Rendezvénynaptár
-
július 3.09:00 - 11:00
-
július 4.10:00 - 12:00
-
július 21.11:00 - 13:00
„Ennyi lányt, mint most, nem láttam egyszerre egy teremben” – újságolták el a szervezők június 23-án, az SZTE TTIK Informatikai Intézet és „Az Informatika Oktatásáért, Kutatásáért Alapítvány” szervezésében megvalósuló Csajos Tábor megnyitóján. Az ötnapos nyári táborban idén ugyanis 17 középiskolás lány vett részt, akik az SZTE oktatóinak köszönhetően megismerkedhettek az informatika színes világával, és belekóstolhattak a programozás, a szoftverfejlesztés és a robotika alapjaiba, valamint a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségekbe.
Hogyan lehet nőként érvényesülni az informatika világában? Valóban egy „fiús szakmáról” van szó, vagy mára idejét múlt ez a sokszor elhangzó sztereotípia? Nos, az SZTE Csajos Táborában rácáfoltak erre a gyakran ismételt közhelyre, hiszen igen szép számmal, összesen tizenheten vettek részt a programokon, ami jól mutatja, a lányok körében is egyre nagyobb az érdeklődés az informatika különböző ágai iránt. Annak ellenére viszont, hogy a világ első programozója – Ada Lovelace, angol matematikus – is nő volt, a fiúk még mindig jóval nagyobb létszámban képviseltetik magukat e szakterületen. Ezért is van szükség az olyan eseményekre, mint a Csajos Tábor, hogy a középiskolás lányok is kipróbálhassák magukat az informatikában, s felfedezzék, milyen izgalmas és sokszínű ez a terület.
A Csajos Tábor ötletét a Lányok napja, az ország legnagyobb pályaorientációs, lányoknak szóló eseménye adta. Mint Dr. Bánhelyi Balázs „Az Informatika Oktatásáért, Kutatásáért Alapítvány” kuratóriumi elnöke, valamint az SZTE TTIK Informatikai Intézet tanszékvezető egyetemi docense elmondta, egyetlen nap kevés ahhoz, hogy bevezessék a középiskolásokat az informatika különleges világába, ezért is hozták létre a Csajos Tábort, amikor is öt nap áll a fiatalok rendelkezésére, hogy elmélyedjenek abban, mit is jelent a programozás, a robotika, vagy az optimalizálás.
Belák Henriett a Csajos Tábor megnyitóján köszönti a lányokat. Fotó: Fülöp Tímea
A kezdeményezést először Belák Henriett, a CAS Software Kft. ügyvezetője vetette fel Dr. Bánhelyi Balázsnak. A vállalat 2008 óta elkötelezett partnere az egyetemnek, és olyan programokkal, mint a Csajos Tábor, egyetemi kurzusok, vagy gyakornoki lehetőségek, aktívan hozzájárul a fiatal tehetségek támogatásához, segítve elindulásukat a pályán. Partnerségük gyümölcseként a CAS Software Kft. kétszer is – 2011-ben és 2024-ben – elnyerte az SZTE Alma Mater presztízsdíjat. Mint az ügyvezető elmondta, náluk is a férfiak vannak nagyobb létszámban, ám nagyon sok nő is dolgozik a cégnél. Úgy érzi, vállalkozóként felelősségük ezt a sokszínűséget megmutatni a fiataloknak, hogy lássák, számtalan olyan terület van, ahol férfiak és nők egyaránt megtalálhatják a helyüket.
„Nagyon fontos, hogy nők is legyenek az informatikában, hiszen egészen más készségeket hoznak, másként gondolkodnak. Egy nő figyel a finom dolgokra is, hogy meglegyen a harmónia és az összetartás. Nem utolsó sorban pedig a heterogén csapatok sokkal jobban ki tudják szolgálni az ügyfeleket, mint a csupa férfiból álló csapatok. Volt egy nyílt nap az egyetemen, ott meséltem erről Balázsnak, és ő rögtön rávágta, hogy ez remek ötlet, csináljuk meg. Azt javasoltam, hogy vállalom a finanszírozást, de minden szakmai tartalom, tapasztalat és megvalósítás az egyetemé legyen, ő pedig azonnal igent mondott” – emlékezett vissza a kezdetekre Belák Henriett.
Csajos Tábor az SZTE-n. Fotó: Takács Anikó
Dr. Nyúl László, az SZTE TTIK Informatikai Intézetének vezetője szerint, ha évtizedekre visszatekintünk, jól látszik, hogy mindig is voltak női hallgatók az informatikai szakokon. Ez pedig azt jelzi, hogy nem a lehetőség hiánya miatt választják kevesebben ezt a szakterületet. Sokkal inkább a környezeti hatások – mint a társadalmi kommunikáció, vagy azok a sztereotípiák és elvárások, melyeket a média sugall, vagy a szülők támasztanak a gyermekükkel szemben – befolyásolják a döntést. Véleménye szerint sokkal célzottabban és tudatosabban kell megszólítani a lányokat, melynek egyik formája pont a Csajos Tábor.
„A Lányok napját pár évig rendszeresen megszerveztük, és ilyenkor nagyjából egy tucat érdeklődő jött el, de ennyi lányt, mint most, nem láttam egyszerre egy teremben. És ők akkor csupán egy egynapos programra érkeztek. Most viszont ez a tizenhét lány egy teljes hétre vállalkozott. Többen vidékről jöttek úgy, hogy három-négy éjszakát is itt töltöttek, csak hogy végig jelen lehessenek. Az ilyen programok sokkal jobban megmozgatják őket” – fogalmazott Dr. Nyúl László. Mint hozzátette, az informatika a múlt század közepi kezdetek óta mostanra önálló tudományággá fejlődött és ez idő alatt két-három generáció is felnőtt. Mostanra azoknak a gyermekei járnak egyetemre, akik annak idején még nem feltétlenül látták az informatikát női pályaként. Véleménye szerint generációk kellenek hozzá, hogy ezek a mélyen gyökerező, évtizedes társadalmi beidegződések megváltozzanak, viszont már látható, hogy jó irányba halad a szakma. Arányaiban már több női hallgató jár és szerez diplomát az informatika szakokon, mint korábban.
A lányok nemcsak megépítették a nyákot, de életre is keltették – a ledek pedig úgy villogtak, ahogy ők akarták! Fotó: Takács Anikó
Belák Henriett kiemelte, az is nagyon fontos, hogy inspiráló, női példaképek álljanak a fiatalok előtt. „Olyan női informatikusok, – és szándékosan nem programozót, vagy fejlesztőt mondtam –, akik az IT iparban különböző feladatkörökben dolgoznak, és valamilyen szinten példaképpé tudnak válni a következő generációknak. Őket hiányolom még” – vallja az ügyvezető. Ahogy Dr. Bánhelyi Balázs hozzátette, ezt a hiányt pótolva, a Csajos Tábor ötnapos programjában külön napot szántak női példaképek bemutatására: ezen a napon a kar jelenlegi hallgatóitól kezdve egészen a már évek óta a szakmában dolgozó, nagy tapasztalattal rendelkező öregdiákokig, több meghívott vendég osztotta meg saját életútját a résztvevőkkel.
![]() |
Az idei Csajos Tábor képekben. Fotók: Takács Anikó |
„A hét során az Informatikai Intézet négy alapszakjának jellegzetességeit mutattuk be. A résztvevők megismerkedhettek például a robotprogramozás, a játékelmélet és a mesterséges intelligencia alapjaival, és betekintést nyerhettek a villamosmérnöki munka gyakorlati oldalába is. A cél az volt, hogy a résztvevők ne csupán elméleti szinten találkozzanak ezekkel a területekkel, hanem élményszerű, gyakorlati tapasztalatokat is szerezzenek” – mondta el Dr. Bánhelyi Balázs. Így reményeik szerint a Csajos Tábor élményei megerősítik a lányokat abban, hogy ők is megtalálhatják a gyorsan változó és fejlődő informatikai szakterületeken a számukra legmegfelelőbb utat.
Fülöp Tímea
Borítóképen: a Csajos Tábor résztvevői. Fotó: Takács Anikó