Több mint száz kiválóságát díjazta az SZTE
Idén Szent-Györgyi Albert Kiválósági Díjátadó Ünnepség néven rendezték meg azt a hagyományos eseményt, amelyen átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben.

Az SZTE Fizikai Intézetében is jártak az ELI ALPS táborának diákjai
Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

Parajdi bányaomlás: a sóterhelés napokig a határérték körül mozgott a Maros magyarországi szakaszán
Az SZTE IKIKK Akkreditált Laboratóriumi Műszerközpontja keretében működő Talaj- és Vízvizsgálati Laboratórium munkatársai is követik a sókoncentráció alakulását a Maros mentén. A múlt héten újabb, az előzőnél jelentősebb hullám vonult le a folyón, a korábban mért vezetőképesség értékek kétszeresével, ami elérte, illetve enyhén meghaladta a határértéket. Ezt követően napokig magas szinten, 900 és 1000 µS/cm között stabilizálódott a vezetőképesség és csak a legújabb adatok alapján indult csökkenésnek.

Egy robotkar, ami akár sakkozni is tudna - szegedi diák ötletét díjazták az SZTE SZIIV-versenyén
Idén is hatalmas sikerrel rendezte meg az SZTE TTIK Informatikai Intézete a Szegedi Innovatív Informatika Versenyt (SZIIV). A döntőben azokat a tudományos pálya iránt érdeklődő középiskolásokat díjazták, akik innovatív és eredeti ötleteikkel nemcsak szakmai tudásukról, hanem kreatív gondolkodásmódjukról is tanúbizonyságot tettek. A díjazottak egyike volt Erdőhelyi Márk, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola végzős diákja, aki a verseny műszaki informatika szekciójában az általa épített 3D-nyomtatott robotkarral a dobogó harmadik fokára léphetett fel. Pályamunkájáról vele beszélgettünk.

Saját forrásból újítják fel - interaktív tantermek is lesznek az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetben
A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete jelentős infrastruktúra-fejlesztésen esik át, melynek célja az oktatás és kutatás szinergiájának erősítése, valamint a globális természeti kihívásokkal foglalkozó kutatások hatékonyságának növelése. Az Egyetem saját forrásból megvalósuló beruházása biztosítja, hogy a világszínvonalú tudományos munkához és oktatáshoz megfelelő infrastruktúra álljon rendelkezésre.

Benedict Mihály kapta az MTA Fizikai Fődíját
Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.

Csajos Tábor az SZTE-n: ahol a lányok meghódítják az informatika világát
„Ennyi lányt, mint most, nem láttam egyszerre egy teremben” – újságolták el a szervezők június 23-án, az SZTE TTIK Informatikai Intézet és „Az Informatika Oktatásáért, Kutatásáért Alapítvány” szervezésében megvalósuló Csajos Tábor megnyitóján. Az ötnapos nyári táborban idén ugyanis 17 középiskolás lány vett részt, akik az SZTE oktatóinak köszönhetően megismerkedhettek az informatika színes világával, és belekóstolhattak a programozás, a szoftverfejlesztés és a robotika alapjaiba, valamint a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségekbe.

Az algoritmus maga a gyógyszer – a daganatok matematikai modellezéséről rendeztek nyári egyetemet
A daganatos betegségek matematikai modellezéséről rendezett nemzetközi nyári egyetemet a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) és a Szegedi Tudományegyetemen működő Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium. Röst Gergely, az SZTE matematikusa, a nemzeti labor szakmai vezetője szerint a fiatal orvosok és matematikusok képzésére szolgáló esemény célja az volt, hogy a rákkutatás egy új interdiszciplináris területén szerezzenek korszerű tudást. A rák matematikai modellezésről megkérdeztük Joel Brown és Jeffrey West professzorokat, az egyesült államokbeli Moffitt Cancer Center kutatóit, akik úgy válaszoltak: az adatokat feldolgozó matematikai algoritmus maga is gyógyszer lehet.

