venue_1

7th ELI-ALPS User Workshop

In the framework of the established series of Users’ Workshops the Extreme Light Infrastructure – Attosecond Light Pulse Source (ELI-ALPS) (http://www.eli-alps.hu) is organizing its seventh User Workshop on 7-8 November, 2019, in Szeged, Hungary. The workshop will be held in the building of ELI-ALPS in Szeged.

The ELI-ALPS being implemented in Szeged, Hungary is one of the three pillars of the Extreme Light Infrastructure (ELI) listed in the ESFRI roadmap. ELI is the first international facility with the mission to make a wide range of ultrafast light and particle sources accessible to international user groups.

The implementation of the ELI-ALPS facility has recently undergone substantial progress. Four of the laser systems (Mid-IR, High Repetition Rate, SYLOS alignment and SYLOS) have been installed, two more systems will be installed within the year. A 100 kHz repetition rate high-harmonic beamline is installed and has produced the first attosecond pulse trains in June this year, while two more high-harmonic beamlines (100 kHz and 1 kHz) are also under installation, and attosecond pulses are expected within the year. A number of commissioning experiments have already been conducted by expert users, and more are scheduled to be implemented this year, in the framework of collaboration MoUs with ELI-ALPS. The first call for commissioning user experiments is open and can be found at https://www.eli-alps.hu/en/Users-and-Calls-1/Calls-1.

ELI-ALPS, as an international user facility, is undertaking actions towards forming an international user community, incorporating users from a broad spectrum of disciplines, research areas and technological/industrial application. The announced workshop is in the framework of these actions. The program of the event will include talks on the status of the infrastructure, on finalized experiments, on ongoing and scheduled campaigns, on future commissioning experiments of beamline and endstation developers and on four nationally funded projects dedicated to the use of ELI-ALPS.

Starts 7 Nov 2019, 09:20

Ends 8 Nov 2019, 18:20

ELI-ALPS Research Institute

Conference Hall

H-6728 Szeged, Wolfgang Sandner utca 3.

7th User Workshop Programme.pdf

• november 12.
    Újabb 21. századi, mindannyiunkat érintő és érdeklő téma, újabb kivételes felkészültségű előadó a nagysikerű Pedagógiai esték színpadán - vendégünk Steigervald Krisztián generációkutató, marketing szakember!
    Steigervald Krisztián 1999 óta foglalkozik a generációkkal, szakdolgozatát is ebből írta a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán. Nyolc évig dolgozott vezetőként a piackutatással foglalkozó GfK-ban, majd 2011-ben megalapította saját tanácsadó és piackutató cégét, az Emocionális Marketing Kft-t. A cég az elmúlt 7 évben több mint 100 multinacionális cég sikeres partnere volt.
    Krisztián egyedülálló módon mind a 6 ma élő generációval foglalkozik üzleti szinten is, a cégeknek marketing és HR témában ad tanácsokat, tart intergenerációs tréningeket, fókuszcsoportokat, előadásokat és csapatépítő napot. Kedvenc területe a marketing-kutatás és a marketing-pszichológia új irányú használata és összekapcsolása.
    Krisztián emellett a Lánchíd Rádió marketing szakértője volt, az Üzlet&Pszichológia marketing-témájú szerzője, állandó meghívott előadó a Corvinuson és a pécsi Közgázon, oktató a BKF-en, valamint egyéni coach, okleveles brief-coach, life-coach. Végül és nem utolsósorban: nagyszerű előadó!
    Steigervald Krisztián előadását minden szülő, nagyszülő, pedagógus számára "KÖTELEZŐ" programként javasoljuk, de jó szívvel ajánljuk a fiatalabb generációk képviselőinek figyelmébe is.
  • november 13.
  • november 14.
    Az SZTE BTK Pszichológiai Intézete pszichológiatörténeti konferenciát szervez abból az alkalomból, hogy Szegeden 90 éve jött létre Magyarország első tartósan működő egyetemi lélektani intézete Várkonyi Hildebrand Dezső vezetésével. A konferenciára várunk minden érdeklődőt! A konferencia programja megtekinthető a konferencia honlapján, az előadások összefoglalóival: https://www.szegedikonferencia2019.com