Fertőző gombák a célkeresztben: világszínvonalú kutatók tartottak workshopot az SZTE Biológia Intézetben
Miután május 12-én ünnepélyes keretek között átadták a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot, május 13-14-én kétnapos workshoppal folytatódott a program az SZTE Biológia Intézetében. A Gombapatogén workshop (Fungal Pathogen workshop) keretében a világ élvonalába tartozó kutatók osztották meg legfrissebb eredményeiket és tapasztalataikat a kórokozó, azaz a szervezetben élősködő gombák vizsgálatáról.

Karikó Katalin támogatásával nyílt meg a Szegedi Tudományegyetemen a Gazda-patogén Interakció Központ
Ünnepélyes keretek között nyitották meg május 12-én a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot. A Biológia Intézet területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított további labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen az antifungális terápiák fejlesztését, választ adva egy súlyos, ám gyakran elhanyagolt egészségügyi kihívásra. A projekt szakmai és anyagi megvalósítását az SZTE egykori hallgatója, a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin is támogatta.

Szegedi kutatók az MTA tagjai között
Az Akadémikusok Gyűlése 2025. május 7-én a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választotta Prof. Dr. Gyimóthy Tibor professor emeritust, továbbá levelező tagjává választotta Prof. Dr. Kónya Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárt, valamint Prof. Dr. Molnár Lajos tanszékvezető egyetemi tanárt.

Akadémiai Díjban részesült Prof. Dr. Farkas Eszter és Dr. Röst Gergely
A Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileumi közgyűlésén Akadémiai Díjat vett át a Szegedi Tudományegyetem két kutatója, Prof. Dr. Farkas Eszter molekuláris biológus, az SZTE SZAOK és az SZTE TTIK Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék egyetemi tanára és Dr. Röst Gergely matematikus, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézet Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék tanszékvezető egyetemi docense.

Magyar-svájci együttműködés gazdagíthatja a földrajztanár-képzést az SZTE-n
Két hetet töltött Magyarországon Dr. Moritz Gubler, a Berni Egyetem kutatója, aki az SZTE oktatóival és kutatóival cserélt tapasztalatot a tanárképzés legújabb módszereiről. A jövő oktatóinak képzésének is alkalmazkodnia kell a XXI. század kihívásaihoz, ezért például már a földrajztanár-képzésben is megjelenik a klímaváltozás. A svájci szakember látogatásának középpontjában a kutatócsoport által alkalmazott kutatási módszerek, például a szemkövetéses vizsgálatok és a földrajztanár-képzés módszerei - elsősorban a tanulóközpontú oktatás módszerei - álltak.

Arkhimédész nyomdokain – visszatér a természetbe a tudományos oktatás
A tudományos ismeretterjesztés ősi módszeréhez nyúlik vissza a Szegedi Tudományegyetem egyik legújabb speciálkollégiuma, a „GeoKéktúra I.”, amely a földtudományi és földrajzi jelenségeket, folyamatokat keletkezési, előfordulási helyükön vizsgálja, vagyis a természetben. A különleges, terepgyakorlattal egybekötött kurzust az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet Geológia Tanszéke hirdette meg az ott tanuló nappali és levelező rendszerű képzésben részt vevő BSc-s és MSc-s hallgatói - például földtudomány, földrajz, környezetmérnök szakosok - számára.

A matematika menő! A logikus gondolkodás világába hívja kalandra a jövő matematikusait az SZTE Lemma tábora
Idén július 14. és 18. között immáron harmadik alkalommal tér vissza Szegedre az SZTE Bolyai Intézet nagysikerű ifjúsági tábora, a LEMMA, vagyis a Leendő Magyar Matematikusok Tábora. A program célja az alkalmazott és kutató matematikus pálya minél szélesebb körű megismertetése, bemutatása az érettségi előtt álló, tizenegyedikes diákoknak. A szervezők egészen május 31-ig várják azokat a jelentkezőket, akiket már lenyűgözött egy-egy matematikafeladat szépsége, vagy akik egyszerűen jók matekból, és szeretnék fejleszteni logikus gondolkodásukat, hogy ezt a tudást a jövőben választott pályájukon sikeresen alkalmazhassák.

A qubitek még zajosak, de kvantuminformatikai modullal nyit az SZTE Fizikai Intézet a kvantumtechnológia irányába
A kvantumszámítástechnika alkalmazásairól vezettek be választható modult a Szegedi Tudományegyetem TTIK Fizikai Intézetének fotonikai-mérnöki mesterszakján. A Kvantumoptika és kvantuminformatika nevű modul a tárgy kutatás-fejlesztési eredményeivel ismerteti meg a hallgatókat és idővel az SZTE saját kutatásaihoz is keretül szolgálhat. A terület alapfogalmairól Dr. Földi Péter egyetemi tanár, az Elméleti Fizikai Tanszék vezetője és Dr. Trényi Róbert egyetemi adjunktus, a tanszék kvantumkommunikációval foglalkozó kutatója válaszolt kérdéseinkre.

A Szegedi Tudományegyetem matematikusainak tanulmánya fedi fel a vírusok evolúciójának kaotikus természetét
A Szegedi Tudományegyetem matematikusainak új modellje a káoszelmélet segítségével mutatja be, hogyan vezethet az immunelkerülés és a fertőzőképesség közötti evolúciós egyensúlyozás kiszámíthatatlan tulajdonságú új vírusvariánsokhoz.

Nature Communications cikkben írta le egy kémiai reakció kvantumos alagúthatását Dr. Papp Dóra és Dr. Czakó Gábor
A Nature lapcsalád rangos Nature Communications folyóiratában jelent meg publikációja Dr. Czakó Gábor egyetemi docensnek, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoport vezetőjének és Dr. Papp Dóra egyetemi adjunktusnak, a kutatócsoport volt tagjának. A cikkben az Innsbrucki Egyetem és a kínai Huazhong Egyetem kutatóival együttműködve számítógépes szimulációval mutatták ki, hogy egy kémiai reakció dinamikájában szerepet játszik a kvantumos alagúthatás, ha a reakcióban könnyű hidrogénizotóp vesz részt.

