Nemzetközi konferencia a SZTE-n a fenntarthatóság jegyében

Az SZTE szervezésében rendezik meg 2019 május 6 és 10 közöttr a II. Sustainable Raw Materials International Project Week and Conference tudományos programot a szegedi Art Hotelben. A fenntartható nyersanyag-gazdálkodás témakörében szervezett nemzetközi konferencián az elismert szakemberek mellett a fiatal kutatók is bemutatják tudományos munkásságukat.

Az utóbbi évtizedben mind a gazdaság, mind a környezet kulcs problémájává vált a fenntarthatóság kérdése. A nyersanyagok mértéktelen felhasználása, a növekvő ipari és mezőgazdasági termelés, illetve a fogyasztás komoly egyenlőtlenséghez vezetett a rendelkezésre álló és a felhasználásra kívánt nyersanyagok mennyiségében. Éppen ezért sürgősen cselekedni kell. A fenntarthatósághoz csökkenteni kell az erőforrások felhasználását, stabilizálni kell a hasznosításukat, biztosítani kell a környezetbarát technológiák alkalmazását és a gazdasági körforgást.

Négy magyar egyetem – a Szegedi Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Soproni Egyetem – egymással együttműködve tematikus kutatói hálózatot hoztak létre a fenntartható nyersanyag-gazdálkodás területén. A kutatási együttműködés fókuszáltan a nyersanyag-gazdálkodás speciális területein, elsősorban másodnyersanyagok (hulladékok és maradékanyagok) hasznosítása mentén, környezetipari és energetikai alkalmazások fejlesztésére szerveződik. Ennek az együttműködésnek köszönhetően valósul meg a Szegedi Tudományegyetemen május első hetében a nemzetközi projekt hét és konferencia.

A tudományos tanácskozás előadásai a víz, a szennyvíz, és az alacsony széndioxid kibocsátású technológiák köré szerveződnek. Az ötnapos programra szakmájukban elismert tudósok érkeznek a világ minden tájáról. Az idei hét során többek között olyan elismert kutatókkal találkozhatnak a résztvevők, mint a Firenzéből Szegedre érkező Roberto De Philippis, vagy a görög Christos Tsakirouglou, de az érdeklődők a svéd egyetem oktatójától, Mészáros Líviától is hallgathatnak előadást. A neves tudósok mellett a fiatal kutatóknak is lehetősége lesz tudományos munkájuk bemutatására.

A részletes program itt érhető el: program.

A II. Sustainable Raw Materials International Project Week and Scientific Conference az EFOP-3.6.2-16-2017-00010 projekt keretében valósulhat meg.

Friss Hírek

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány külföldi ösztöndíjprogramot hirdet 2020/2021 I. félévre. A külföldi ösztöndíj keretein belül a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány azokat a tehetséges MSc és PhD hallgatókat kívánja anyagilag támogatni, akik vízvédelemmel vagy más természetvédelemmel, klímaváltozással, fenntarthatósággal, illetve zöld innovációval kapcsolatos témában szeretnének a lehető legjobb egyetemi tanulmányi lehetőséghez jutni, külföldön.

Az alapítvány 2020. szeptember 1. – 2021. január 31. közötti időszakra vállalja a tanulmányokkal kapcsolatos költségek fedezését, a pályázati kiírásban meghatározott értékhatáron belül.

Az ösztöndíjprogramról további információk az alábbi oldalon érhetőek el: https://kbka.org/palyazatok/kulfoldi-osztondijprogram/