2024. november 27., szerda
 
Facebook Instagram YouTube TikTok
 
 
 
 

Gyász gyertya

Gyászhír

Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy kollégánk, barátunk DR. Lehoczki Endre Lajos Emeritus Professor 2021. május 1. napján, életének 80. évében elhunyt.

Lehoczki Endre 1941-ben, Miskolcon született. Egyetemi tanulmányait Gödöllőn, az Agrártudományi Egyetemen kezdte. Korán elhatározta, hogy a növények fotoszintézisével kíván foglalkozni, de hazánkban ekkor még nem volt biológusképzés, így a biológus- növényfiziológus diplomát 1968-ban a Moszkvai Állami Lomonoszov Egyetem Biológia és Talajtani karán szerezte meg. Egyetemi doktori fokozatot már Szegeden a József Attila Tudományegyetem (JATE) Biofizikai tanszékén kapott 1971-ben. 1971-1975 között a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központjának Biofizikai Intézetében dolgozott. 1977-ben lett a biológiai tudományok kandidátusa. Ekkor már a JATE Növénytani Tanszékén működő MTA kutatócsoport tagja volt, melyet sokáig, 1996-ig, vezetett. 1979-1980 között tanulmányúton vett részt Moszkvában a Bach Biokémiai Intézet Fotobiológiai Laboratóriumában. 1996-ban lett az MTA doktora. 1998-tól három évig az Eszterházy Károly Főiskola Növényélettani Tanszékének tanszékvezetői feladatait is ellátta, miközben már a JATE Növénytani Tanszékén (később Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Növénybiológiai Tanszék) dolgozott. Munkatársai és hallgatói rendkívüli segítőkészségéről, mély szakmai tudásáról, és kiváló ismeretátadó képességéről ismerhették. Munkássága folyamán a növénybiológia különböző területei kerültek érdeklődésének középpontjába, így foglalkozott a klórozott fenilurea herbicidek hatásmechanizmusával, a növényi membránok lipidösszetételének változásával, legfontosabb eredményei a korábban herbicidként használt atrazin és paraquat rezisztencia mechanizmusának feltárásához, valamint az ezzel kapcsolatos fotoszintetikus változások vizsgálatához kapcsolódnak. Így fontos kutatási területe a fotoszintézis vizsgálata módosított összetételű kloroplasztiszokban, a gyomnövények stressztűrése fény- és szárazságstressz jelenlétében, a különböző fotoprotektív folyamatok vizsgálata. 97 tudományos közlemény fűződik a nevéhez. Több szakbizottságnak is tagja volt, többek között a Magyar Növényélettani Társaság Választmányában, valamint a Scientia Amabilis Alapitvány a Magyar Növényélettanért Kuratóriumában is szerepet vállalt. Számos szakdolgozat és diplomamunka készült a vezetésével. Négy doktori értekezés született szakmai irányítása mellett.


Kiváló oktatói és kutatói munkáját Széchenyi Professzori Ösztöndíjjal ismerték el (1997-2000). A növényfiziológia területén elért eredményeiért 2008-ban megkapta a Magyar Növénybiológiai Társaság által adományozott Farkas Gábor Díjat. Ebben az évben nyugállományba vonult. 2014-ben az egyetem professor emeritus címet adományozott a számára és szinte haláláig részt vett a tanszék életében.


Kegyelettel őrizzük kiváló kollégánk és oktatónk emlékét,

 

 

Fehér Attila

tanszékvezető egyetemi tanár

Szeged, 2021. 05. 13.

Friss hírek RSS

Friss hírek

Rendezvénynaptár

Rendezvénynaptár *

Kövess minket