Rendezvénynaptár
-
szeptember 13.11:00 - 13:00
-
szeptember 16.13:00 - 15:00
Idén 13. alkalommal kerül megrendezésre a Magyar Alkalmazott Mérnöki Tudományok Versenye, melynek a Miskolci Egyetem ad otthont.
Helyszín: SZTE Sportközpont, Zenés B terem (Hattyas Sor 10.)
Időpont: április 20. péntek 17:00
Csatlakozva az NKM SZEGED Vízisport Egyesület szervezéséhez, az SZTE Sportközpont meghirdeti a Szegedi Tudományegyetem hallgatói, ill. oktatói, dolgozói sárkányhajó versenyét 2018. április 22-én vasárnap délután 14.00 órától 17.00 –ig.
Csányi László professzor teljes munkássága, élete Egyetemünk Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékéhez kötődött.
Második helyezést ért el az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Műszaki Informatika Tanszék hallgatóiból álló OmrOFF csapat a XXIV. Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyen. A háromnapos megmérettetésre 14 intézményből 25 csapat érkezett.
A szegedi informatikatörténeti gyűjtemény egyik létrehozója 88 éves volt. Neki köszönhetjük az első magyar műállatot, a tanítható Szegedi Katicabogarat is.
Az SZTE rektora, Prof. Dr. Szabó Gábor akadémikus is előadást tartott a 61. Országos Fizikatanári Ankét és Eszközbemutatón. A 2018. március 14. és 17. közötti programnak a Szegedi Tudományegyetem adott otthont.
18 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várjuk a Nemzeti Ifjúsági Kórusba, amely a Kodály-emlékév egyik 2018-ra áthúzódó nagyszabású eseménye lesz július 15-e és 28-a között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézete szervezésében, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.
A Szegedi Tudományegyetem Hispanisztika Tanszékének katalán lektorátusa pályázatot hirdet egy Antoni Gaudí tiszteletére épített pad látványtervének elkészítésére.
Az SZTE Tehetségpont összesen 10 millió forint értékű ösztöndíjaira március 22-ig lehet pályázni. A Kiválósági listára a saját szakterületükön kiemelkedő hallgatók, az esélyegyenlőségi ösztöndíjra a hátrányos helyzetű SZTE-sek jelentkezhetnek. Emellett 11 szegedi vállalat idén is több millió forinttal támogatja a tehetséges egyetemistákat.
Verseny időpontja: 2018. március 02. (péntek) 18. 00-20.00-ig.
Verseny helyszíne: Teke & Bowling Centrum, (Derkovits fasor, a Sportuszodával szemben)
TTIK Kari forduló
DDD szakmai rendezvénysorozat 2018-2019
A beiskolázás elősegítése érdekében olyan középiskolai pedagógusok felkeresésébe kezdett az SZTE TTIK, akik munkájukkal támogatják a matematika, informatika, biológia, fizika, kémia és földrajz területén tehetséges diákok fejlődését. A legeredményesebb tanárok munkáját nagyköveti díjjal ismernék el.
A zöldségtermesztésben különösen nagy károkat okozó baktériumok és gombák ellen találtak új baktériumtörzset a Szegedi Tudományegyetem kutatói. A Bacillus mojavensis jelentős mennyiségben termel olyan peptid-antibiotikumot, amely a zöldségfélék gyökérzetében előforduló baktériumok és gombák ellen nyújt védelmet, egyben növeli a növény általános ellenálló képességét. A szabadalommal védett törzset az USA egyik legnagyobb biokontroll készítményeket forgalmazó cége, a Certis, egy új termék előállításához hasznosítja.
Egyetemi vers- és prózamondó valamint zenei versenyt, fotó-, színikritika-, dráma és verspályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodája nappali tagozatos hallgatók számára.
A mikroszkópos, a CT- és MRI-képek számítógépes elemzésével foglalkozó szakemberek világtalálkozóját szervezte meg Szegeden az SZTE és az MTA SZBK. A II. NEUBIAS vándorkonferencia 2018. január 27-én az SZTE Irinyi épületében workshoppal indult, az SZBK-ban nemzetközi szimpóziummal folytatódott és 2018. február 2-án zárult.
Az előkészítő ingyenes!
Jelentkezési határidő: 2018. február 9.
Farkas Gyula Emlékdíjban részesült az SZTE Bolyai Intézetében doktorált Kyeongah Nah és az SZTE Elméleti Fizikai Tanszékének munkatársa, Görbe Tamás Ferenc.
Prof. Dr. Bozóki Zoltán József fizikus (SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék) a lézeres fotoakusztikus spektroszkópián alapuló, a földgáz főbb szennyező komponenseinek mérésében végzett tevékenységéért Gábor Dénes díjat kapott.
Kilenc iskola 12 projektje nyerte el 2017-ben a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Kutatóiskolája címet. A természettudományi, informatikai és műszaki tudományterületet érintő kutatási programokat egy éve alatt teljesíthetik a középiskolások.
Az Enterprise Communications Magyarország Kft. a Szegedi Tudományegyetem több intézetének kutatóival együttműködve hozza létre azt az egyedülálló projektet, melynek keretén belül egy komplex tumor diagnosztikai rendszer fejlesztésébe kezdenek.
Erről tartott előadást ma a ceglédi Kossuth Lajos gimnáziumban Dr. Karsai János egyetemi docens.
Görbe Tamás Ferenc (tudományos munkatárs, SZTE Elméleti Fizikai Tanszék) előadása az M5 televízió Mindenki Akadémiája sorozatában "Elbűvölő szimmetriák, a matematika drágakövei" címmel (26 perc)
GW170817: az első közvetlenül megfigyelt, neutroncsillag-kettősök összeolvadása által keltett gravitációs hullám
A SzeReTeD (Szegedi Regionális Természettudományos Diáklaboratórium) természettudományos családi napot rendez 2017. november 25-én 9 órától a Szent-Györgyi Albert Agórában.
A szegedi Sportcsarnokban 2017. november 8-án zajlott a „Mi a pálya?” országos rendezvénysorozat helyi fesztiválja, ahol a műszaki vállalatok mellett az SZTE Mérnöki Kara és a Természettudományi és Informatikai Kara is bemutatkozott.
A műszaki pályaválasztó fesztiválon nagy sikere volt az Eco Maraton és az Airarri autóknak is.
A méretét és kivitelezését tekintve is egyedülálló műholdképfalat avattak a Szegedi Tudományegyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékén. A művészi alkotásként is értelmezhető 15 négyzetméteres mozaik óriási részletességgel mutatja be Magyarország tájait, folyóit és településeit.
A Magyar Tudomány Napján, 2017. november 3-án külön műsorban ünnepelte az M5 televíziós csatorna a kutatókat, mutatta be a legfontosabb hazai kutatási eredményeket. A 75 perces műsorfolyamban a Szegedi Tudományegyetem négy kutatója ismertette munkájának legújabb és jövőbe mutató eredményeit. De a Mindenki Akadémiája sorozat előadói között is számos SZTE-kutatótól tanulhatunk.
A Tantárgy-pedagógiai Kutatási Program Természettudományi-matematikai-informatikai oktatás munkacsoportja 2017. november 14-15-én rendezi meg az első beszámoló konferenciáját Szegeden, amelyen minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A rendezvény nyilvános, de a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.
Meghívó | regisztráció |
Helyszín: MTA SZAB Székház, 110. terem – Szeged, Somogyi utca 7.
Az Invitech Megoldások Zrt. (Invitech Solutions), mint az Invitel Zrt. vállalati üzletágának jogutóda, 2017- ben nyolcadik alkalommal, megújult formában hirdeti meg az InnoMax pályázatot – a Magyar Adományozói Fórum (MAF) közreműködésével.
Meghosszabbított határidővel, november 24-ig várjuk vállalkozók, fiatalok, nonprofit és civil szervezetek projektjeit az InnoMaxra!
A Szegedi Tudományegyetem vezetésével elindult az „Ultragyors fizikai folyamatok atomokban, molekulákban, nanoszerkezetekben és biológiai rendszerekben” (EFOP-3.6.2-16-2017-00005) - projekt, amely az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
2017. augusztus 14-én újabb, ezúttal a negyedik közvetlen gravitációs hullámot észlelte a LIGO Tudományos Kollaboráció, melynek a Szegedi Tudományegyetem kutatói is tagjai.
Napjaink egyik legnagyobb kihívást jelentő globális problémája az autók kipufogógázaiból és a gyárkéményekből a levegőbe jutó, egyre gyarapodó mennyiségű szén-dioxid. Erre reagál a Szegedi Tudományegyetem és a ThalesNano Zrt. közös projektje.
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ tájékoztatja kedves pácienseit, hogy 2017 októberétől lehetőség nyílik e-mailen időpontot kérni az I. sz. Rendelőintézet bizonyos szakrendeléseire.
Az SZTE Alma Mater Alumni Mentorprogramja külföldi egyetemeken már jól bevált módszer szerint nyújtja az SZTE hallgatóinak a pályakezdésre felkészítő és a munkaerő-piaci elhelyezkedést támogató szolgáltatását.
Pótpályázati határidő meghosszabbítása hallgatói szakmai gyakorlatok, oktatói és személyzeti mobilitások támogatására (a mobilitásoknak 2018. május 31-ig le kell zárulniuk). A pályázatok egyéb feltételei azonosak a korábbi pótpályázati kiírással (Határidő: 2017. október 16.)
A laikus érdeklődők, a középiskolások és a szakma avatott ismerői számára is érdekes programokat kínál az a légi fotózással és a drónok szerepével foglalkozó program, amelyet az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéke 2017. szeptember 29-én szervez.
2017. október. 01. (vasárnap)
Szeged, Erzsébet Liget teniszpályák (6db salakos pálya)
6726 Szeged Népkert sor 1.
Nyolcadik alkalommal szeretné átadni a Magyar Tudomány Ünnepén a Dél-alföldi Innovációs Díjat az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság. A feltalálók innovatív, iparilag alkalmazható és piacképes megoldást tartalmazó pályázatait 2017. október 2-ig várja a SZAB.
Szeptember 20-án, szerdán 8 órától 24 féle sportágat próbálhatnak ki az érdeklődők az Egyetemi Sport Nemzetközi Napja alkalmából az SZTE-n.
A hallgatói diplomaszerzés segítése érdekében a 2017/2018-as tanév kezdetén immár harmadjára kerül sor a tanulmányikat megkezdő, első évfolyamos hallgatók kompetenciamérésére.
Új módszert dolgozott ki Czakó Gábor, az SZTE Kémiai Intézet adjunktusa, együttműködve tajvani kollégáival, a kémiai reakciók gyorsaságával összefüggő úgynevezett energiagát alakjának kísérleti meghatározására. Az eredményt bemutató cikket a minap közölte a világ egyik legrangosabb kémiai folyóirata, a Nature Chemistry.
Idén tovább bővült az iskolai katedrát megcélzó egyetemi és főiskolai hallgatók motiválását szolgáló Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program: az osztatlan tanárképzésre járók mellett immár a gyógypedagógia alapképzési szakosok is pályázhatnak. Ezt a támogatást az előző négy tanévben összesen 293 tanár szakos szegedi egyetemista nyerte el.
A felületttudományi kutatások legújabb eredményeiről tanácskoznak augusztus 28. és szeptember 1. között a Tanulmányi és Információs Központban. A 33. Európai Felülettudományi Konferenciára közel 400 résztvevő érkezett, többek között Európából, Amerikából és Kínából.
Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy volt kolléganőnk, tanárunk, barátunk DR. VINCZE IRÉN Professor Emerita, 2017. augusztus 19-én, 88 éves korában türelemmel viselt, súlyos betegség következtében elhunyt.
Gyakorlati tudáselemeket, vállalkozói ismereteket építenek be az SZTE oktatási rendszerébe, miközben a képzések közül újabb 10 duális, 30 pedig az újdonságnak számító kooperatív formában is elindul a következő 3 évben. Az egyetemi oktatáshoz kötődő szolgáltatásokat is fejleszti az SZTE az egyik EFOP-pályázata sikerének köszönhetően. A munkába az SZTE 12 kara közül 7 aktívan bekapcsolódik.
Augusztus 5-én és 6-án immár tizedik alkalommal kerül megrendezésre a Lótusznapok, melyet évről évre a tóban megújuló indiai lótusz virágzásának tiszteletére rendezünk. E két napon távol-keleti hangulatot varázsolunk a Füvészkertbe; zenével, tánccal, ízekkel és illatokkal idézzük a kelet varázsát.
Szakkollégiumi nyílt napra várják augusztus 6-án 10 órától azokat a leendő szegedi egyetemistákat, akik szívesen részesei lennének az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium mindennapjainak.