Egyetem_napja_S-9

Díszdoktorokat avattak az Egyetem Napján, átvette egyetemi tanári kinevezését Karikó Katalin

A Szegedi Tudományegyetem hallgatói, kutatói, oktatói és munkatársai a tiszta igazság és tudás keresésével mind egy jobb világért dolgoznak – mondta Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora szombaton, az Egyetem Napja alkalmából megrendezett ünnepi szenátusi ülésen. A felelősséget és a patriotizmust emelte ki a Nobel-díjas Karikó Katalin életpályája kapcsán Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter egyetemi tanári kinevezést adott át a világhírű biokémikusnak. A szegedi egyetem új díszdoktora lett és talárt ölthetett magára: Kent Cartwright, Bernhard Homey, Sami Ahmed Khalid, Albert Zink és Drew Weissman.

A Szegedi Tudományegyetem koszorúzással, szenátusi üléssel és díjátadóval ünnepelte 2024. november 9-én az Egyetem Napját. Ez a nap többszörös ünnep az SZTE-n: 1872. november 11-én kezdődött meg a tanítás az intézmény jogelődjének tekintett kolozsvári egyetemen, 1940. november 11-e a Szegeden újonnan alapított Horthy Miklós Tudományegyetem tanévnyitójának napja. E jeles napon a Szegedi Tudományegyetem a nagy elődökre emlékszik és emlékeztet, ápolja hagyományait és kitünteti a jelen olyan kiválóságait, akik hozzájárulnak az universitas jövőjének építéséhez.

Egy jobb világért dolgoznak közösen

A Dugonics téri Rektori Hivatal dísztermében tartották az ünnepi szenátusi ülést, amelyen beszédet mondott Prof. Dr. Rovó László rektor. „Felvetni egy jó problémát, kérdezni egy jó kérdést – már a munka felét jelenti” – a Szegedi Tudományegyetem szellemiségét jól érzékeltető Szent-Györgyi Albert-idézettel indította beszédét. A rektor elmondta, hogy az Egyetem Napján a Szegedi Tudományegyetem születésnapját ünnepeljük, miközben tisztelgünk elődeink és a jelen lévő díjazottak előtt.

Egyetem_napja_W-4

Kiemelte, hogy fontos megoldást találnunk jelenünk globális problémáira; egyetemünkön nemzetközileg elismert tudósok dolgoznak, köztük vannak fizikusok, földtudománnyal, lézerekkel és zöld energiával foglalkozók, de kutatóink jelentős áttöréseket érnek el a mesterséges intelligencia és az orvostudomány területén is. Dr. Rovó László beszédében kitért a Nobel-díjas Karikó Katalin mRNS-kutatásaira, amely forradalmasítja az orvostudományt; e területen pedig a Szegedi Tudományegyetemen is aktív kutatások folynak. A rektor gratulált a díjazottaknak, és elmondta: egyetemünk hallgatói, kutatói, oktatói és munkatársai a tiszta igazság és tudás keresésével mind egy jobb világért dolgoznak.

Karikó Katalin példája: felelősség és hazaszeretet

Az eseményre eljött Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter. Köszöntőjében visszaemlékezett a négy évvel ezelőtti Covid 19-járványra, a bizonytalanságra és a bezártságra, amit a vírus hozott. Karikó Katalint az egész világ hősének nevezte, hiszen az általa felhalmozott tudás tette lehetővé, hogy a lehető legkevesebb áldozattal meg lehetett menteni az emberiséget. A Nobel-díjas biokémikus életpályája kapcsán a felelősséget és a patriotizmust emelte ki.

Egyetem_napja_W-5

– Amikor Karikó Katalinnak megköszönjük azt, amit az emberiségért, és amit a tudományért tett, akkor vegyük észre azt a felelősséget is, amit mi viselünk a magyar gyerekekért, diákokért, hallgatókért. Nem léphetünk el ez elől a felelősség elől – mondta Hankó Balázs. A szegedi egyetem adta a magyaroknak és a világnak Szent-Györgyi Albertet, Sík Sándort és Karikó Katalint. Szegedi hallgatók alakították meg elsőként 1956-ban a forradalmi szervezetüket. A miniszter szerint az Egyetem Napján büszkén húzhatják ki magukat az SZTE polgárai. Hankó Balázs gratulált a díjazottaknak, és megköszönte Karikó Katalinnak, hogy jelenlétével immár sokaszorra fejezte ki hazaszeretetét.

Díszdoktorokat avattak a világ több tájáról

Az ünnepségen az SZTE díszdoktorává avatták Kent Cartwright irodalomtörténész professzort a Marylandi Egyetemről, Bernhard Homey bőrgyógyász professzort a Düsseldorfi Egyetemről, Sami Ahmed Khalid farmakognóziai professzort a Szudáni Tudományos és Technológiai Egyetemről, Albert Zink antropológus, múmiakutató professzort a Lajos–Miksa Egyetemről (Ludwig-Maximilians Universitat) és Drew Weissman immunológus professzort a Pennsylvaniai Egyetemről. (Drew Weissman egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az ünnepségen. Korábban, az mRNS-konferencián vette át oklevelét.)

Egyetem_napja_W-16

Egyetem_napja_W-2

Drew Weissman egy nappal korábban, az mRNS-konferencián vette át Prof. Dr. Rovó Lászlótól díszdoktori oklevelét.

A frissen avatott díszdoktorok nevében Prof. Albert Zink köszönte meg a kinevezést. Kifejezte háláját, hogy egy olyan társaság tagja lehet, melyben Nobel-díjas kutatók vannak. Kiemelte a jelen lévő Karikó Katalint, aki 2021-ben vehette át a Szegedi Tudományegyetem díszdoktora címet, majd rá két évre Nobel-díjat kapott. Zink professzor hangsúlyozta, a szegedi egyetemen régóta folynak kiemelkedően fontos kutatások: ezt bizonyítja Szent-Györgyi Albert, az SZTE volt professzorának 1937-es Nobel-díja. Albert Zink harminc éve dolgozik a Szegedi Tudományegyetemen; ősi emberi maradványokat, csontvázakat és múmiákat vizsgál, elsősorban a tuberkulózis és a lepra kimutatására fókuszálva. Kutatásai során aktívan együttműködik Dr. Pálfi Györggyel és csapatával; beszédében megköszönte nekik a közös munkát, a támogatást és a barátságukat. Elmondta, hogy az együttműködés a sikerük alapja, de a szinergia pozitív hatása az egész egyetemen érezhető.

Egyetem_napja_W-6

Egyetemi tanári kinevezés Karikó Katalinnak

Magyarország Köztársasági Elnöke a Magyar Közlönyben 2024. május 31-én megjelent határozatával, a Szegedi Tudományegyetem Szenátusának egyhangú kezdeményezésére, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ kutatóprofesszorát, Karikó Katalint – a kulturális és innovációs miniszter felterjesztésére – egyetemi tanárrá nevezte ki. Ez alapján Karikó Katalin az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar professzoraként folytatja munkáját.

Egyetem_napja_W-11

Az egyetemi tanári kinevezést Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora adta át Prof. Dr. Karikó Katalinnak.

Díjözön az SZTE születésnapján

A Miniszter Elismerő Oklevelét vehette át Dr. Szabó Tamás Zoltán, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar egyetemi docense. A Miniszter Elismerő Oklevele adományozható annak a természetes személynek, munkacsoportnak, közösségnek, aki vagy amely a minisztériumban vagy a miniszter ágazati irányítása, felügyelete alá tartozó intézményben, szervnél, gazdasági társaságnál, illetve a miniszter felügyelete alá tartozó ágazatok területén tevékenykedő szervezetnél a szakmai munkáját huzamos ideig színvonalasan végzi, vagy a szerv eredményes működése szempontjából fontos szakmai feladat végrehajtásában szerez érdemeket.

Oktatói Szolgálati Emlékérem kitüntetésben részesült Prof. Dr. Gulya Károly, a Természettudományi és Informatikai Kar egyetemi tanára, Dr. Nagy Lászlóné Dr. Antal Erzsébet, a Természettudományi és Informatikai Kar adjunktusa és Prof. Dr. Totik Vilmos, a Természettudományi és Informatikai Kar professor emeritusa. Oktatói Szolgálati Emlékérem a legalább 25 éven keresztül végzett kiemelkedő oktatási tevékenység elismeréséért adományozható a nyugállományba vonult főiskolai, egyetemi oktatóknak.

2024-ben az Egyetem Szenátusa Pro Universitate-díjat adományozott Prof. Dr. Bíró Istvánnak, a Mérnöki Kar egyetemi tanárának, Dr. Kokas Károlynak, az SZTE Klebelsberg Kunó Könyvtár nyugalmazott főkönyvtárosának, Dr. habil. Kovács Péternek, a Gazdaságtudományi Kar egyetemi docensének, Prof. Dr. Pál-Molnár Elemérnek, a Földrajzi és Földtudományi Intézet egyetemi tanárának és Prof. Dr. Zupkó Istvánnak, a Gyógyszerésztudományi Kar egyetemi tanárának. A Pro Universitate-díjat azon személyek kaphatják, akik az egyetemi oktatás, kutatás, az egyetemvezetés és annak fejlesztése, valamint az Egyetem hazai és nemzetközi intézményi, szakmai, gazdasági kapcsolatainak, együttműködésének kialakítása és ápolása, az egyetemi oktatás és kutatás háttérfeladatainak ellátása területén kiemelkedő érdemeket szereztek.

Egyetem_napja_W-15

2024-ben a Szenátus Klebelsberg Kuno-díjat adományozott Dr. Almási Tibornak, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Történeti Segédtudományok Tanszék egyetemi docensének, Prof. Dr. Radnai Márta Máriának, a Fogorvostudományi Kar Fogpótlástani Tanszék egyetemi tanárának és Dr. Keller-Pintér Anikónak, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Biokémiai Intézet egyetemi docensének. A Klebelsberg Kuno-díjat azon személyek kaphatják, akik a Szegedi Tudományegyetemen vagy a Szegedi Tudományegyetemhez kapcsolódóan tudományos (oktatási), kulturális és művészeti területen jelentőset alkottak, a tudományos eredmények és a kulturális értékek nemzetközi megismertetéséhez és elfogadtatásához szakmai, közéleti vagy diplomáciai eszközökkel jelentős mértékben hozzájárultak.

A Szegedi Tudományegyetem vezetése Kiváló PhD-Témavezető Elismerő Oklevelet adományozott Prof. Dr. Dux Lászlónak, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Biokémiai Intézet professzor emeritusának, Prof. Dr. Józsa Krisztiánnak, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Neveléstudományi Intézet egyetemi tanárának és Prof. Dr. Sipos Pálnak, a Természettudományi és Informatikai Kar Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék egyetemi tanárának. A Kiváló PhD-Témavezető Elismerő Oklevél annak a Szegedi Tudományegyetemmel munkaviszonyban álló oktatónak adományozható, aki több éven át kiemelkedő eredménnyel vett részt a PhD-hallgatók képzésében, és hatékonyan látott el témavezetői feladatokat.

Az Egyetem Pro Laudande Promotione-díjat adományozott Dr. Amukune Stephen, a Neveléstudományi Doktori Iskola, Dr. Almási Nikoletta, a Biológia Doktori Iskola, Dr. Hajdu Bálint, a Kémia Doktori Iskola, Dr. Matvon Denise, a Biológia Doktori Iskola, Dr. Sipos Bence, a Gyógyszertudományok Doktori Iskola és Dr. Torma Gábor, az Interdiszciplináris Doktori Iskola végzett PhD-hallgatója részére. A Pro Laudande Promotione-díjat olyan személyek kaphatják, akik a PhD-fokozatot a Szegedi Tudományegyetemen szervezett képzést követően szerezték meg, és valamennyi követelményt kiemelkedő színvonalon teljesítettek. A díj adományozásáról a Tudományterületi Doktori Tanácsok javaslatai alapján az Egyetemi Doktori Tanács dönt.

Idén az Év kutatója elismerő oklevelet vehette át Dr. Csupor Dezső, a Gyógyszerésztudományi Kar Klinikai Gyógyszerészeti Intézet egyetemi tanára, Dr. Janáky Csaba, a Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék egyetemi docense, Dr. Szilágyi Zsófia, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézet egyetemi tanára. Az Év Kutatója Elismerő Oklevelet az a Szegedi Tudományegyetemmel munkaviszonyban álló, kiemelkedő kutatómunkát végző egyetemi polgár kaphatja, akinek nagy horderejű műszaki alkotásai, tudományos eredményei, kimagasló publikációs tevékenysége, iskolateremtő munkássága, vagy a hazai és nemzetközi tudományos életben betöltött szerepe példaként állítható az Egyetem polgárai elé.

egyetemnapja2024
Az SZTE Szenátus ünnepi ülése az Egyetem Napja alkalmából 2024. november 9-én. GALÉRIA

Az Év fiatal kutatója elismerő oklevelet 2024-ben Dr. Berki Boglárkának, a Gazdaságtudományi Kar Ökológiai Közgazdaságtan Intézet egyetemi adjunktusának, Dr. Endrődi Balázsnak, a Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék egyetemi adjunktusának és Dr. Katona Gábornak, a Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet egyetemi adjunktusának adományozta az Egyetem. Az Év fiatal kutatója elismerő oklevelet a Szegedi Tudományegyetemmel munkaviszonyban álló, 40. életévét be nem töltött egyetemi polgár kaphatja, akinek kiemelkedő műszaki alkotásai, tudományos eredményei, kimagasló publikációs tevékenysége, iskolateremtő munkássága, vagy a hazai és nemzetközi tudományos életben betöltött szerepe példaként állítható az Egyetem polgárai elé.

Az ünnepi szenátusi ülés zárása előtt Miniszteri Elismerő Oklevelet vehetett át Dr. Dobi János, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola igazgatója. Dr. Dobi Jánost elhivatott szakmai munkája, igazgatói tevékenysége és iskolájának országos szervezetekben való képviselete érdemessé tette a Miniszteri Elismerő Oklevél elismerésre.

Az eseményen Balázs-Piri Soma Junior Prima Díjas zongoraművész előadását is meghallgathatta az ünneplő közönség. Az ünnepség után a díjazottakat és vendégeiket pohárköszöntőre és ebédre várták a rektori épület átriumában.

Dr. Fendler Judit: Az egyetem méltó a nagy elődökhöz

– Büszkén állíthatjuk, hogy ma az egyetem méltó Klebelsberg nevéhez, hiszen az ő kezdeményezésére felépült klinikaépületek egy része megújult, az intézmény tudományos teljesítménye méltó az elődökhöz minden diszciplinában – hallottuk Dr. Fendler Judit kancellártól. Pohárköszöntőjében kiemelte Karikó Katalin egyedülálló gesztusát, hogy az egyetem tehetséggondozására adományozta a Nobel-díjjal járó összeget.

Egyetem_napja_W-17

– Remélem, hogy ez a tanévünk az építkezés éve lesz, és nem kell újabb kihívásokhoz alkalmazkodnunk. Új kihívást jelent számunkra az, hogy - a Trianon okozta perifériára szorulás miatti csekély ipari aktivitás évtizedei után - elindult vármegyénk fejlődése, és több lépcsőt átugorva rögtön a világ élvonalához tartozó cégek jelennek meg szomszédságunkban, amelyeknek az oktatási és egészségügyi igényeit egyetemünk fogja, elköteleződésünk szerint a legmagasabb szinten kielégíteni. Ez az új aktivitás abban is segít bennünket, hogy hallgatóink számára mindig a legidőszerűbb, legpiacképesebb tudást adhatjuk át. Köszönjük, hogy ezen az úton együtt megyünk előre – fogalmazott Dr. Fendler Judit, majd megköszönte az új díszdoktoroknak az egyetemmel való együttműködést és gratulált minden díjazottnak.

Vida-Szűcs Imre, Balog Helga
Fotó: Kovács-Jerney Ádám, Sahin-Tóth István

Friss hírek RSS

Friss hírek

Rendezvénynaptár

Rendezvénynaptár *

Kövess minket