A Szegedi Tudományegyetem két kutatócsoportja vesz részt az EuPRAXIA elektrongyorsítási projektjében
A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Hol a helye a rollereknek? Az SZTE kutatása megmutatja, merre gurul a jövő közlekedése
Az elektromos rollerek egyre nagyobb szerepet kapnak a városi közlekedésben. Nem véletlenül, hiszen gyorsak, praktikusak és fenntartható alternatívát kínálnak az autózással vagy a tömegközlekedéssel szemben. Azonban növekvő népszerűségük számos kérdést is felvet: hogyan illeszkednek a városi térbe? Milyen konfliktusok alakulnak ki a különböző közlekedők között? És vajon a roller pusztán egy praktikus eszköz, egy divathullám, vagy egy olyan életstílus, amely hosszú távon is alakíthatja a városi mobilitást? Ezekre a kérdésekre keres választ Dr. Boros Lajos, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet Társadalomföldrajz Tanszékének egyetemi docense. Vezetésével zajlik ugyanis a Szegedi Tudományegyetemen hazánkban egyedülálló mikromobilitási kutatás. A felmérésről, a kutatók eddigi tapasztalatairól Dr. Boros Lajossal beszélgettünk.

Görögország, bor és növények – Pichererné Dr. Gémes Katalinnal beszélgettünk
Hogyan hasznosíthatjuk a borászatban a poliaminokról megszerzett tudásunkat? Milyen stresszhatások érhetnek egy növényt? Pichererné Dr. Gémes Katalint, az SZTE TTIK Növénybiológiai Tanszékének adjunktusát a növénystresszről, a növekedés szabályozásáról, a stressz- és a különböző növekedésszabályozó anyagok gyakorlati jelentőségéről, illetve a görögországi ösztöndíjáról kérdeztük.

Kalmár László (1905-1976), a Computer Pioneer, a szegedi informatikai képzés megalapozója
Melyik szegedi akadémikus levelezett Neumann Jánossal? Ki foglalkozott hazánkban először MI-vel? Ki alkotott „katicabogarat”? A kérdésre 2025. március 27-én a „Kalmár 120” című rendezvénysorozat válaszolt. Kalmár László (1905-1976) születésnapján a Szegedi Tudományegyetem koszorúzási ünnepséget és konferenciát tartott, majd megnyílt az SZTE Klebelsberg Könyvtár és a Neumann János Számítógéptudományi Társaság kamaratárlata, amely 2025 őszéig várja az érdeklődőket a szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra Informatikatörténeti kiállítása emeleti terében.

Sztárszakmák oktatásában működik együtt az SZTE és a Békéscsabai Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium
Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajz- és Földtudományi Intézete és a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium, melynek célja az oktatás, szemléletformálás terén meglévő együttműködés kibővítése, a közös beiskolázási tevékenységek fejlesztése.

Céges Kirakodó az SZTE Informatikai Intézetében
Március 24-én rendezte meg első tavaszi Céges Kirakodóját az SZTE TTIK Informatikai Intézete, melynek célja, hogy közelebb hozza a hallgatókat az informatikai szektor szereplőihez. A rendezvény kiváló lehetőséget biztosított a diákok számára, hogy értékes szakmai kapcsolatokat építhessenek ki a meghívott vállalatok szakembereivel. Az eseménysorozat keretében hétfőn a Continental Autonomous Mobility Hungary Kft. mutatkozott be elsőként az informatikus hallgatóknak.

Száz Zirzen Janka-ösztöndíjas vette át oklevelét a Szegedi Tudományegyetemen
A Szegedi Tudományegyetem a Zirzen Janka Ösztöndíjjal is szeretné támogatni, ösztönözni a fiatalokat, hogy minél többen válasszák a pedagógusi pályát. A 2024/2025-ös tanév tavaszi félévében százan nyerték el ezt az ösztöndíjat, ők vehették át oklevelüket 2025. március 20-án a Rektori Épület dísztermében rendezett ünnepségen.

Mindenki megtanítható a matematikára – PÍ-napot tartottak a Bolyai Intézetben
Másodszor tartotta meg a Szegedi Tudományegyetem TTIK Bolyai Intézete a március 14-i nemzetközi Pí-napot. Szűnni nem akaró vastapssal köszöntötte a közönség péntek délután Obádovics Gyula professzort, aki az esemény fő előadója volt. Egész délután érdekes matematikai előadásokat tartottak az intézet Bolyai termében, amelyre a környező településekről is érkezett hallgatóság. Az előadások között volt PIzza szünet és PIte szünet, illetve PIroska szörpöt is lehetett fogyasztani.

A geotermikus energia útja a Föld mélyéről a lakásokig
A Szegedi Tudományegyetem Magyarország egyik olyan intézménye, amelynek fűtését részben geotermikus energia biztosítja. A SZTE-n végzett szakemberek segítségével tudhatjuk meg, hogyan jut el a hőenergia a 2000 méteres mélységből a tantermekig és a lakásokig.

