Szokefalvi-Nagy_Bela_Emlekerem

Peter Šemrl professzor kapja a 19. Szőkefalvi-Nagy Béla Emlékérmet

Szőkefalvi-Nagy Béla Érem 2018

A Szőkefalvi-Nagy Erzsébet által alapított díjat minden évben olyan kiváló matematikus kaphatja, aki az Acta Scientiarum Mathematicarum (Szeged) folyóiratban magas szintű publikációs tevékenységet folytat. A folyóirat szerkesztőbizottságának javaslatára az SZTE Bolyai Intézetének Tanácsa a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2018-ban Peter Šemrl professzornak (Ljubljanai Egyetem) ítélte oda.

Semrl.Peter

Peter Šemrl a funkcionálanalízis és a lineáris algebra kiemelkedő kutatója. Alapvető eredményeket ért el a megőrzési problémák vizsgálatában, amely a funkcionálanalízis, operátorelmélet és a lineáris algebra határterülete. Eredményei a Kaplansky-sejtéssel, kommutativitást megőrző leképezésekkel, mátrixok geometriájával, operátoralgebrák lokális automorfizmusaival és rendezésizomorfizmusokkal kapcsolatban a terület fejlődése szempontjából különösen fontosaknak bizonyultak. 1995 óta öt nagyhatású dolgozatot publikált az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban, melyek egyike a legtöbb hivatkozást kapott cikke a kommutativitást megőrző leképezésekről.

Az ünnepélyes díjátadásra 2018. november 23-án (pénteken) 10:30-kor kerül sor a Bolyai Intézet Bolyai termében. Ez alkalomból Peter Šemrl „Löwner order on self-adjoint matrices and operators” címmel tart előadást.

Mellékletek: Meghívó

A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.