Molnar-Szonyi-megnyito-SZTE-250522-OMS16862_DxO8X

Beköltözött a természet az SZTE központi épületébe

Természetfotó kiállítás zárja a tavaszt az SZTE Rektori Hivatala épületében: 2025. május 22-én nyílt meg Molnár Gyula és Szőnyi György Endre Tájak – természet – élővilág című tárlata. A látványos képeket Gallé László professzor emeritus ajánlotta a közönség figyelmébe.

A Szegedi Tudományegyetem 20. Egyetemi Tavasz programsorozat végének közeledtével Molnár Gyula és Szőnyi György Endre Tájak – természet – élővilág című fotókiállítása nyílt meg az SZTE Rektori Hivatal épületének átriumában. A 2025. május 22-i ünnepi alkalmon Szecsődi Ferenc Liszt-díjas hegedűművész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar professzor emeritusa és Ürmös Alexandra egyetemi hallgató muzsikált.

Molnar-Szonyi-megnyito-SZTE-250522-OMS16852_DxO8X

Ürmös Alexandra és Szecsődi Ferenc hegedűművész muzsikált a kiállításmegnyitón. Fotó: Vadász Sándor

Dr. Gallé László, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Ökológiai Tanszék professzor emeritusa, biológus, ökológus nyitotta meg a tárlatot. Mint mondta, érdekes, hogy két olyan távoli szakma képviselőjének, mint bölcsész és a biológus mennyi tekintetben megegyezik az ízlése. Szőnyi György Endre és Molnár Gyula egyaránt a természet szerelmese. A professzor emeritus feltette a kérdést: most, amikor bárkinek a zsebében ott van a fényképezőgép, kimehet a természetbe, készíthet fotókat, akkor mi a trükk a természetfotózásban? Az, hogy az eredmény nem csak a gépen múlik, hanem az alkotó személyén is.

Molnar-Szonyi-megnyito-SZTE-250522-OMS16913_DxO8X

Dr. Gallé László, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Ökológiai Tanszék professzor emeritusa, biológus, ökológus nyitotta meg a tárlatot. Fotó: Vadász Sándor

A fotográfusok közelebb hozzák a természetet. A madarak általában elrepülnek, ezért nem látjuk az „arckifejezésüket”, nem látjuk, hogy a fény hogyan csillog a szemükben. A kiállítás egyik erénye – a professzor emeritus szerint –, hogy megsejtjük, milyen kapcsolat van az állatok között, így akár szociobiológiai tankönyvek illusztrációi lehetnének a bemutatott képek. Amellett, hogy a természet harmóniáját tükrözik, elénk tárják azokat a rendhagyó szituációkat, „huncutságokat” is, mint például amikor a cincér csápján egy kis hangya mászkál. Dr. Gallé László kifejtette, a természetfotózásban fontos a szakmai, tudományos korrektség. Amikor ő fiatal volt, és madarakat gyűrűzött, mielőtt elengedte volna őket, lefotózta. Ezeket a képeket soha senkinek nem mutatta meg, mert a madarakat kiszolgáltatott helyzetben ábrázolta volna.

– Amikor nézünk egy szikes tavat, rögtön hallani véljük a bíbicek kiabálását, a nagy godák hangját. Amikor ránézünk egy „varázserdőre”, akkor szinte halljuk a nyárfák levelének a susogását, és érezzük, hogyan hogyan simogatja a szellő a fejünket, vagy éppen érezzük a frissen kaszált fű, a széna illatát – beszélt a fotók hatásáról az ökológus professzor. Kiemelte: Molnár Gyula és Szőnyi György Endre közös kiállítása az esztétikai értéket mutatja meg, és arra ösztönöz minket, hogy a csodálatos természetet ne hagyjuk veszni.

Molnar-Szonyi-megnyito-SZTE-250522-OMS16943_DxO8X

Molnár Gyula

Molnár Gyula az SZTE címzetes egyetemi docense, biológus, természetvédő és természetfotós. Pedagógiai munkássága jelentős, jelenleg is oktat az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karon és vezeti a Dél-Alföldi Természetfotósok Körét. Szeged Város Alkotói Díjasa, Környezetünkért Miniszteri Kitüntetés birtokosa, Pro Natura-díjas és a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének tulajdonosa természetvédelmi és természetfotós munkásságáért.

Molnar-Szonyi-megnyito-SZTE-250522-OMS16965_DxO8X

Szőnyi György Endre

Szőnyi György Endre az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Angol-Amerikai Intézetének emeritus professzora. 2010 óta egyre komolyabban foglalkozik digitális fényképezéssel. A természetfotózáshoz különleges érzelmi viszony fűzi; Molnár Gyulához pedig, akitől sokat tanult, szívélyes fotósbarátság köti.

A kiállítás 2025. július 30-ig, munkanapokon 8 és 20 óra között tekinthető meg az SZTE Dugonics téri épületében.

SZTEinfo

Fotó: Vadász Sándor