Új korszak a szegedi fotoakusztikus kutatásokban - metaanyagokkal tökéletesítik a mérőműszert
Magasabb szintre léphet a fotoakusztikus mérőműszer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen. Metaanyagok bevonásával növelik a rendszer érzékenységét. A HU-RIZONT támogatású kutatásban neves partnerintézményekkel, a Glasgow-i, a Szingapúri és a Szöüli Egyetemmel dolgoznak együtt a szegedi kutatók. Az általuk fejlesztett műszer felhasználási területe rendkívül szerteágazó és ígéretes. Segítségével például a kilélegzett levegő összetételéből következtethetnek az orvosok az emberi vérveszteség mennyiségére, vagy egy földrengés esetén segíthet beazonosítani, hogy a romok alatt fekszenek-e túlélők vagy van-e esetlegesen gázszivárgás.

„Aki itt helytáll, előbb-utóbb az űriparban találhatja magát” - SZTE-s oktatók segítik a döntős diákokat a CanSat versenyen
Hogyan fér el egy működőképes műhold egy üdítős doboznyi térfogatú burkolatban? Ezzel a kihívással szembesülnek azok a szegedi és zentai középiskolások, akik idén bekerültek a CanSat verseny országos döntőjébe, az Európai Űrügynökség és a Magyar Asztronautikai Társaság diákoknak szóló megmérettetésére. Az SZTE TTIK Informatikai Intézet oktatóinak, Dr. Kelemen András főiskolai docensnek és Kiss Ádám tanársegédnek mentorálásával két csapat is részt vesz április 4-5-én a verseny döntőjében. A Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium és a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium diákjai egy valódi űrmisszió szimulációjában mutathatják be projektjüket, mely során a mini műholdat egy kutatórakétával juttatják a magasba, hogy az adatokat gyűjtsön.

Kérdezzünk gyorsan, ha nem értjük! - Matematika korrepetáció a Bolyai Intézetben
Az SZTE Bolyai Intézetben keddi és szerdai napokon ismét korrepetálásra várják az intézetben matematikát tanuló, nem matematikus hallgatókat. A korrepetálást az intézet matematikus hallgatói végzik informális környezetben.

A Szegedi Tudományegyetem két kutatócsoportja vesz részt az EuPRAXIA elektrongyorsítási projektjében
A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Hol a helye a rollereknek? Az SZTE kutatása megmutatja, merre gurul a jövő közlekedése
Az elektromos rollerek egyre nagyobb szerepet kapnak a városi közlekedésben. Nem véletlenül, hiszen gyorsak, praktikusak és fenntartható alternatívát kínálnak az autózással vagy a tömegközlekedéssel szemben. Azonban növekvő népszerűségük számos kérdést is felvet: hogyan illeszkednek a városi térbe? Milyen konfliktusok alakulnak ki a különböző közlekedők között? És vajon a roller pusztán egy praktikus eszköz, egy divathullám, vagy egy olyan életstílus, amely hosszú távon is alakíthatja a városi mobilitást? Ezekre a kérdésekre keres választ Dr. Boros Lajos, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet Társadalomföldrajz Tanszékének egyetemi docense. Vezetésével zajlik ugyanis a Szegedi Tudományegyetemen hazánkban egyedülálló mikromobilitási kutatás. A felmérésről, a kutatók eddigi tapasztalatairól Dr. Boros Lajossal beszélgettünk.

Görögország, bor és növények – Pichererné Dr. Gémes Katalinnal beszélgettünk
Hogyan hasznosíthatjuk a borászatban a poliaminokról megszerzett tudásunkat? Milyen stresszhatások érhetnek egy növényt? Pichererné Dr. Gémes Katalint, az SZTE TTIK Növénybiológiai Tanszékének adjunktusát a növénystresszről, a növekedés szabályozásáról, a stressz- és a különböző növekedésszabályozó anyagok gyakorlati jelentőségéről, illetve a görögországi ösztöndíjáról kérdeztük.

Kalmár László (1905-1976), a Computer Pioneer, a szegedi informatikai képzés megalapozója
Melyik szegedi akadémikus levelezett Neumann Jánossal? Ki foglalkozott hazánkban először MI-vel? Ki alkotott „katicabogarat”? A kérdésre 2025. március 27-én a „Kalmár 120” című rendezvénysorozat válaszolt. Kalmár László (1905-1976) születésnapján a Szegedi Tudományegyetem koszorúzási ünnepséget és konferenciát tartott, majd megnyílt az SZTE Klebelsberg Könyvtár és a Neumann János Számítógéptudományi Társaság kamaratárlata, amely 2025 őszéig várja az érdeklődőket a szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra Informatikatörténeti kiállítása emeleti terében.

Sztárszakmák oktatásában működik együtt az SZTE és a Békéscsabai Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium
Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajz- és Földtudományi Intézete és a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium, melynek célja az oktatás, szemléletformálás terén meglévő együttműködés kibővítése, a közös beiskolázási tevékenységek fejlesztése.

Céges Kirakodó az SZTE Informatikai Intézetében
Március 24-én rendezte meg első tavaszi Céges Kirakodóját az SZTE TTIK Informatikai Intézete, melynek célja, hogy közelebb hozza a hallgatókat az informatikai szektor szereplőihez. A rendezvény kiváló lehetőséget biztosított a diákok számára, hogy értékes szakmai kapcsolatokat építhessenek ki a meghívott vállalatok szakembereivel. Az eseménysorozat keretében hétfőn a Continental Autonomous Mobility Hungary Kft. mutatkozott be elsőként az informatikus hallgatóknak.

