Rendezvénynaptár
-
december 3.11:00 - 13:00
-
december 11.10:00 - 12:00Zárt védés!
-
december 12.14:00 - 16:00
Két szegedi egyetemi oktató is tagja volt annak az öttagú zsűrinek, amely döntött idén a Településfejlesztési Díjakról. Dr. Boros Lajos egyetemi docensnek és Dr. Nagy Gyula egyetemi adjunktusnak, a Földrajzi és Földtudományi Intézet Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszéke munkatársainak több mint 150 önkormányzati szakember, közel 20 médium és 23 inspiráló, példamutató projekt közül kellett választania.
Június 13. a magyar településfejlesztés ünnepe – mondta el Szebeni Dávid, a Településfejlesztési Szövetség elnöke a Településfejlesztési Díj országos átadó ünnepségén Budapesten. A Szövetség idén már a harmadik évben hirdette meg a Településfejlesztési Díj pályázatot. A beérkezett pályamunkák elbírálásában és a díjak átadásában is részt vettek Dr. Boros Lajos egyetemi docens és Dr. Nagy Gyula egyetemi adjunktus a Földrajzi és Földtudományi Intézet Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszékének munkatársai.
Navracsics Tibor védnöksége alatt és a miniszter megnyitójával indult a Településfejlesztési Díj átadója. „A kormányzati politika tervezésénél és ezen belül a fejlesztéspolitika hangsúlyainak meghatározásánál figyelembe kell venni az ország egyes részeinek regionális, kulturális és karakterbeli eltéréseit – hangsúlyozta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Településfejlesztési Szövetség (TESZ) által alapított Településfejlesztési Díjak átadásán. Navracsics Tibor kifejtette, az egyes térségek, települések fejlettségbeli, kulturális profilja alapján az ország rendkívül heterogén. Hozzátette, a település kifejezés értelmezése a közigazgatási, közösségi egység mellett egyre inkább térségi jellegűvé válik, ahol az egyes települések nem szigetelődnek el.”
A rendezvényen felszólalt Gombos Márk az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára a formálódó magyar építészetről szóló törvényjavaslatot mutatta be. Kifejtette, hogy a törvényjavaslat a „Jót s jól!” elve köré épül. A törvényjavaslat alkotása során a minisztérium több mint 100 véleményező szerv 2700 észrevételét vizsgálta meg és építette be a koncepcióba.
A formális programok után következett a Különdíjak és a Díjak átadása.
Az öt tagú zsűriben jogász, építész, településfejlesztő, településmérnök és településüzemeltetési szakemberek vesznek részt, akik a településfejlesztő projekteket többféle szempont alapján bírálják el. "Idén sem volt könnyű dolgunk, mert közel száz beérkezett pályamunka közül kellett kiválasztani azokat, amelyek a leghatékonyabb forrásfelhasználás mellett a helyi közösségért, a települések harmonikus fejlődéséért a legtöbbet tesznek" fejtette ki Nagy Gyula, aki a Földrajz BSc és Geográfus MSc képzésekben a településfejlesztés és városfejlesztés gyakorlatok oktatója.
"Nagy örömmel töltött el bennünket, hogy sok kreatív és szakmailag is kiváló projekt érkezett be, melyek mögött több esetben korábbi hallgatóink álltak. Felemelő érzés látni, hogy azok a fejlesztési elvek, amelyeket az órákon tanítuk a mindennapokban, a gyakorlatban is érvényesülnek és egy-egy ilyen fejlesztésben is visszaköszönnek egykori hallgatóink által" – mondta el Boros Lajos, aki többek között Európai Uniós alapismereteket és Turizmus alapismereteket is oktat. "A díjátadó után több üzenetet is kaptam egykori hallgatóinktól, hogy látták a díjátadót és hogy örülnek, hogy láttak minket, de az öröm kölcsönös, mert valószínűleg azért látták a díjátadóról szóló híreket és a képeket, mert az ő településük, ahol dolgoznak, szintén díjazott lett, amiben nekik igen nagy szerepük van" - fejtette ki Nagy Gyula. "Talán ez a képzésünk igazán nagy sikere" - mondta Boros Lajos.
A Szegedi Tudományegyetem 2022-ben kötött együttműködési megállapodást a többek között Miniszterelnökség által is támogatott Településfejlesztési Szövetséggel, mely minden évben meghirdeti a gyakornoki programját, ezzel támogatva az egyetemen tanuló földrajzos hallgatók szakmai gyakorlati lehetőségeit és a gyakorlatorientált képzés megvalósulását.
SZTEinfo
Fotó: Településfejlesztési Szövetség (TESZ)