JATE_Dij_Alkotoi_Atado

A tudás, ami lángra lobbant: kihirdették a JATE-díj tervezésére kiírt alkotói pályázat győzteseit

Wende Roberta, Hankó Eszter és Mátravölgyi Zsófia alkotta „trió” tervei alapján készül el a JATE-díj – jelentette be a különleges kitüntetés alapítója, Prof. Dr. Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas professzora. A JATE-díj tervezésére kiírt nyílt alkotópályázat sajtónyilvános eredményhirdetését 2025. június 13-án az SZTE Rektori Hivatal épületében tartották.

2025. június 13-án, a Magyar Feltalálók Napján mutatták be, milyen formát ölt az SZTE új, hagyományteremtő kitüntetése, a JATE-díj. Mint ismeretes, Prof. Dr. Karikó Katalin elnyerte a 2023. évi fiziológiai és orvosi Nobel-díjat, majd 2024 tavaszán alma materének, a Szegedi Tudományegyetemnek adományozta Nobel-plakettje hiteles másolatát, és a kitüntetéssel járó több mint félmillió dollárból létrehozta a JATE-díjat.

A JATE-díj megtervezésére 2024. novemberében nyílt, alkotói pályázatot hirdetett a szegedi egyetem. A felhívásra szép számmal érkeztek a pályamunkák: összesen 18 alkotó, 16 műve közül választotta ki Karikó Katalin és az általa felkért zsűri a nyertes pályaművet. Most, az eredményhirdetés izgalmas pillanataiban a pályázókat Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja és Prof. Dr. Gácser Attila, a JATE-díj Testület tagja és az SZTE Biológiai Intézet vezetője köszöntötte, valamint online formában maga Karikó Katalin is csatlakozott az ünnepi eseményhez.

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

A JATE-díj tervezésére kiírt alkotói pályázat nyerteseinek kihirdetése. Fotó: Sahin-Tóth István

Emlék az SZTE jogelődjének

Karikó Katalin köszöntőjében felidézte, hogy amikor ő volt egyetemista, az intézmény még a Szegedi Tudományegyetem jogelődjeként, József Attila Tudományegyetem (JATE) néven működött. Ennek az időszaknak állít emléket az általa alapított JATE-díj.

„Örömmel töltött el bennünket, hogy ilyen sok pályamű érkezett. Az értékeléskor elsősorban azokat az alkotásokat kerestük, amelyek az intézménynek, a diákszellemiségnek, és a tanároknak állít emléket. Nem volt könnyű eldönteni, melyik alkotás fejezi ki leginkább a JATE szellemiségét. Az előadásaimon is gyakran hangsúlyozom: a lényeg az, hogy kitűzünk egy célt, és elindulunk felé. A pályázatot is ezért nyújtjuk be. Ha nem is mi nyerjük meg, már azzal is győztesek vagyunk, hogy részt veszünk a pályázaton. Ezért is szeretném megköszönni mindenkinek a munkáját, és minden alkotónak, hogy időt és energiát szánt a pályaműve elkészítésére és beküldésére” – fogalmazott Karikó Katalin.

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

Karikó Katalin online vett részt az eseményen. Fotó: Sahin-Tóth István

A JATE, mint az SZTE identitásának része, nem szűnt meg létezni

Mint Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja hozzáfűzte, a JATE, mint brand nem szűnt meg az intézmény életében: tavaly ugyanis sikeresen visszakerült az egyetemhez a jogelőd nevét viselő, a hallgatók körében nagy népszerűségnek örvendő JATE Klub, valamint ezen a nyáron megújul a szintén régi időket idéző, az 1970-es évek óta az egyetemisták lakhelyéül szolgáló SZTE Herman Ottó Kollégium.

„Úgy gondolom, hogy azok számára, akik alumniként visszatérnek az egyetemre – ahogy szeretnénk is, hogy minél többen visszataláljanak –, jó érzés a már jól ismert helyeket viszontlátniuk. Ezért képvisel ez a díj is különleges értéket. Különösen akkor, ha valaki olyan egyedülálló támogatással áll mögé, mint Karikó Katalin. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez milyen nagy dolog. Amit professzor asszony tett, nemcsak Magyarországon, hanem talán egész Európában is egyedülálló. Éppen ezért ez a kitüntetés valóban a jövő fiataljainak egy emblematikus díja lesz” – hangsúlyozta Dr. Fendler Judit.

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja és Prof. Dr. Gácser Attila, a JATE-díj Testület tagja és az SZTE Biológiai Intézet vezetője. Fotó: Sahin-Tóth István

A díjra szeptember 8-ig várják a jelöléseket

Prof. Dr. Gácser Attila köszöntő szavaiban megerősítette, ennek a díjnak az egyik legfontosabb üzenete az a szellemiség, amit Karikó Katalin képvisel.

„Karikó Katalint nemcsak tudományos kiválósága teszi különlegessé, hanem az a felelősségtudat és küldetéstudat is, amellyel viszonyul sikereihez. Ő úgy tekint ezekre az elnyert díjakra, mint lehetőségre, hogy támogassa egykori alma materét, és hozzájáruljon presztízsének emeléséhez. Ezért különösen hálásak vagyunk neki” – fogalmazott Dr. Gácser Attila.

Kiemelte, a JATE-díjra három kategóriában, szeptember 8-ig várják a jelöléseket. A díjat megkaphatja:

- az SZTE egy hallgatója, aki a jelölés és a döntés időpontjában is az egyetem hallgatója;

- az SZTE egy oktatója, aki a jelölés és a döntés időpontjában is az egyetem oktatója, valamint

- az SZTE-nek és jogelődjének (a JATE-nak) egykori hallgatója vagy egykori oktatója,

aki kiváló tudományos teljesítménye, valamint a szegedi universitas szellemiségéhez méltó emberi tulajdonságai alapján a díj elnyerésére jelölést kap.

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

A JATE-díj tervezésére kiírt alkotói pályázat nyerteseinek kihirdetése. Fotó: Sahin-Tóth István

Ők léphettek fel a képzeletbeli dobogóra

Az esemény legfelemelőbb pillanataként Karikó Katalin felfedte a nyertes pályamunkák alkotóinak nevét:

- harmadik helyen Kósa Kitti végzett,

- az ezüstérmet Pogány Gábor Benő szobrászművész érdemelte ki,

- míg a képzeletbeli dobogó legtetejére a Wende Roberta, Hankó Eszter és Mátravölgyi Zsófia alkotta „trió” léphetett fel, így a terveik alapján valósul meg a JATE-díj.

A JATE-díj alkotói pályázat I. helyezettjének pénzjutalma bruttó 300.000 forint, a II. helyezett bruttó 150.000 forintot kap, míg a III. helyezett bruttó 50.000 forint jutalomban részesül.

Egy lávalámpa ihlette a harmadik helyezett alkotást

Mint Kósa Kitti felidézte, rögtön megtetszett számára a pályázati kiírás, s bár nem végzett művészeti képzést, mindig is örömmel vágott bele kreatív alkotások megvalósításába. A most beküldött pályamunkájához például egy lávalámpa adta az ötletet.

„Először csak valami irány körvonalazódott, aztán volt egy meghatározó pillanat: a lávalámpám lett végül az inspiráció, annak a mozgása adta meg a formát, a dinamizmust. Innen jött az üvegdíj ötlete is: hogy az áttetszőség, az átmenetek, a mozgás jelenjen meg benne. Szerettem volna valami univerzális üzenetet közvetíteni: a tudást, annak folytonosságát, az egymáshoz való kapcsolódást. Azt akartam, hogy a díj szimbolizálja, hogy a nyitott könyvből lángok törnek elő, ahol a könyv és a láng együtt az örök tudást jelképezik” – avatott be a részletekbe Kósa Kitti.

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

Kósa Kitti az eredményhirdetés pillanatában. Fotó: Sahin-Tóth István

Másokat is megérintett az ezüstérmes szobor

Pogány Gábor Benő elmondta, munkáiban természetelvű, figurális megközelítést követ. Ez a szobrászati szemlélet a pályamunkáján is jól érzékelhető, amely egy régóta érlelődő ötletből született: József Attila: Dunánál című verse – amely a költő ars poeticáját is megfogalmazza – inspirálta. A benyújtott alkotás ennek a versnek egy általa elképzelt, plasztikai megjelenítése, amelyben két figura tükörképszerűen, egymással érintkezve jelenik meg.

„Úgy érzem, ez a mű szimbolizálja a legjobban számomra József Attila szellemiségét. Hiszem és vallom, hogy hagyományos eszközökkel is lehet újszerű gondolatokat képviselni. Örülök nagyon, hogy sikerült valamilyen szinten ezt ebbe a díjba is átvinnem. Jólesett, amikor hallottam, hogy másokat is megérintett ez a szobor” – mondta el Pogány Gábor Benő.

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

Pogány Gábor Benő az alkotói pályázat eredményhirdetésén. Fotó: Sahin-Tóth István

Három alkotás összefonódásából születik meg a JATE-díj

Az aranyérmes trió tagjai – Wende Roberta, Hankó Eszter és Mátravölgyi Zsófia – mind a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztek. Ők együtt nyújtottak be három, önállóan is „élő” projektet.

A nyertes koncepció középpontjában a kapcsolatok, az információ, a rendezettség és a folyamatosság áll. A három mű közül a fáklya, a griffmadár és a körkörösség szimbolikáját összeolvasztó, a tardosi vörösmárvány alapon elhelyezett alkotás ad megjelenési formát a JATE-díjnak. Ez jelképezi, hogy az igazi tudományos teljesítmény és felfedezés nem csupán új fényt gyújt, hanem az értékek, a kitartás és a közösség védelmező erejére is épít.

(Az ünnepélyes díjátadón Hankó Eszter képviselte a győztes triót, vele hamarosan külön interjúval jelentkezünk.)

JATE_Dij_Alkotoi_Atado

Hankó Eszter a nyertes alkotás terveivel. Fotó: Sahin-Tóth István

Novemberben adják át először a JATE-díjat

A különleges elismerést első alkalommal a kitüntetés alapítója, Karikó Katalin adja át az SZTE „Egyetem Napja” alkalmából rendezett ünnepségen. Az első JATE-díj gálát követően, minden évben újraindul a szegedi egyetem kiválóságait elismerő kitüntetéshez vezető folyamat.

A jelölés folyamatáról, s arról, hogy kik lehetnek az első JATE-díjasok, ITT olvasható bővebben.

Fülöp Tímea

Borítóképen: Prof. Dr. Gácser Attila, Hankó Eszter és Dr. Fendler Judit. Fotó: Sahin-Tóth István