Rendezvénynaptár
-
szeptember 16.13:00 - 15:00
AZ EGYETEM NEM KÖZÉPISKOLA!
A KREDITRENDSZER
A tanulmányok végzése abból áll, hogy a hallgatók a tanulmányi egységhez tartozó kreditet megszerzik, és a diplomához szükséges előírt kreditmennyiséget összegyűjtik. A kredit megszerzése független az érdemjegytől.
Az egyik programban megszerzett kreditek átvihetők egy másik programba.
A kredittel elismert tanulmányi teljesítményt bármelyik felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok során el kell ismerni. Ez a folyamat a kreditelismerés.
Figyelj a kreditelismerés buktatóira:
• Csak azoknak a jóváírását kérd, amelyekre biztosan szükséged lesz a tanulmányaid során. Félévente lehetőséged van új tárgyakat elismertetni.
• A kreditelismerés beleszámít a megszerzett kreditekbe, így túlzott jóváírással 10%-kal túllépheted a szakodon a szükséges kreditszámot, és a többiért már fizetned kell.
• Vagy nem tudsz elegendő kurzust felvenni és teljesíteni, így az év végén önköltségessé sorolhatnak át. A kreditelismerés nem számít teljesítésnek, így ezek mellett is el kell végezned a szükséges kreditértékű kurzusokat.
A KÉPZÉSEK ÁTJÁRHATÓAK: Azonos képzési szinten és képzési területen a szakok között lehetséges szakváltás.
A szakváltás történhet a képzés munkarendjének, nyelvének, helyének megváltoztatásával, átvétellel, felvételi eljárás útján. A felvételi eljárás útján történő szakváltás az oklevél szerzése nélkül befejezett felsőoktatási képzést követő egy éven belül teljesített beiratkozással lehetséges.
A szakváltás a tantárgyfelvétel és vizsgaszám korlát szempontjából „tiszta lapot” jelent, kivéve a munkarend váltást!
HALLGATÓI MOBILITÁS
A kreditrendszer támogatja az egyes tárgyak, képzési egységek más intézményben - akár külföldön - való elvégzését. Pl.: Erasmus program
OTTHON IS KELL TANULNOD
A kredit a hallgatói tanulmányi munka mértékegysége, amely az egyes tantárgyak, tantervi egységekre bontva kifejezi azt a becsült időt, amely a követelmények teljesítéséhez szükséges.
1 kredit 30 tanulmányi munkaórát jelent. Egy 5 kredites kurzus legalább heti 4-5 óra otthoni tanulást igényel.
HALLGATÓ KÖZPONTÚ KÉPZÉSI SZERKEZET
egyéni előrehaladás: passzív félévek lehetősége, rövidebb-hosszabb idejű diplomaszerzés, többször ismételhető egy tárgy sikertelenség esetén, választható tárgyak egyéni érdeklődés szerint.
NEM KELL FÖLVENNI MINDEN MEGHIRDETETTANTÁRGYAT!
Elegendő a kötelező alapozó és törzstárgyakat, és annyi választhatót, hogy 30 kredit meglegyen.
Gondosan tanulmányozd a képzési tervet, a tantárgyi követelményeket, és a tanulásra fordított időt ésszerűen oszd be!
Fontosabb egy nagy kreditű kötelező tantárgy, az előfeltételi lánc első tagja (a buktató tárgy az adott képzésben), szempontok a tantárgyi követelmények (pl. kötelező-e minden órára járni, évközi házi feladatok száma.)
AZ ELSŐ HÓNAPOK UTÁN MÁR LÁTSZIK, HOGY VALÓBAN TUDSZ-E MINDEN
FÖLVETT TÁRGYAT TELJESÍTENI.
Ha úgy tűnik, hogy nem győzöd erővel, akkor koncentrálj a legfontosabb tárgyakra, hagyd teljesítetlenül a könnyebbeket és azokat, amelyekre nem épül más tárgy.
EGY NEM TELJESÍTETT KÖTELEZŐ TÁRGY, AMI RÁADÁSUL ELŐFELTÉTELE EGY MÁSIK TÁRGYNAK, FÖLBORÍTJA A MINTATANTERV SZERINTI HALADÁST!
Ha valamely félévben nem tudsz elég kreditet fölvenni, érdemes élni a passzív félév lehetőségével, és nem pazarolni az állami támogatást.
NE VEDD KÖNNYELMŰEN A 6-SZORI VIZSGALEHETŐSÉGÉT, A VIZSGÁRA BOCSÁTÁS FELTÉTELÉT LEHETŐLEG MEG KELL SZEREZNI.
Mindig el kell menni vizsgázni (ne legyen igazolatlan távolmaradás), elvégre szerencséd is lehet.
A KÉPZÉSEK SZERKEZETE
A tanulmányi előrehaladás
A tanulmányok végzése abból áll, hogy a hallgatók a tanulmányi egységhez tartozó kreditet megszerzik, és a diplomához szükséges előírt kreditmennyiséget összegyűjtik.
Az előre haladás mértéke az összegyűjtött kreditek száma, és viszonya a teljes képzés kreditjéhez, valamint a képzési időhöz. A különböző tanulmányi átlagok csak az ösztöndíjakhoz és egyéb pályázatokhoz szükségesek.
A KÉPZÉSEK SZERKEZETE
A mintatanterv olyan ajánlott tanterv, ahol a tárgyak felvételi sorrendje félévekre bontva 30 kredites (+/-3 kredit) egységekben az előtanulmányi rendet figyelembe véve meg van adva.
A mintatanterv szerint haladás garantálja az előírt idő alatti diplomához jutást.
A KÉPZÉSEK SZERKEZETE
A tárgyak egymásra épülése
A tárgyak általában nem vehetők feltetszőleges félévben és sorrendben, mivel az ismeretek egymásra épülnek. A kreditrendszerben egyéni előrehaladás van, így nincsenek kötött félévek, egy tárgy elsajátításához a szükséges előismeret meglétét a képzések az előtanulmányi renddel állítják be.
A JOGVISZONY MEGSZŰNÉSÉNEK OKAI
Vizsgák számának korlátozása – max. 6 lehetőség
A felsőoktatási intézmény egyoldalú nyilatkozattal megszünteti annak a hallgatónak a hallgatói jogviszonyát, akinek az azonos tanegységből tett sikertelen javító, és ismétlő javító vizsgáinak összesített száma eléri az ötöt.
Egy tárgyból tehát összesen 6-szor lehet vizsgázni. A vizsgáról való nem engedélyezett távolmaradás elhasznált vizsgaalkalomnak minősül, mellyel a lehetséges vizsgaismétlések számát csökkenteni kell.
Aki egymás utáni 2 passzív félév után felszólításra sem válik aktívvá.
Aki igénybe veszi a képzéshez tartozó összes passzív félévet. TVSZ. 6.3. pont
AMIÉRT FIZETNI KELL, DE ELKERÜLHETŐ
• a kvótán felül felvett, illetve nem teljesített nyelv és
testnevelés kurzusok
• ismételt javítóvizsga (azaz a 3. és további ismétlő
vizsgák) díja
• plusz 10% fölötti kreditek
• késedelmi díjak - a határidők be nem tartása, pl.
késedelmes kurzusfelvétel
Akinek ilyen tartozása van, az nem tud vizsgára jelentkezni.
HOVÁ FORDULJ TANULMÁNYI KÉRÉSSEL, PROBLÉMÁVAL?
Kari Tanulmányi Osztályok
Minden tanulmányi üggyel - ha nem szakmai probléma – a kari Tanulmányi Osztályhoz fordulhatsz, például: kérelmek beadása, különböző igazolások, dokumentumok kérése, kurzusfelvétel, szakosodás, záróvizsga jelentkezés. A legtöbb tanulmányi ügy online is elintézhető a MODULO rendszerben.
Karok, intézetek, tanszékcsoportok, tanszékek, Tanárképző Központ
Szakmai kérdéssel a képzésért/tantárgyért felelős egységhez/oktatóhoz fordulhatsz: például eligazítás a szak teljesítési feltételeiben, kutatási témák, szakdolgozat és diplomamunka témák, szakmai gyakorlat ügyek.
Hallgatói Önkormányzat:
Intézetek
AZ EGYETEMRŐL
HASZNOS OLDALAK