Rendezvénynaptár
-
december 12.14:00 - 16:00
-
december 13.14:00 - 16:00
-
december 18.09:00 - 11:00Online védés
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Magyarország legjobb egyeteme lett a Szegedi Tudományegyetem az oktatói kiválóság alapján a HVG közelmúltban megjelent felsőoktatási rangsorában. A Tisza-parti intézmény a többi rangsorban is előkelő helyen végzett: az összesített képzési rangsorban két helyet előre lépve a második lett, a hallgatók kiválósága alapján pedig az ötödik helyet szerezte meg. A kari kiválósági rangsorban is remekül szerepelt a szegedi egyetem: az összes hazai egyetemi kar közül a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZTE SZAOK) a dobogó harmadik helyét foglalja el.
Idén huszadik alkalommal jelent meg a HVG Diploma rangsora, melyben az oktatók és hallgatók kiválósága alapján rangsorolják a magyar felsőoktatási intézményeket. Az összesített listában 26 magyar felsőoktatási intézményt vizsgáltak, de nem rangsorolták azokat az intézményeket, ahol az oktatói létszám nem éri el a 25, a hallgatói létszám pedig az 500 főt. Ezek alapján az összesített intézményi listán sikerült előrébb lépnie az SZTE-nek: a tavalyi negyedik helyet követően idén az előkelő második helyet szerezte meg, megosztva az ELTE-vel.
A Szegedi Tudományegyetem idén az oktatói kiválóságot illetően is remekül teljesített, az előző évekhez hasonlóan sikerült megőriznie első helyét a rangsorban. Az oktatói kiválóság vizsgálata során a tudományos fokozattal (PhD, DLA, CSc) rendelkező oktatók számát és arányát, az egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó nappalis hallgatók számát, valamint az MTA-címekkel rendelkező oktatók arányát veszik figyelembe. A megadott szempontok alapján így alakultak az SZTE eredményei:
- egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó hallgatók száma: 14,
- hallgatók száma: 15 944 fő,
- tudományos fokozattal rendelkező oktatók száma és aránya: 1100, 84,49 százalékos arány
- valamint az MTA-címmel rendelkező oktatók aránya: 8,91 százalék.
A hallgatói kiválósági rangsorban is osztott helyezést ért el a szegedi egyetem: ezen a listán az előkelő ötödik helyre került az intézmény ugyanúgy, mint a Debreceni Egyetem. A hallgatói kiválóság szempontjából az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a nyelvvizsgával felvettek arányát, a középiskolai versenyen helyezettek számát elemzik a rangsor készítői. Ezek alapján az SZTE az alábbi számokkal büszkélkedhet:
- elsőhelyes jelentkezők száma: 4746 fő,
- felvettek pontátlaga: 376,
- nyelvvizsgát jelölők aránya: 59,33 százalék,
- és a középiskolai versenyen helyezettek száma: 169 fő.
A HVG minden évben kari kiválósági rangsort is készít. Idén az SZTE több kara is előrébb lépett: az összesített kari listán a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar, a Természettudományi és Informatikai Kar, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, valamint a Mezőgazdasági Kar is előkelőbb helyen végzett a tavalyihoz képest.
Külön büszkeség, hogy a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar az összesített hazai dobogó harmadik fokán végzett a kari kiválósági rangsorban, ahogy az orvos – és egészségtudományi képzésterületi rangsorban is az előkelő harmadik helyet érdemelte ki, az alábbi adatok alapján:
- elsőhelyes jelentkezők száma: 426 fő,
- felvettek pontátlaga: 437,
- nyelvvizsgát jelölők aránya: 94,86 százalék,
- és a középiskolai versenyen helyezettek: 20 fő.
Az SZTE SZAOK sikeres eredményéről az orvostudományi kar vezetőivel itt olvashatnak interjút.
Kiemelkedő eredménnyel végzett a HVG Tanító alapszakos rangsorában a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar. Az intézmény a vidéki egyetemek között az első helyet szerezte meg, és országos szinten is a 2. helyezésével mindössze az Eötvös Loránd Tudományegyetem előzte meg. A vizsgált szempontok alapján így alakultak a kar eredményei:
- elsőhelyes jelentkezők száma: 38 fő,
- felvettek pontátlaga: 313,2,
- nyelvvizsgát jelölők aránya: 50,0 százalék,
- és a középiskolai versenyen helyezettek: 1 fő.
Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar sikeréről bővebben ITT lehet olvasni.
A HVG tavalyi, 2023-as felsőoktatási rangsorával kapcsolatban ITT írtunk korábban az SZTE sikereiről.
SZTE Info
Borítókép: Kovács-Jerney Ádám