Lajos az SZTE TTIK Bolyai Intézetének címzetes egyetemi tanára 2019. január 6-án, életének kilencvenedik évében hunyt el. Május 29-én, születésnapjának alkalmából családja, barátai és egykori kollégái idéztek fel közös történeteket. Pintér Lajos nevét a Bolyai Intézet könyvtári folyóirat-olvasó terme viseli.

2019. május 27.

Digitális Jólét Fórumot szervezett az SZTE TTIK Szoftverfejlesztés Tanszéke május 24-én. A 30. Digitális Jólét Fórum a hazai digitális ipar fejlesztéséről című rendezvény napirendjén a „Nyílt megoldások és mesterséges intelligencia: a szoftveripar válaszai a holnap kihívásaira” tématerület szerepelt.

2019. május 16.

Több mint 150 tehetséges hallgatót díjaztak május 9-én, a Szegedi Tudományegyetemen. Átadták a Szegedi Tehetséggondozó Tanács által kiosztott 2019. évi ösztöndíjakat, így például az SZTE Talent és Kiválósági díjakat, az SZTE Sófi ösztöndíjakat, valamint az egyetemi prezentációs verseny díjait és a vállalati partnerek elismeréseit.

2023. június 08.

Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara pályázatot hirdet középiskolák számára az SZTE TTIK Kutatóiskolája cím és támogatás elnyerésére a 2023/2024-es tanévre.

2019. május 08.

Az Akadémikusok Gyűlése zárt ülésén megválasztotta az MTA új rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjait. A 102 új tag között a Szegedi Tudományegyetem 6 oktatója kapott kinevezést.

2019. május 02.

Idén is megrendezi az SZTE Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatósága az immár hagyománnyá vált Innovációs Hetet. Május 28. és 31. között érdekes szakmai előadásokkal, workshopokkal várják a lelkes, innovációra éhes hallgatókat, kutatókat, vállalkozókat.

2019. április 25.

Az SZTE Mentrollház meghirdette az I. SZTE Agytornát, amely négy rövid, bárhonnan kitölthető tesztből áll.

2019. április 25.

Csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelző, online tájékoztató és figyelmeztető rendszert építenek ki a magyar-szerb határ menti régiók városaiban. A Szegedi Tudományegyetem projektje jelentősen segítheti az extrém „csapadékesemények” idején a városlakókat a személyes szintű védekezésben, és támogatja a helyi döntéshozókat, közműszolgáltatókat az esetleges válsághelyzetek kárainak enyhítésében.

2019. december 20.
A Dékáni Hivatal és a Tanulmányi Osztály 2019. december 23-tól 2020. január 1-ig zárva tart! Nyitás: 2020. január 2. (csütörtök)
2019. december 23.
2015. szeptember 24.


Időpont: 2023. január 28. szombat - 9.00-13.00


Helyszín: SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)

A Szegedi Tudományegyetem hazánk egyik meghatározó intézményeként szeretné segíteni a továbbtanulási döntés előtt álló diákokat és tanáraikat az intézményükre vonatkozó fontos információk begyűjtésében.

|<(1) <(9) 10 11 [12]