Óriáscápa fogakkal, óriásszarvas aganccsal is találkozhat, aki az SZTE őslénytani tárlatát meglátogatja
Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének országosan is jelentős és védett őslénytani gyűjteménye segíti az oktatást és a kutatásokban is komoly hasznát veszik. Többek között ahhoz is hozzájárulhat, hogy a tudósok meghatározzák, hogyan változott Földünk éghajlata a múltban. A Kutatók Éjszakáján, mint mindig, most is népszerű volt a tárlat és fogadtak előzetes bejelentkezés alapján iskolai csoportokat is.
Természetfotók, Beatles-dalok és fényfestés a 28. Őszi Kulturális Fesztivál nyitónapján
Számos sikert ért már el hazai és nemzetközi természetfotó pályázatokon az SZTE alumnusa, Potyó Imre – az ő kiállításával kezdődött kedden a Szegedi Tudományegyetem 28. Őszi Kulturális Fesztiválja. A két hónapon át tartó programsorozatot Prof. Dr. Rovó László rektor nyitotta meg, kiemelve, hogy az egyetem sokat tesz a város kulturális életéért is. Ahogy ez már hagyománnyá vált, este varázslatos fényfestést láthatott a közönség a Dugonics téren, miközben a Belmondo Beatles számokat játszott a színpadon.
Hogyan találkozik a varázslóvilág és az építészet? – A Harry Potter épületei a Kutatók Éjszakáján
Rengeteg különlegességgel várta az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara a Kutatók Éjszakáján. A Harry Potter és az építészet varázslatos világa című előadáson a sorozatban megjelenő épületeket ismerhettük meg építészeti irányzatokkal összekapcsolva.
Válasz a globális természeti kihívásokra: megújul az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete
Október elsejétől új szervezeti felépítéssel működik tovább a Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézete (FFI), ahol az oktatók és a kutatók korunk legnagyobb globális természeti kihívásaira keresik a válaszokat, és ezt a hagyományokra épülő, innovatív tudást és szemléletet kívánják átadni a hallgatóiknak. A hazai földtudományi oktatás és kutatás egyik legjelentősebb bázisa úgy alakul át, hogy hatékonyabbá válik a kiválóság elérése, ösztönzése.
Szegedi kutató közreműködésével jelent meg publikáció a Trends in Ecology and Evolution folyóiratban
Egy ausztrál, kanadai, amerikai és magyar kutatókból álló csoport arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberi tevékenységek következtében felgyorsult klímaváltozás által kiváltott, s egyre súlyosabb mértéket öltő biodiverzitás csökkenés mielőbbi megfékezésére új szemléletre van szükség a természetvédelemben.
Japánban képvielte Karunkat kollégánk, Dr. Szepesi Ágnes
A poliaminok jelentőségéről szóló konferencia zajlott augusztus végén a japán Kobe városában. A poliaminok minden élő szervezetben megtalálhatóak: a mikroorganizmusokon keresztül a növényeken át a humán rákos sejtekig alapvető létfontosságú folyamatokért felelnek. Dr. Szepesi Ágnes, a Növénybiológia Tanszék oktatója meghívott előadóként vett részt a rendezvényen, valamint az egyik szekció társelnöki tisztségét betöltve képviselte egyetemünket.
Tanévnyitó a „Nobel-díjasok egyetemén” – a szenátus ünnepi ülésén esküt tettek az elsőéves hallgatók
A Szegedi Tudományegyetem taláros professzori kara vonulásával kezdődött, az SZTE „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című megújult állandó kiállítás leleplezésével folytatódott, majd köszöntőkkel és elismerések átadásával ért csúcspontjához az új felsőoktatási tanév 2024. szeptember 7-i megnyitója az SZTE-n. Az elsőévesek megfogadták: „.. Egyetemi polgárhoz méltóan a Veritas, a Libertas és a Virtus szellemében élek jogaimmal és eleget teszek kötelességeimnek…”
Felesküdtek az SZTE eszményeire az elsőéves nemzetközi hallgatók
Vidám bulival zárult csütörtökön este a Szegedi Tudományegyetem újonnan felvett külföldi hallgatóinak eskütétele. A Dugonics téren megjelent többszáz nemzetközi hallgatót Prof. Dr. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese, valamint a karok dékánjai, nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetői köszöntötték. Az egyetem többéves hagyománya szerint idén is a tanulmányok megkezdését segítő START ösztöndíjakat adtak át az SZTE külföldi elsőéveseinek.