Jakucs_pano_web

Több mint egy évtizede a földrajzi tehetséggondozás szolgálatában a Szegedi Tudományegyetem

A Szegedi Tudományegyetem Földrajzi Földtudományi Intézete, valamint Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszéke tizenegyedik alkalommal szervezte meg a Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzversenyt, melyen a Kárpát-medence földrajz tantárgyból legkiválóbb középiskolai tanulói vettek részt. A verseny szervezéséből idén is nagy lelkesedéssel vették ki a részüket az SZTE földrajz, geográfus és földtudomány szakos hallgatói. Az idei feladatok fókuszában a geoinformatika állt.

A Kárpát-medence egyik legrangosabb, középiskolások körében nagy népszerűségnek örvendő versenyén az idén több mint 300 magyarországi és határainkon túli magyar versenyző mérte össze tudását, képességeit. Közülük 82-en jutottak a szegedi középdöntőbe, és 16-an a döntőbe.

ilivefoci

„Az idei verseny különlegességét az adta, hogy a versenyzők a digitális térképekkel, műholdképekkel végzett műveletek, valamint a versenyhez kapcsolódó kísérőprogramok révén bepillantást nyerhettek a földrajz új digitális világába. A geoinformatika ma már nélkülözhetetlen eszköze a földrajzi kutatásoknak. Olyan új horizontot nyitott meg a geográfusok számára, mely jelentősége a csillagászatban a távcső vagy az élettudományokban a mikroszkóp felfedezéséhez mérhető” – fogalmazott Dr. Szilassi Péter, a verseny szakmai vezetője, a Szegedi Tudományegyetem, Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszékének docense. A járványhelyzetből is sikerült előnyt kovácsolniuk a szervezőknek, hisz a középdöntő során az elmúlt két év tapasztalatait felhasználva, de immár személyes részvétellel, a Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék számítógépes laborjaiban zajlott a gondolkodtató, ok-okozati összefüggésekre fókuszáló, online feladatlap kitöltése. A kísérőprogramok során a tanszék munkatársai, hallgatói bemutatták a versenyzőknek a Földrajzi és Földtudományi Intézet tanszékeit, ásvány és őslénytani gyűjteményét, valamint a meteorológiai műszerparkját és a laborjait.

nobel

Az egyik kísérőprogram Szent-Györgyi Albert eredeti Nobel-díjának megtekintése volt, az SZTE központi épületében

A döntő során a tanszék talaj és vízminőség vizsgálati laborjaiban kellett kreatív gyakorlati feladatokat megoldaniuk a versenyzőknek. A döntő szóbeli feladataként egy műholdkép és térkép összehasonlító elemzését mutatták be a zsűrinek a résztvevő csapatok.

A középdöntőbe és döntőbe jutott csapatok és felkészítő tanáraik az idei évben is több százezer forint értékű tárgyjutalmat, könyveket kaptak és emellett még könyvutalvánnyal is gazdagodhattak. A tanszék egykori nemzetközi hírű professzoráról elnevezett verseny fődíja egy 4 napos külföldi tanulmányút, mely során az első öt csapat sok különleges terepi élménnyel lehet majd gazdagabb.

jakgyoz

A XI. Jakucs László Nemzetközi Középiskolai földrajzverseny döntősei, helyezési sorrendben:

1. „Vatnajökull”: Debreczeni Csaba, Nagy Bence Botond, felkészítő tanár: Tóth Sándor, Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium

2. „Elvetődöttek”: Kiss Laura Erika, Divinszki Ferenc Tamás, felkészítő tanár: Kádárné Szalay Eszter, Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

3. „Pörfiktföci”: Szemenyei Szabolcs, Balta Dávid Richárd, felkészítő tanár: Horváth Csaba Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium

4. „4 kékS”: Forrai Balázs, Böhm Emília, felkészítő tanár: Kis-Pál Zsuzsanna

Ciszterci Szent István Gimnázium, Székesfehérvár

5. „bauXit „: Sütő Áron, Murányi Péter, felkészítő tanár: Dr. Veresné KisKrisztina

Egri Dobó István Gimnázium

6. „Holocén”: Novák Márton, Zarándok Zília Napsugár, felkészítő tanár:  Stárics Roland, Novák Róbert, Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium

7. „Bordeaux”: Tóth Dániel, Sándor Zsófia Flóra, felkészítő tanár: Kádárné Szalay Eszter Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

8. „Nimbostratus”: Bordás Karolina, Lévay Antónia Zita, felkészítő tanár: Molnár Szabolcs Iván, Németh László Gimnázium, Budapest