2025. július 26., szombat
 
Facebook Instagram YouTube TikTok
 
 
 
 

SZTE Pont Ott Parti

„Egy szív, egy dobbanás” – Így váltak valóra az álmok az SZTE Pont Ott Partiján

Izgalommal és visszafojtott lélegzettel várták a felvételizők július 23-án, a Dugonics téren a felvételi ponthatárok kihirdetését. A Szegedi Tudományegyetem Pont Ott Partiján több ezer fiatal ünnepelte azokat a perceket, amikor álmaik valóra váltak, s kiderült, életük következő nagy fejezetében hol folytatják tanulmányaikat. A ponthúzás estéjén nemcsak az egyetemi felvételi eredmények derültek ki, fergeteges koncertek, nyereményjátékok és after party is garantálta a felejthetetlen hangulatot.

Közel hétezer új egyetemi polgár

„Összesen 6913 új egyetemi polgárral fog bővülni szeptembertől a Szegedi Tudományegyetem. Ők csatlakozhatnak ahhoz a több mint 25 ezer fős közösséghez, amely a szegedi egyetem polgárait alkotja. Köszönjük mindenkinek a bizalmát, aki a Szegedi Tudományegyetemet választotta felsőfokú tanulmányaira, és külön köszönjük azoknak, akik elsőként jelölték meg az SZTE-t, hogy itt szeretnének továbbtanulni” – fogalmazott a ponthúzást megelőző köszöntő beszédében Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese.

A köszöntő gondolatokat követően pontosan este nyolc órakor az óriáskivetítőn megjelentek a ponthatárok. A tömeg lélegzet-visszafojtva figyelte a képernyőt, majd ahogy sorra kiderült, ki jutott be, kitörő ujjongás, ölelések és meghatott örömkönnyek töltötték be a teret. Kasza Domonkos, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanulója kétségkívül az ünneplők táborát erősítette. 475 pontjával azzal a nyugalommal várta a ponthirdetést, hogy szinte biztosan bekerül a választott képzésre, az SZTE BTK pszichológia szakára. Nem is kellett csalódnia, a 442-es ponthatárt eredményeivel messze túlszárnyalta.

SZTE Pont Ott Parti

SZTE Pont Ott Parti, a várakozás pillanatai. Fotó: 724Pictures

„12 éve az SZTE közösségéhez tartozom”

„Tulajdonképpen már 12 éve az SZTE közösségéhez tartozom. Általános iskolásként is az egyetem gyakorló iskolájába jártam, amely akkor még Ságvári Endre, ma már Báthory István nevét viseli. Így már hosszú évek óta kötődöm az egyetemhez, azóta is bennem él az SZTE-s életérzés: egy szív, egy dobbanás” – vallotta Domonkos. Azt is elárulta, ezt a kapcsolatot még inkább mélyítette, hogy szülei is a Szegedi Tudományegyetemen végeztek: édesapja az Állam- és Jogtudományi Karon, édesanyja pedig a legutolsó diplomáját a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar integratív mentálhigiéné szakán szerezte meg. „Pár hete voltam éppen anyukám diplomaosztóján. Nagyon izgalmas volt számomra felvételizőként ott lenni, látni, ahogy a végzett hallgatók átveszik a diplomájukat, hallgatni a dékán úr és rektorhelyettes úr szavait. Már akkor éreztem, hogy jó helyre fogok kerülni” – árulta el Domonkos.

SZTE Pont Ott Parti

Kasza Domonkos szeptembertől az SZTE BTK pszichológia szakán kezdi meg egyetemi tanulmányait. Fotó: Sahin-Tóth István

Hozzátette, döntésében nagy szerepet játszott a szegedi, pezsgő egyetemi élet ígérete, és természetesen az SZTE színvonalas oktatása is sokat nyomott a latba. Többször is részt vett az egyetem nyílt napjain, így választását alapos megfontolás előzte meg. A szerdai este azonban csak a felhőtlen ünneplésről szólt. Domonkos szerint a Pont Ott Parti különlegessége, hogy alkalmat ad arra, hogy életük új fejezete előtt a régi barátok még egy utolsó nagy bulit csapjanak együtt, vagy éppen arra, hogy megismerkedjenek leendő szaktársaikkal.

SZTE Pont Ott Parti

SZTE Pont Ott Parti. Fotó: 724Pictures

Fergeteges hangulat, koncertek és egymás ünneplése

A buli valóban nem maradt el a Dugonics téren. A Pont Ott Parti színpadán először a JATE Klub Rezidens DJ-i, majd a Sounds Of Szeged Tehetségkutató verseny győztese, a KIEZA szolgáltatta a talpalávalót. Ezt követően az eseményt a BSW és a GANG koncertje koronázta meg. Az ünneplés azonban nem ért véget a színpadi programokkal, az SZTE Pont Ott Partija egy hatalmas after bulival folytatódott a megújult JATE Klubban. A frissen felvett gólyák azonban már boldogan perdültek táncra a Dugonics tér forgatagában is, együtt ünnepelve nemcsak a saját, hanem egymás sikereit is. Köztük volt Gyepes Csenge Gabriella, aki szeptembertől az SZTE BTK történelem szakán kezdi meg tanulmányait. Vele ünnepelt két barátnője: Györgyi Eszter Andrea, aki a kereskedelem és marketing, valamint Ördög Imola Erzsébet, aki a gazdálkodási és menedzsment szakra nyert felvételt az SZTE GTK-ra. Örömük határtalan volt, hiszen mindhármuknak sikerült bejutniuk a leginkább vágyott helyre.

A magával ragadó SZTE-s életérzés

Mint Csenge beavatott, már általános iskolás kora óta az SZTE-n szeretett volna továbbtanulni. Több nyílt napon is részt vett, melyek csak megerősítették választásában, hiszen azonnal magával ragadta az SZTE-s életérzés. A legvonzóbb számára a szegedi egyetemben, hogy egy aktív hallgatói közösség része lehet. Barátnőivel már megismerkedtek a SZTEsókkal, vagyis az SZTE hallgatói nagyköveteivel, akik még inkább inspirálóan hatottak rájuk pályaválasztásukban. „Nem mondom azt, hogy könnyű lesz, biztosan lesznek nehézségek, de úgy érzem, hogy le tudom majd őket küzdeni. Igazán hangulatosnak képzelem el az egyetemi éveimet. Nagyon várom már” – mondta el.

SZTE Pont Ott Parti

SZTE Pont Ott Parti. Fotó: 724Pictures

Eszter bevallotta, kicsit tart az egyetemi szintű matematikától, mert azt hallotta, nagyon kemény, de úgy érzi, képes lesz leküzdeni a nehézségeket. Elárulta, Csengével együtt nagy vágyuk, hogy az egyetemi éveik alatt csatlakozzanak az SZTE PomPom Girls csapatához. Imola is nagy várakozással tekint egyetemi éveire, kicsit izgul is, de nagyon várja az új kihívásokat. „Hallottam már rengeteg történetet arról, hogy az első év mennyire húzós szokott lenni, de úgy gondolom, meg tudom ugrani ezt az akadályt. Ha ez sikerül, a későbbiekben egy új nyelvet is szívesen megtanulnék” – árulta el.

Sokszínűség, új barátságok

A lányok azt is hozzátették, az SZTE egyik nagy vonzereje számukra az egyetem sokszínűségében rejlik. Kádár Dávid, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola diákja, aki szeptembertől az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója lesz, szintén a változatosságot és az egyetem által nyújtott sok-sok lehetőséget emelte ki. „Úgy gondolom, hogy óriási élmény lesz az, hogy ennyi különböző kultúrából érkező emberrel találkozhatunk az egyetemen. Hallottam, hogy az SZTE-n rengeteg külföldi hallgató tanul, bízok benne, hogy tudok majd velük később kapcsolatot létesíteni” – nyilatkozta. Dávidot elsősorban a nemzetközi jog érdekli, és nagy várakozással tekint az egyetemi időszakra. Az egyetemen viszont egészen más kihívásokkal kell szembenézniük a hallgatóknak, mint a középiskolai évek alatt. „A kudarcok megélésétől félek. Az általános iskola, illetve a gimnázium akkora akadályt nem jelentett számomra. Igaz, voltak hullámvölgyek, de úgy gondolom, hogy az egyetemen ezt sokkal inkább meg fogom tapasztalni.”

SZTE Pont Ott Parti

SZTE Pont Ott Parti. Fotó: 724Pictures

Dávid elmondta, hogy a gimnáziumi osztálytársai közül néhányan Pestre vagy Pécsre jelentkeztek egyetemre, de legtöbben a Szegedi Tudományegyetemet választották. Szerinte a legnépszerűbb kar a Gazdaságtudományi Kar, de sokan döntöttek az Állam-és Jogtudományi Kar, valamint a Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar mellett is. A Pont Ott Partin pedig – még ha az elért magas felvételi pontszám miatt nem is kellett túl sokat izgulni – együtt várhatta a ponthatárok kihirdetését a barátaival. „Nővéremmel jöttem, illetve ismerőseimmel, barátaimmal és tanáraimmal. Ők is velem együtt izgultak” – mondta el.

SZTE Pont Ott Parti

Kádár Dávid az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója lesz szeptembertől. Fotó: Sahin-Tóth István

Sosem késő újat tanulni

De nem csupán azok a leendő hallgatók izgultak, akik most léptek ki az iskolapadból. Meszlényiné Nagy Gabriella egy élelmiszermérnöki, illetve egy HR-es diploma megszerzése után jelentkezett a jogász szak levelező képzésére. „A harmadik diplomámra készülök már itt a Szegedi Tudományegyetemen, és nagy örömömre szolgál az, hogy ismét beülhetek az iskolapadba, bővíthetem a tudásomat, ismereteimet. Lehetőségem nyílt az SZTE munkajogi osztályon dolgozni, ahol egy rendkívül inspiráló és jó közösségbe kerültem. Szerettem volna továbbfejleszteni én is a tudásomat és hasznosítani ezt az SZTE-n” – mondta el. A 45 éves, többgyermekes anyuka már 20 éve dolgozik az egyetemen, de úgy gondolja, hogy újat tanulni sosem késő. „Amikor az ember mögött már van élet és tapasztalat, teljesen másképp tud tanulni, másképp tudja hasznosítani azt a tudást, amit megkap az iskolában. Az élethosszig tartó tanulás és fejlődés híve vagyok. Remélem, hogy másoknak is tudok pozitív példát mutatni azzal, hogy igenis érdemes tanulni, fejlődni, és nem kell az új kihívásoktól félnünk” – zárta gondolatait Gabriella.

SZTE Pont Ott Parti

SZTE Pont Ott Parti - Meszlényiné Nagy Gabriella a harmadik egyetemi diplomájára készül. Fotó: Fülöp Tímea

Jönnek a pótfelvételik

A felhőtlen vidámságba néhol azonban szomorúság vegyült és az örömujjongások mellett voltak, akik arcán a bánat könnyei jelentek meg, hiszen nem mindenki álma teljesült, s nyert felvételt a választott szakra. Prof. Dr. Széll Márta őket is arra biztatta, ne csüggedjenek, hiszen lesz még lehetőségük egyetemi felvételijüket újra megpróbálni. „Hamarosan meghirdetésre kerülnek a pótfelvételi lehetőségek. De azok se keseredjenek el, akik most szeptemberben nem tudják elkezdeni a tanulmányaikat. Azt kívánom, hogy erősödjenek meg tantárgyi tudásukban, és próbálják meg jövőre, hogy a Szegedi Tudományegyetemen tanulhassanak. Várjuk Önöket egyetemünkön, amely a dél-alföldi régió szellemi központja, és a mértékadó nemzetközi rangsorok szerint Magyarország legkiválóbb egyeteme” – zárta gondolatait az SZTE stratégiai rektorhelyettese.

 

Bisztriczki Sára, Fülöp Tímea
Borítóképen: Friss gólyák az SZTE Pont Ott Partin - Gyepes Csenge Gabriella, Györgyi Eszter Andrea és Ördög Imola Erzsébet. Fotó: Bisztriczki Sára